Blisko 170 filmów, wśród nich premiery światowe, międzynarodowe i europejskie — 37. Warszawski Festiwal Filmowy startuje 8 października

37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 8-17 października, w formule tradycyjnej, w kinach, z udziałem publiczności oraz gości z kraju i zagranicy. Kinami festiwalowymi będą Kinoteka oraz Multikino Złote Tarasy.

W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę blisko 4 500 zgłoszeń z 96 krajów, czyli prawie wszystkich krajów, w których powstają filmy. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z Cannes i Wenecji, ale większość programu stanowią filmy wybrane ze zgłoszeń na WFF.

W programie 37. WFF znalazło się 168 filmów — 99 pełnometrażowych i 69 krótkometrażowych — z 50 krajów.

Sprzedaż BILETÓW rusza 30 września. Będzie je można kupić:
– stacjonarnie w Kinotece,
– na stronie wff.pl,
– na stronie empikbilety.pl,
– w aplikacji mobilnej Going (dostępnej w telefonach).

Filmy pokazywane będą w następujących SEKCJACH:


a. SEKCJE KONKURSOWE:
– Konkurs Międzynarodowy
– Konkurs 1-2
– Konkurs Wolny Duch
– Konkurs Filmów Dokumentalnych
– Konkurs Filmów Krótkometrażowych


b. SEKCJE NIEKONKURSOWE:
– Pokazy specjalne – filmy krótkometrażowe
– Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe 
– Pokazy Specjalne
– Odkrycia
– Polska klasyka
Rodzinny Weekend Filmowy, w tym filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe

FILM OTWARCIA

Kapitan Wołkonogow uciekł/ Kapitan Volkonogov Bezhal/ Captain Volkonogov Escaped, reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov, Rosja, Estonia, Francja, 126 min.

Niezwykła wizualnie i bardzo oryginalna opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR, w 1938 roku. Premiera w konkursie w Wenecji.

FILM ZAMKNIĘCIA

Kobiety płaczą/ Women Do Cry, reż. Vesela Kazakova, Mina Mileva, Bułgaria, Francja, 107 min.

Bocianica zostaje zestrzelona z komina. Kobieta cierpiąca na depresję poporodową niemal zeskakuje z balkonu. Dziewczyna musi uporać się z piętnem HIV. Kobieta robi makijaż kociętom. Matka szuka magii w kalendarzu księżycowym. Te wszystkie wydarzenia są na porządku dziennym dla pewnej, pozornie normalnej, bułgarskiej rodziny. Ukazują cienką linię oddzielającą kruchość i delikatność od absurdu. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia o tym, jak rodzina, składająca się w większości z kobiet, radzi sobie z seksizmem i konserwatywnymi wartościami w ich kraju. Celebracja kobiecej solidarności i wyrażania siebie. Film miał premierę na festiwalu w Cannes.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Konkurs Międzynarodowy stanowi wizytówkę Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Główna nagroda czyli Warsaw Grand Prix, ufundowana przez Prezydenta Warszawy, wynosi 100.000 złotych.

JURY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

Sitora Alieva, dyrektor festiwalu, Rosja
Magda Kowalczyk, operator, Polska / Wielka Brytania
Tammy Tai, producentka, Chiny / Szwajcaria / Niemcy
Peter Rommel, producent, Niemcy
Igor Soukmanov, dyrektor festiwalu, Białoruś.

FILMY W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM

1. Albańska dziewica/ Virgjëresha Shqiptare/ The Albanian Virgin, reż. Bujar Alimani, Niemcy, Belgia, Albania, Kosowo, 123 min. — premiera światowa
Przejmująca historia miłosna rozgrywająca się w mrocznych czasach, pod presją tradycji. Głęboko humanistyczna opowieść o wolności, która jest najwyższym dobrem, nawet za cenę samotności.

2. Brigitte Bardot cudowna/ Brigitte Bardot Forever, reż Lech Majewski, Polska, 121 min. — premiera światowa
Najnowszy film mistrza Majewskiego, oparty na jego powieści „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej”, w której rozlicza się z młodością, dzieciństwem oraz tym, czym była dla niego Polska.

3. Cud/ Miracol/ Miracle, reż. Bogdan George Apetri, Rumunia, Czechy, Łotwa, 118 min. — premiera polska
Młoda zakonnica wymyka się z klasztoru, by zająć się pilną sprawą i nigdy nie wraca. Policyjne śledztwo zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Być może chodzi tu o prawdziwy cud. Premiera światowa w Wenecji.

4. Dom „Słowo”. Niedokończona powieść/ Будинок „Слово”. Нескінчений роман/ „Slovo” House. Unfinished Novel, reż. Taras Tomenko,  Ukraina, 120 min. — premiera światowa
Historia ukraińskiego pokolenia artystów, prześladowanych przez system totalitarny.  Wszystko dzieje się w czasach jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

5. Kinofilia/ Sinefilija/ Cinephilia,  reż. Algimantas Puipa, Litwa, 110 min. — premiera światowa
Z delikatną ironią „Cinephilia” demaskuje iluzję filmu. Postacie migrują przez światy rzeczywistości i fantazji, w okolicznościach, które paradoksalnie nie mają pytań ani odpowiedzi. Czarna komedia opowiadająca dziewięć historii, których bohaterowie powiązani są wspólnymi losami.

