Kontakt : studio@studio-filmowe.com, tel.: 533 55 77 23
produkcja filmowa warszawa

Sekcja Odkrycia na 29. WFF

Sekcja Odkrycia na 29. WFF

 

W niekonkursowej sekcji Odkrycia prezentujemy filmy, które zostały pokazane na czołowych festiwalach filmowych poprzedzających 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Oczarowały publiczność i krytyków, dlatego nie mogło ich zabraknąć w tegorocznym programie WFF.

 

Big Hit / Big Xit, reż. Karolos Zonaras (Grecja 2012) 94 min.

Sierżant policji Aristides Kormas chce dowiedzieć się dlaczego zginął jego kolega. Twardzi faceci, femme fatale i bohater, który staje się ofiarą swoich wyborów – klasyczny film noir, którego akcja rozgrywa się we współczesnych Atenach.

 

Cesarz odwiedza piekło / Emperor Visits the Hell / Tang huang you di fu, reż. Li Luo (Chiny, Kanada 2012)71 min.

Trzy rozdziały klasycznej powieści chińskiej z dynastii Ming zamienione na współczesną śmiertelnie poważną satyrę. Zamiast bogów i mitycznych bohaterów – przeciętni bohaterowie współczesnego chińskiego miasta.

 

Chłód / Cold / Soguk, reż. Ugur Yücel (Turcja 2013) 105 min.

Pracownik kolei z małego miasteczka zakochuje się w pracującej w nocnym klubie dziewczynie z Rosji. Ani ciężarna żona ani agresywny brat nie powstrzymają siły miłości. Przywodzący na myśl grecką tragedię film nakręcony w oszałamiających zimowych krajobrazach.

 

Czułość / Tenderness / La tendresse, reż. Marion Hänsel (Belgia, Francja, Niemcy 2013) 77 min.

Po 15 latach od rozwodu ona i on jadą wspólnie samochodem do syna, który leży w szpitalu w Alpach. Najnowszy film Marion Hänsel jest połączeniem komedii romantycznej i filmu drogi.

 

Ćwiczenie miłości / Love Building, reż. Iulia Rugină (Rumunia 2013) 85 min.

Tygodniowy warsztat dla par chcących odbudować swoją miłość stopniowo wymyka się spod kontroli terapeutów, którzy mają swoje problemy emocjonalne. Komedia wcale nie romantyczna.

 

Japońska tragedia / Japan’s Tragedy / Nippon no higeki, reż. Masahiro Kobayashi (Japonia 2012) 101 min.

Fujio Murai (w tej roli słynny aktor Nakadai Tatsuya) wraca do starego, rodzinnego domu w Kanamachi. Towarzyszy mu syn Yoshio. Film oparty na autentycznych wydarzeniach, jest poświęcony ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku.

 

Kryształowa wróżka / Crystal Fairy / Crystal Fairy, reż. Sebastián Silva (Chile 2013) 98 min.

Grupa młodych ludzi jedzie na północ Chile doświadczyć działania halucynogennego kaktusa San Pedro. Komedia nagrodzona na festiwalu Sundance.

 

Lekcje harmonii / Harmony Lessons / Uroki garmonii, reż. Emir Baigazin (Kazachstan, Niemcy, Francjae2013) 115 min.

Niezwykły wizualnie, nagrodzony m.in. na tegorocznym festiwalu w Berlinie dramat, w którym społeczność szkoły jawi się jako odbicie brutalnych stosunków społecznych we współczesnym Kazachstanie.

 

Miele / Honey / Miele, reż. Valeria Golino (Włochy, Francja 2013) 96 min.

30-letnia Irena pomaga cierpiącym ludziom zakończyć życie. Nagrodzony m.in. w Cannes Wyróżnieniem Jury Ekumenicznego i włoskimi Złotymi Globami dramat w reżyserii słynnej włoskiej aktorki Valerii Golino.

 

Młodość / Youth, reż. Tom Shoval (Izrael, Niemcy 2013) 107 min.

By podreperować domowy budżet bracia decydują się na porwanie dziewczyny i żądanie okupu. Zabawna i jednocześnie poważna historia, która wciąga od pierwszych minut.

 

Mój pies Killer / My Dog Killer / Môj pes Killer, reż. Mira Fornay (Słowacja, Czechy 2013) 90 min.

18-letni Marek prowadza się ze skinami i jedynym przyjacielem – psem. Kiedy w jego życiu pojawi się matka z przyrodnim bratem, jego świat stanie na głowie. Zdobywca głównej nagrody (Tiger Award) na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie.

 

O czym nie mówimy, kiedy mówimy o miłości / What They Don’t Talk About When They Talk About Love/ Yang Tidak Dibicarakan Ketika Membicarakan Cinta, reż. Mouly Surya (Indonezja 2013) 104 min.

W Dżakarcie, w szkole dla osób z problemami ze wzrokiem, dzieciaki są takie same jak nastolatki w ich wieku. Film o otwartości i odwadze, która pozwala przekraczać bariery fizycznego upośledzenia.

 

Odkrycia krótkometrażowe / Shorts Discoveries ( 2013) 95 min.:

Balkon / Balcony / Ballkoni, reż. Lendita Zeqiraj (Kosowo 2013) 20 min.