6. Legenda Molly Johnson/ The Drover’s Wife: The Legend of Molly Johnson, reż Leah Purcell, Australia, 108 min. — premiera wschodnioeuropejska
Trzymający w napięciu australijski western o miłości, rodzinie, przetrwaniu, prawdzie i rasizmie. Jak daleko posuniesz się, by chronić tych, których kochasz?

7. Miss Osaka/ Miss Osaka, reż. Daniel Dencik, Dania, Norwegia, Japonia, 90 min. — premiera światowa
Kim chciałbyś być, gdybyś mógł być kimkolwiek? Ines ma nieoczekiwaną szansę, aby się o tym przekonać. I korzysta z niej. Wizytówka z nazwą klubu hostess „Miss Osaka” prowadzi ją w rozświetlone neonami głębiny labiryntu równoległego świata.

8. Nie ma sprawy/ No Problem, reż. Jiachen Jiang, Chiny. 109 min. — premiera światowa
Ojciec kontra córka, północ kontra południe. Spór rodzinny ujawnia głęboko zakorzeniony konflikt między różnymi systemami wartości we współczesnej chińskiej komedii.

9. Nosorożec/ Nosorih/ Rhino, reż. Oleg Sentsov, Ukraina, Polska, Niemcy, 101 min. — premiera wschodnioeuropejska
Ukraina, lata 90. W Związku Radzieckim trwa transformacja ustrojowa. Młody człowiek o pseudonimie Nosorożec zaczyna jako drobny złodziejaszek. Zna tylko przemoc i okrucieństwo, a nie mając nic do stracenia, szybko wspina się w przestępczej hierarchii. Czy znajdzie szansę na odkupienie? Premiera w Wenecji.

10. Pętla czasu/ リング・ワンダリング/ Ring Wandering, reż. Masakazu Kaneko, Japonia, 104 min. — premiera światowa
W 2020 roku główny bohater Sosuke, szukając wymarłego japońskiego wilka, odnajduje czaszkę zwierzęcia. Dzięki znalezisku odbywa podróż w czasie – do dawnego Tokio i ludzi, którzy odeszli. Przekonuje się, czym jest prawdziwa wartość życia.

11. Powtórka/ Kerr, reż. Tayfun Pirselimoglu, Turcja, Grecja, Francja. 101 min. — premiera międzynarodowa
Mężczyzna, który jest świadkiem morderstwa, sam staje się oskarżonym w innej sprawie. Alegoryczna, współczesna opowieść o sytuacji bez wyjścia. Adaptacja powieści Tayfuna Pirselimoglu pod tym samym tytułem.

12. Saloum/ Saloum, reż. Jean Luc Herbulot, Senegal, 84 min. — premiera europejska
Trzech najemników trafia na tereny delty rzeki Saloum w Senegalu. Thriller z mistrzowsko wplecionym wątkiem sił nadprzyrodzonych, odwołującym się do afrykańsko-karaibskiego folkloru i mistycyzmu. Premiera na festiwalu w Toronto.

13. Ten drugi Tom/ El otro Tom/ The Other Tom, reż. Rodrigo Plá, Laura Santullo, Meksyk. 111 min. — premiera wschodnioeuropejska
Przejmujące spojrzenie na aktualny problem nadmiernego stosowania leków psychotropowych u dzieci i opresyjną politykę socjalną. Najnowszy film nagradzanego meksykańskiego reżysera miał premierę na festiwalu w Wenecji.

14. Toubab – swój obcy/ Toubab, reż. Florian Dietrich, Niemcy, 101 min. — premiera międzynarodowa
Babtou pochodzi z Senegalu, ale urodził się w Niemczech. Po dwóch latach w niemieckim więzieniu znów wpada w kłopoty. Pouczająca komedia o tym, jak daleko można się posunąć, aby uniknąć deportacji.

15. YT/ ЫТ/ YT, reż. Dmitry Davydov, Stepan Burnashev, Rosja, 102 min. — premiera światowa
Zwariowana antologia złożona z siedmiu zabawnych, dramatycznych i złożonych historii o wzajemnych relacjach w rodzinie, wśród sąsiadów, krewnych i przyjaciół.

Kontakt dla mediów: Iwona Radziszewska, tel.: 602 700 850, e-mail: media@wff.pl


37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. 
Sponsorzy i Partnerzy WFF to: Epson, Fabryka Wyobraźni i aplikacja Going. 
Kina festiwalowe to Kinoteka i Multikino Złote Tarasy. 
Partner Branżowy w Chinach to Film Factory. 
Oficjalne samochody zapewnia MB Motors. 
Hotelem festiwalowym jest Marriott Warsaw. 
Oficjalnym Przewoźnikiem są Polskie Linie Lotnicze LOT. 
Partnerzy Medialni: AMC, AszDzienik, Filmweb, Gazeta Wyborcza, K MAG, naTemat, Onet, SundanceTV i Radio Zet. 

Zachęcamy do obserwowania kont Warszawskiego Festiwalu Filmowego w mediach społecznościowych:

XI Festiwal Filmów Edukacyjnych EDUKINO 18-19.11.2020

IX Festiwal Filmów Edukacyjnych Edukino – nabór filmów

Edukino jest festiwalem filmowym poświęconym filmowi edukacyjnemu – krótkim filmom łączącym wysokie walory artystyczne z walorami edukacyjnymi. Twórcy filmów edukacyjnych spotykają się tu z młodymi odbiorcami i przedstawicielami kadr pedagogicznych oraz władz oświatowych. Festiwal stanowi forum do prezentacji najlepszych nowych filmów edukacyjnych i dyskusji na temat obecnej i przyszłej kondycji filmu edukacyjnego. Celem festiwalu jest promocja filmu edukacyjnego i zwiększenie zainteresowania wykorzystaniem filmu w edukacji.

Organizatorem IX Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych. Festiwal organizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury oraz kin studyjnych.

Zgłoszenia do 31 października 2020r.

Filmy mogą być zgłaszane do konkursu przez szkoły artystyczne, szkoły filmowe, firmy producenckie, instytucje filmowe, indywidualnych twórców lub inne podmioty posiadające do tego prawo.

Do Konkursu można zgłaszać filmy zrealizowane w dowolnej technice – dokumentalne, publicystyczne, oświatowe, naukowe, dziecięce, animowane – nie przekraczające 55 minut i zrealizowane nie wcześniej niż w roku 2018.

W przypadku seriali edukacyjnych, do selekcji konkursowej zostanie dopuszczony tylko jeden odcinek wybrany przez zgłaszającego.

Ostateczny termin nadsyłania kart zgłoszeniowych i materiałów do selekcji konkursowej upływa 31 października 2020 (decyduje data stempla pocztowego).

Konkurs Filmów Edukacyjnych ma charakter ogólnopolski, ale przyjmowane będą również zgłoszenia filmów zagranicznych.

Nagrody

Główną nagrodą w Konkursie jest statuetka „Złoty Kopernik”. Jury Konkursu przyzna Złotego Kopernika za najlepszy film w każdej z ośmiu festiwalowych kategorii.

Wystąpiliśmy do MKiDN o Nagrodę Ministra Kultury dla twórców 7 filmów wskazanych przez Jury.

XI edycja Festiwalu Edukino odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2020 roku w Warszawie.

Więcej informacji: edukino.pl.

Od środy, 1 kwietnia 2020 roku

ROZPOCZYNAMY PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ FILMÓW

Przypominamy, że czekamy na NOWE (ukończone w roku 2020, przedpremierowe):
– pełnometrażowe filmy fabularne
– pełnometrażowe filmy dokumentalne
– filmy krótkometrażowe: aktorskie, dokumentalne i animowane.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków oraz sposobu zgłaszania filmów na Festiwal znajdują się na naszej stronie: www.wff.pl.

W menu głównym proszę wybrać opcję ZGŁOŚ FILM.
Pracujemy nad wykorzystaniem innych możliwości zgłoszeń.

Oto istotne daty:
piątek, 31 lipca — koniec przyjmowania zgłoszeń filmów
środa, 23 września — konferencja prasowa i ogłoszenie programu
czwartek, 1 października — początek sprzedaży biletów
piątek, 9 października — rozpoczęcie WFF 2020.

Długo oczekiwane ogłoszenie o pierwszych tytułach zgromadzonych w ramach sekcji „Odkrycia” nareszcie jest! Z całego świata przywieźliśmy filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance – to wyjątkowo mocna selekcja, a to jeszcze nie wszystko! (oraz 55% filmów zostało wyreżyserowanych przez kobiety).

Aurora reż. Miia Tervo, Finlandia 2019, 105’
Imprezowiczka z Laponii spotyka irańskiego uchodźcę. On ucieka przed śmiercią, a ona przed miłością. Potrzebują się nawzajem, by w końcu przestać biec. Międzykulturowy dramat romantyczny opowiedziany z mądrym poczuciem humoru i pełen czułości dla pokiereszowanych przez życie bohaterów.

Bohaterowie / Heroes / Şehitler reż. Köken Ergun, Turcja, Australia 2019, 88’
Co roku, w rocznicę bitwy o Gallipoli największej bitwy podczas I wojny światowej do Turcji ściągają tłumy turystów z całego kraju, Australii i Nowej Zelandii. Wnikliwa obserwacja utrzymywania przez państwo nastrojów nacjonalistycznych poprzez turystykę męczeństwa.

Chore, chore, chore / Sick, Sick, Sick / Sem Seu Sangue reż. Alice Furtado, Brazylia, Francja, Holandia 2019, 100’
Debiutancka love story o jasnej i ciemnej stronie miłości, która prowadzi do obsesji. Ta z kolei sięga po wszystkie narzędzia, byle tylko postawić na swoim. Nawet po voodoo. Film miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

Tylko 6,5 / Just 6.5 / Metri Shesh-o Nim reż. Saeed Roustayi, Iran 2019, 135’
Sensacyjny thriller akcji, który w bezkompromisowy sposób opowiada o niezdolności prawa do przeciwdziałania handlu narkotykami. Nawet kara śmierci, nie jest wystarczającą przestrogą. Megahit kasowy. Nagroda irańskiej publiczności na tegorocznym festiwalu w Teheranie.