Jeton, dziesięcioletni chłopak siedzi na krawędzi balkonu znajdującego się na czwartym piętrze bloku. Przerażeni sąsiedzi i przechodnie wzywają na pomoc policję i straż pożarną. Wkrótce jednak sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej…

Paskudna Penny / Penny Dreadful, reż. Shane Atkinson (USA 2013) 18 min.

Mało doświadczony przestępca przyjmuje zlecenie porwania dla okupu. Pech w tym, że udaje mu się uprowadzić niewłaściwą dziewczynkę.

Wakacje / Summer Vacation / Hofesh Gadol, reż. Sharon Maymon, Tal Granit (Izrael 2013) 22 min.

Yuval spędza wakacje z żoną i dziećmi w nadmorskim kurorcie. Niewinna zabawa na plaży – zakopywanie się w piasku – staje się nagle śmiertelnie groźna za sprawą nadciągającego w mgnieniu oka przypływu. Z pomocą rodzinie przybywają dwaj przystojni nieznajomi. Okazuje się jednak, że jeden z nich nie jest im całkiem obcy, bynajmniej…

Wystawa / The Exhibition / Výstava, reż. Peter Begányi, Andrej Kolenčík (Słowacja 2013) 35 min.

Gorzka komedia o małomiasteczkowym muzeum, w którym zatrzymał się czas. Wypchane zwierzęta pokryte kurzem i znudzeni pracownicy będą musieli się otrząsnąć, bowiem zbliża się 30 rocznica powstania muzeum. Będą wielkie obchody…

 

Sarah woli biegać / Sarah Prefers To Run / Sarah préfere la course, reż. Chloé Robichaud (Kanada 2013)97 min.

Stylowa i dowcipna kronika seksualnego przebudzenia młodej kobiety w pełnometrażowym debiucie Chloé Robichaud. Sarah kocha bieganie. Jej życie ma się zmienić, kiedy dostaje zaproszenie do najlepszego programu dla lekkoatletów w Montrealu. Słodko-gorzka opowieść o biegu ku dorosłości, który nie obywa się bez potknięć.

 

Świadek / Witness, reż. Gao Zehao (Chiny 2012) 95 min.

Wierzyciel chce przejąć restaurację od mężczyzny, któremu pożyczył pieniądze. Mężczyzna początkowo się załamuje, ale potem sytuacja nieoczekiwanie się zmienia. Song bierze sprawy w swoje ręce.

 

3 x Taniec / Dance, Dance, Dance:

Momentum, reż. Boris Seewald (Niemcy 2013) 7 min.

Dla jednych to zwykła przekąska. Dla Patryka kęs chipsa był momentem objawienia i samopoznania. Poprzez nieokiełznany taniec i z pełną magii pasją dzieli się tym, czego doświadczył i zaprasza do zabawy. Nawet własną matkę.

Oryginalny i hipnotyczny film o tym, jak chipsy wyzwalają ciało i umysł.

Rzeka życia / Rivers Return, reż. Joe Vanhoutteghem (Belgium 2012) 12 min.

Niektórzy starają się dopasować, płynąć z prądem. Inni robią wszystko, by się wyróżnić. Kto chce wziąć udział w wyścigu szczurów, w którym nie ma miejsca na osobowość? Prawda jest bolesna: nigdy nie będziemy już młodsi, chociaż robimy wszystko, żeby temu zaprzeczyć. Jeśli tego nie zrozumiesz, utkniesz w wielkim kręgu rozczarowań.

Pozornie przypadkowe sceny układają się w historię…

Test Film / Kémhatás, reż. Iván Angelus (Hungary 2013) 62 min.

Iván Angelus, ikona węgierskiego tańca nowoczesnego, wysyła na ulice Budapesztu swoich uczniów. Odgrywane etiudy taneczne wciągają przypadkowych przechodniów i często prowokują ich do zachowań, jakich na co dzień nie podejmują.

 

Wielkie złe wilki / Big Bad Wolves / Mi mefached me-ha-ze’ev ha-ra, reż. Aharon Keshales, Navot Papushado (Izrael 2013) 110 min.

Thriller obfitujący w nieoczekiwane zwroty akcji, gwałtowne emocje i brutalną przemoc, a po chwili wytchnienia mamy czarny humor, sarkazm i ironię. Dzięki znakomitym rolom głównych aktorów, film jest hipnotyzujący od początku do końca, do ostatniego obrazu, którego nie sposób zapomnieć.

 

Wir / The Whirlpool / Vir, reż. Bojan – Vuk Kosovčević (Serbia 2012) 120 min.

Druga połowa lat 90. w Belgradzie. Trójka młodych bohaterów, przyjaciół z dzieciństwa, właśnie dorasta. Starają odnaleźć się w wirze wydarzeń. W ciągu 48 godzin ich życie zmieni się kompletnie.

 

Wstrząs / Concussion, reż. Stacie Passon (USA 2013) 93 min.

Czterdziestokilkuletnia lesbijka mająca żonę i dzieci prowadzi podwójne życie – perfekcyjnej gospodyni na przedmieściach i kobiety odkrywającej na nowo swoją cielesność w świecie lesbijskiej prostytucji. Nagroda na festiwalu Berlinie.

 

Złota klatka / The Golden Cage / La jaula de oro, reż. Diego Quemada-Diez (Mexico, Spain 2013) 109 min.

Los imigrantów z Ameryki Łacińskiej na przykładzie trójki piętnastolatków, którzy uciekają ze slumsów w Gwatemali do Kalifornii. Film nagrodzony na festiwalu w Cannes.

Powiązane