Land of Ashes / Ceniza Negra reż. Sofía Quirós Ubeda

Land of Ashes / Ceniza Negra reż. Sofía Quirós Ubeda, Kostaryka, Argentyna, Chile, Francja 2019, 92’
Intymna i magiczna opowieść o dojrzewaniu. Między tętniącą życiem przyrodą, bliskimi przyjaciółmi w szkole i zawsze obecnymi duchami tych, którzy odeszli, Selva musi znaleźć własną drogę do dorosłości. Pierwszy kostarykański film fabularny zaproszony na festiwal w Cannes.

Na powierzchni / Buoyancy reż. Rodd Rathjen, Australia 2019, 93’
Wstrząsająca, oparta na prawdziwych historiach opowieść o współczesnym niewolnictwie w Azji Południowo-Wschodniej. Film zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na ostatnim festiwalu w Berlinie jako artystyczny apel do działania, ukazujący niedostrzegane naruszanie praw człowieka.

Nasze matki / Our Mothers / Nuestras Madres reż. César Díaz, Gwatemala, Belgia, Francja 2019, 77’
Ernesto jest młodym antropologiem, który pracuje dla fundacji identyfikującej ciała zaginionych w trakcie gwatemalskiej wojny domowej. Jego ojciec również zaginął. Głęboko poruszający dramat i dokument historyczny w jednym. Film nagrodzony Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Polityka jednego dziecka / One Child Nation reż. Nanfu Wang, Jialing Zhang, Stany Zjednoczone, Chiny 2019, 85’
Jak wygląda proces radzenia sobie Chińczyków z wieloletnią traumą niszczycielskiego eksperymentu społecznego nazywanego polityką jednego dziecka. Wstrząsający najlepszy film dokumentalny (Grand Jury Prize) na tegorocznym festiwalu Sundance.

Prosiak / The Pig / Praseto reż. Dragomir Sholev

Prosiak / The Pig / Praseto reż. Dragomir Sholev, Bułgaria, Rumunia 2019, 96’
Historia 13-letniego chłopca nazywanego Świnią. Gnębiony w szkole, bez pomocy w domu, pewnego dnia nie wytrzymuje i pozwala, by zadziałał instynkt. Najlepszy bułgarski film na festiwalu w Sofii (2019).

Zwierzęta / Animals reż. Sophie Hyde, Wielka Brytania, Irlandia, Australia 2019, 109’
Kto powiedział, że zabawa musi się kiedyś skończyć? Szczere, zabawne, niekonwencjonalne spojrzenie na współczesne kobiety. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu Sundance.

Zwierzęta / Animals reż. Sophie Hyde

Zachęcamy do obserwowania kont Warszawskiego Festiwalu Filmowego w mediach społecznościowych:

@warsawfilmfestival

@WarsawIFF

@warsawiff

filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance

filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance

filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance

filmy nagradzane m.in. na Berlinale, w Cannes i na Sundance

Jak co roku serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów i rodziców do wzięcia udziału w wyjątkowej – mądrej, czułej, skupionej – uczcie filmowej, w której zaprezentujemy przepiękne obrazy z myślą o najmłodszych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

FILMY DŁUGOMETRAŻOWE

Fahim, mały książę szachów / Fahim / Fahim, The Little Chess Prince reż. Pierre-François Martin-Laval, Francja 2019, 107′

Fahim miał osiem lat, gdy musiał wyjechać z rodzinnego Bangladeszu. Wraz z ojcem przybył do Paryża, a ratunkiem przed bezdomnością i trudnościami życia okazały się wyjątkowe umiejętności Fahima. Chłopiec świetnie grał w szachy. Kiedy udało się przedstawić go jednemu z najlepszych trenerów szachowych we Francji, los Fahima się odmienia. Trener zaczyna uczyć chłopaka i daje mu poczucie sensu. Potyczki na szachownicy będą odzwierciedlać zarówno zwycięstwa, jak i porażki na drodze do normalnego życia. Oparta na faktach, poruszająca historia Fahima Mohhamada, szachowego mistrza Francji. Opowieść o młodym człowieku, który mimo ponurych realiów rzekomo opiekuńczego państwa, dzięki determinacji ojca, życzliwości nieznajomych i własnej odwadze, odnosi sukces. Film dla dzieci od 10 lat.

Lotte i zagubione smoki / Lotte ja kadunud lohed / Lotte and the Lost Dragons reż. Janno Põldma, Estonia, Łotwa 2019, 78′

W Gadgetville mieszka suczka Lotte. Właśnie urodziła się jej młodsza siostrzyczka Roosi. I jak to u piesków bywa, szybko jest gotowa, żeby poznawać świat. Siostry nie potrafią usiedzieć ani chwili w spokoju. Są ciekawe wszystkiego, co je otacza i niesamowitych przygód, jakie na nie czekają. W miasteczku zjawiają się naukowcy – szop Karl i ryba Viktor. Przyjeżdżają na wielki konkurs poszukiwaczy pieśni ludowych. Główna nagroda przypadnie temu, komu uda się nagrać pieśń śpiewaną przez mitycznego, ziejącego ogniem smoka. Każdy uczestnik konkursu chce go znaleźć. Jest w końcu przedstawicielem najstarszego żyjącego na świecie gatunku zwierzęcia. Lotte i Roosi postanawiają, że pomogą naukowcom. I tak rozpoczyna się ich niesamowita, pełna niespodzianek podróż. Po drodze spotkają wiele sympatycznych i przedziwnych postaci. Trzeci film o przygodach uwielbianej przez dzieci suczki Lotte. Film dla dzieci od 5 lat.

Mój dziadek jest kosmitą / Moj dida je pao s Marsa / My Grandpa is an Alien reż. Marina Andree Škop, Chorwacja, Słowenia, Luksemburg, Norwegia 2019, 79′

W jednej chwili życie 11-letniej Uny wywraca się do góry nogami. Jej ukochany dziadek zostaje porwany przez kosmitów. Dziewczynka odkrywa, że jej dziadek sam jest kosmitą. Jego statek rozbił się na Ziemi dawno temu. Okazuje się, że pilot tego statku – mały, zrzędliwy robot – wciąż tu jest. Una z robotem łączą siły i postanawiają wspólnie odszukać i uratować dziadka. Mają na to niecałą dobę. Racjonalna logika robota w połączeniu z emocjami i bezinteresowną miłością Uny stanowią mieszankę doskonałą. Ich niezwykła przygoda doprowadzi do zawiązania nowej przyjaźni. Film o prawdziwym człowieczeństwie, miłości i znaczeniu przyjaźni, nad którym unosi się spielbergowski duch przygody z odrobiną cyberpunka. Film dla dzieci od 9 lat.

Mój dziadek jest kosmitą / Moj dida je pao s Marsa / My Grandpa is an Alien reż. Marina Andree Škop

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Bobo reż. Andrej Rehak, Chorwacja 2018, 14’
Opowieść o małym Bobo, który był najmniejszym małym chłopcem na świecie. Jego największym marzeniem było nie być aż tak małym, dlatego pewnego dnia Bobo wyszedł w deszcz, aby urosnąć…

Dimitri i zabawna niespodzianka / Dimitri et la drôle de surprise / Dimitri And A Fun Surprise reż. Agnès Lecreux, Francja 2019, 13’
Dimitri to mały ptaszek z północnej Europy, który wylądował na afrykańskiej równinie Ubuyu. Każdego dnia uczy się przezwyciężać swój strach i odkrywa świat pełen niespodzianek. Doświadczenie bycia innym w Ubuyu jest wartością, którą będzie dzielił z żyrafą Makebą, zebrą Oko i surykatką Pili.

Dimitri i zabawna niespodzianka / Dimitri et la drôle de surprise / Dimitri And A Fun Surprise reż. Agnès Lecreux

Dobre serce / Dobroe serdtse / Good Heart reż. Evgeniya Jirkova, Rosja 2018, 5’
W pewnym prastarym lesie żyje pierwotna rodzina. Mama jest surowa, ponura i gwałtowna. Chce tylko żeby cała rodzina była zdrowa i miała co jeść. Wszystko się zmienia, gdy jej syn przyprowadza do domu zwierzątko…

Daleko od domu / Home Away 3000 reż. Heloise Petel, Philippe Baranzini, Francja 2018 , 11’
Po rozbiciu się na nieznanej planecie podróżnik kosmiczny zaczyna naprawiać swój statek. Nie wie jeszcze, że czeka go niezwykłe i zaskakujące spotkanie…

Hugo i Holger / Hugo & Holger reż. Teddy Halkier Kristiansen, Dania 2019, 14’
Hugo jest chłopcem ze słabym wzrokiem i wielkim marzeniem: bardzo chciałby mieć psa. Jego marzenie się spełnia, kiedy poznaje Holgera. Holger w rzeczywistości jest małym słoniem, ale Hugo widzi w nim dużego, kochanego szczeniaka.

Hugo i Holger / Hugo & Holger reż. Teddy Halkier Kristiansen

Matilda reż. Irene Iborra Rizo, Eduard Puertas Anfruns Francja, Hiszpania, Belgia 2018, 7’
Matilda nie może zasnąć, więc zaczyna bawić się swoją nocką lampką. W pewnym momencie żarówka w lampce wypala się, pogrążając Matildę w ciemności. Dziewczynce szybko udaje się przezwyciężyć strach i przy użyciu latarki zaczyna zwiedzać swój pokój. W nowym świetle odkrywa całą magię nocy.

Niedziela / Sunday reż. Neil Stubbings, Szwajcaria 2019, 8′

Historia podróży samotnego pingwina, usiłującego znaleźć orzeźwienie w bardzo gorącą i słoneczną niedzielę na Biegunie Południowym.

Lis i ptaszek / The Fox and the Bird / Le Renard et l’Oisille reż. Samuel Guillaume, Frédéric Guillaume, Szwajcaria 2019, ‘12

Samotny lis postanawia zostać ojcem świeżo wyklutego pisklęcia. Ze skrzyżowania ich dróg powstaje rodzina, którą są do momentu, aż los nie przypomni bohaterom, jakie życie jest im przeznaczone.

Zachęcamy do obserwowania kont Warszawskiego Festiwalu Filmowego w mediach społecznościowych:

@warsawfilmfestival

@WarsawIFF

@warsawiff

przepiękne obrazy z myślą o najmłodszych

przepiękne obrazy z myślą o najmłodszych

przepiękne obrazy z myślą o najmłodszych

przepiękne obrazy z myślą o najmłodszych

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2019!

19,91 reż. Emilia Śniegoska

19,91 reż. Emilia Śniegoska Polska 2019, 25’
19,91 to historia 19-letniej Niemki, która decyduje się na coroczny wolontariat w Warszawie. Podczas swojego pobytu regularnie odwiedza 91-letnią Polkę, panią Zosię.

Acid Rain reż. Tomek Popakul, Polska 2019, 26’
Spotkanie chłopaka i dziewczyny na płaszczyźnie psychodelicznej. Zmieniające się relacje i działania tworzą skomplikowane wzory, zarówno dziwne, jak i znajome.

Deszcz / Rain reż. Piotr Milczarek, Polska 2019, 5’
Deszcz to prosty film animowany o zbiorowej świadomości.

Dog Days reż. Zuzanna Grajcewicz, Polska 2019, 15’
Bohaterowie Dog Days zakładają firmę, która świadczy usługi dla tych, którzy szukają zamiennika dla zwierząt, które wyginęły.

Duszyczka / The Little Soul reż. Barbara Rupik, Polska 2019, 9’
Ludzka dusza opuszcza martwe ciało i wyrusza w podróż przez świat pośmiertny. Martwe ciało utknęło na brzegu rzeki.

Duszyczka / The Little Soul reż. Barbara Rupik

Dziwor / Weirdy reż. Paweł Dyllus, Polska 2019, 29’
Po długiej przerwie genialny artysta i reżyser – Bogdan Dziworski powraca by zrobić nowy film. Podczas pracy buduje się wyjątkowa relacja między reżyserem młodym operatorem – Pawłem.

Harda / The Tough reż. Marcin Polar, Polska 2019, 14’
Harda ma wiele znaczeń: wyzywająca, złośliwa, odporna, nieustępliwa, silna, zimna, twarda.

Jaskinia żółwi / The Turtle Cave reż. Klaudia Folga, Polska 2019, 20’
Film przedstawia retrospekcję wydarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki Hani.

Jeszcze porozmawiamy / We Will Talk Again reż. Mateusz Buława. Polska 2019, 21’
W zagraconym mieszkaniu dwóch braci u progu dorosłości nadal znajduje się pod opieką matki, która jest silnie wspierana przez babcię

Jeszcze porozmawiamy / We Will Talk Again reż. Mateusz Buława

Krzyżówka / The Crossword reż. Jan Bujnowski, Polska 2019, 15’
Prosta krzyżówka pozwala starszemu mężczyźnie zanurzyć się we wspomnieniach własnego życia. Czy pomoże mu to wszystko zrozumieć?

Love 404 reż. Agata Baumgart, Polska, 2018, 17 ‘
Rena jest u progu dorosłości. Dla niej i jej matki Internet jest formą ucieczki od ich codziennego życia.

Me Voy reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2019, 27’
Klara i Adrian są parą. Wolny czas spędzają dbając o swojego psa i oglądając seriale telewizyjne z lat 90.

Mój kraj taki piękny / My Country So Beautiful reż. Grzegorz Paprzycki Polska 2019, 29’
Dokumentalny portret Polski, w którym ścierają się dwie siły reprezentujące zupełnie inne światopoglądy.

Ostatnia Wieczerza / Last Supper reż. Piotr Dumała, Polska 201, 13’
Zadziwiający, współczesny pogląd na Ostatnią Wieczerzę Jezusa i 12 Apostołów

Portret Suzanne / Portrait of Suzanne reż. Izabela Plucińska, Polska, Niemcy, Francja 2019, 15’
Otyły i zdecydowanie zbyt samotny mężczyzna jest w obcym mieście. Pewnego dnia jego stopa zmienia się w kobietę: Suzanne, jego byłą kochankę.

Roadkill reż. Leszek Mozga, Wielka Brytania, Polska 2019, 8’
Roadkill to animowany thriller. W świecie, w którym jelenie są dominującym gatunkiem, jeden samiec alfa jedzie na wieczorną przejażdżkę samochodem i ma niefortunny wypadek samochodowy.

Rykoszety / Ricochets reż. Jakub Radej, Polska 2019, 30’
Polska, 1982. Dwaj bracia górnicy odmiennie reagują na opresyjne państwo komunistyczne. Podczas gdy Janek woli aktywne zaangażowanie w demokratyczne podziemie, Tadek dąży do neutralności.

Story reż. Jolanta Bańkowska, Polska 2019, 5’
W dobie wszechobecnej technologii, w której wirtualna rzeczywistość wtapia w codzienność, młoda dziewczyna obserwuje świat za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych.

Ukąszenie / Bitten reż. Helena Oborska, Polska 2019, 24’
Zofia w towarzystwie swojej przyjaciółki Ewy udaje się do specjalnego ośrodka nad morzem z dala od cywilizacji, aby oczyścić umysł i ciało.

Podane wyżej filmy zostały ułożone w bloki:

PROGRAM 1
Wielki podryw / Great pickup, 91’
Jak zaskakująco różne i nieprzewidywalne potrafią być nasze relacje?

Portret Suzanne / Portrait of Suzanne reż. Izabela Plucińska, Polska, Niemcy, Francja 2019, 15’
Ukąszenie / Bitten reż. Helena Oborska, Polska 2019, 24’
Roadkill reż. Leszek Mozga, Wielka Brytania, Polska 2019, 8’
Me Voy reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2019, 27’
Love 404 reż. Agata Baumgart, Polska 2018, 17 ‘

PROGRAM 2
Dalecy czy bliscy / Distant or close, 94’
Co sprawia, że obcy ludzie stają się nam tak bardzo bliscy, a Ci najbliżsi dziwnie dalecy?

Jaskinia żółwi / The Turtle Cave reż. Klaudia Folga, Polska 2019, 20’
Krzyżówka / The Crossword reż. Jan Bujnowski, Polska 2019, 15’

Jeszcze porozmawiamy / We Will Talk Again reż. Mateusz Buława, Polska 2019, 21’
Ostatnia Wieczerza / Last Supper reż. Piotr Dumała, Polska 2019, 13’
19,91 reż. Emilia Śniegoska, Polska 2019, 25’

PROGRAM 3
Wczoraj, dziś i jutro/ Yesterday, today and tomorrow, 79’
Jak zmienia się świat wokół nas i do jakich granic sami go doprowadzamy?

Mój kraj taki piękny / My Country So Beautiful reż. Grzegorz Paprzycki, Polska 2019, 29’
Rykoszety / Ricochets reż. Jakub Radej, Polska 2019, 30’
Deszcz / Rain reż. Piotr Milczarek, Polska 2019, 5’
Dog Days reż. Zuzanna Grajcewicz, Polska 2019, 15’

PROGRAM 4
Przekraczanie / Crossing, 83’
Ile jesteśmy w stanie poświęcić by sięgnąć wyżej i dotrzeć dalej?

Story reż. Jolanta Bańkowska, Polska 2019, 5’
Dziwor / Weirdy reż. Paweł Dyllus, Polska 2019, 29’
Acid Rain reż. Tomek Popakul, Polska 2019, 26’
Harda / The Tough reż. Marcin Polar, Polska 2019, 14’
Duszyczka / The Little Soul reż. Barbara Rupik, Polska 2019, 9’

Zachęcamy do obserwowania kont Warszawskiego Festiwalu Filmowego w mediach społecznościowych:

@warsawfilmfestival

@WarsawIFF

@warsawiff

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

16 kwietnia 2019 r.

Okno na świat

Polskie filmy w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Niezwykłe historie uchwycone w filmach dokumentalnych, animacje przekraczające granice wyobraźni i fabuły opowiadające o świecie w zaledwie kilkanaście minut –
nieodłącznym elementem Krakowskiego Festiwalu Filmowego są pokazy najnowszych i najważniejszych polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Polskie produkcje znajdą się w trzech sekcjach konkursowych, a także w niemal wszystkich sekcji pozakonkursowych. W programie pojawią się też jubileuszowe wydarzenia towarzyszące prezentujące klasykę polskiego dokumentu.

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

59. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 26 maja film “Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Dokument, w którym zafascynowani żywiołem twórcy filmu obserwują jak niszczycielski wiatr halny zmienia życie lokalnych mieszkańców, jest jednym z dwóch polskich filmów, które zmierzą się w międzynarodowym konkursie pełnometrażowych dokumentów. Drugi to “O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki – dramatyczna, pełna fascynujących archiwaliów, opowieść o małżeństwie Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim zoo około 300 uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego.

Polskich produkcji nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. O nagrodę Złotego i Srebrnego Smoka będą rywalizować krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje. Dokument “Harda” Marcina Polara zabierze widzów do wnętrza niedawno odkrytej jaskini w Tatrach, pozwalając im eksplorować ją niemal własnymi oczami, natomiast film “Połączeni” Aleksandry Maciejczyk pozwoli wczuć się w sytuację Krzysztofa, którego oczami musi być jego żona. Wśród fabuł w konkursie międzynarodowym pojawi się “Ukąszenie” Heleny Oborskiej, tajemnicza historia ze zjawiskową Mary Komasą w roli głównej oraz “Tak jest dobrze” Marcina Sautera – kontemplacyjna podróż Nikodema, granego przez Adama Woronowicza, przez tundry Spitsbergenu.

Natomiast polskie animacje reprezentować będzie “Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej – zrealizowana w charakterystycznej dla autorki technice animacji plastelinowej, groteskowa historia mężczyzny, którego stopa zmienia się w dawną kochankę Suzanne, “Vitae Azilia” Joanny Wapniewskiej, pełen emocji i namiętności film o utraconej, ale wciąż żywej relacji między dwojgiem ludzi oraz “ACID RAIN”, animowany zapis podróży Młodej i Chudego w coraz to dziwniejsze rejony miasta i świadomości.

Konkurs polski 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

– To będzie konkurs młodych twórców. W dokumencie znowu kierują obiektyw na bliskich, choć bywa, że sięgają do historii naszego kraju, by opowiedzieć kamerą o losach dramatycznych, indywidualnych, ale ważnych dla nas wszystkich. Nawet w miniaturach fabularnych inspiracji szukają w życiorysach swoich dziadków. A animacja jak zawsze stara się spojrzeć na nasz świat z oddalenia, z perspektywy uniwersum – komentuje selekcję dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat.

Dokumenty w konkursie polskim to zarówno bardzo intymne obrazy rodziny, jak w “I znów będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego czy “Ostatnim rejsie” Stanisława Cuskego, jak i portrety niezwykłych postaci: Heleny pracującej od 30 lat w ośrodku dla trędowatych w “Jutro czeka nas długi dzień” Pawła Wysoczańskiego czy artysty, Andrzeja Strumiłły w dokumencie “Summa” Andreja Kuciły. Pojawią się też filmy wykorzystujące niezwykłe archiwalia i animacje, jak “Syndrom zimowników” Piotra Jaworskiego o eksperymencie dr Terelaka, badającego granice ludzkiej psychiki w warunkach izolacji antarktycznej. Jak zwykle nie zabraknie filmów o poszukiwaniu miłości (“Love 404” Agaty Baumgart), czy determinacji w spełnianiu marzeń (“Strawberry Boys”, reż. Michał Toczek).

– Wśród fabuł na Krakowski Festiwal Filmowy powraca temat rodziny. Gości tu nie po raz pierwszy, ale w tym roku wyraźnie pojawia się w dość interesującym, może nawet zaskakującym wariancie: historii, w którą wplątani są dziadkowie głównych bohaterów. Historia okazuje się być ciągle żywa, nie jest rozdziałem zamkniętym, gdyż jej energia i konsekwencje przechodzą na kolejne pokolenia. W tej grupie zwracam uwagę na takie tytuły jak „Na strajk!”, „Rykoszety”, czy „Nigdy dobrze” – mówi Dagmara Romanowska, selekcjonerka KFF.
– Równie często rodzina portretowana jest w procesie traumy lub adaptacji do nowej sytuacji. Czasami chodzi o nieakceptowanego przez rodzica nowego partnera dziecka albo przeprowadzkę do innego miasta. Kiedy indziej o stratę i pozostawioną po niej pustkę – śmierć rujnuje wszystko. A jeszcze kiedy indziej to jakiś niepokój, którego nie da się nazwać, a jednak wkrada się i zakłóca pozornie szczęśliwe życie. „Czarny charakter”, „Kamuflaż”, „Okno z widokiem na ścianę”, „Pustostan”, „Tak jest dobrze”, „Moje serce” to produkcje, które rodzinę stawiają w centrum swoich zainteresowań – dodaje Dagmara Romanowska.
– W konkursie polskim zobaczymy wiele animowanych nowości, filmy świeżo ukończone, które w Krakowie będą miały swoje pierwsze, premierowe pokazy. Spora część filmów to świetne debiuty, co dobrze świadczy o stale rosnącej sile i potencjale naszej animacji. Jednocześnie niesamowita różnorodność filmów konkursowych na pewno zaspokoi najbardziej wyszukane animowane apetyty – mówi Robert Sowa, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Nie zabraknie animacji przesiąkniętych atmosferą niepokoju jak “Idol” Grzegorza Koncewicza i Marka Serafińskiego czy “Łowy” Mateusza Jarmulskiego, filmów komentujących współczesne społeczeństwo jak “Deszcz” Piotra Milczarka czy “Story” Joli Bańkowskiej, a także zabawnych, szalonych, a nawet surrealistycznych historii jak “Kaprysia” Betiny Bożek czy “Metro” Natalii Krawczuk.

Panorama polskiego dokumentu

– W Panoramie polskiego dokumentu chwalimy się tym co najlepsze, najbardziej oryginalne w polskiej produkcji. To obok konkursu najmocniejsza prezentacja naszej myśli dokumentalnej, którą podziwiają światowe festiwale, a nawet nam zazdroszczą. Tu w Krakowie często zaczynają się kariery międzynarodowe – zachęca dyrektor, Krzysztof Gierat.

Dzięki tej sekcji widzowie z Krakowa przeniosą się do Łodzi za sprawą filmu “Diagnosis” Ewy Podgórskiej, poznają historię sąsiedzkiej społeczności i pary właścicieli warszawskiej kamienicy, odzyskanej w ramach reprywatyzacji w dokumencie “Złota” Tomasza Knittla, a także wezmą udział w wyprawie na K2 dzięki “Ostatniej górze” Dariusza Załuskiego.

Panorama polskiego dokumentu w tym roku to też portrety kinowych mistrzów jak Witold Sobociński czy Bogdan Dziworski, historie ludzi, którzy jako dzieci byli świadkami okrucieństw II WŚ, opowieść o farmerze owoców morza na Morzu Japońskim oraz poszukiwania tajemniczej Tereski z fotografii Davida Seymoura.

Filmy polskie w pozakonkursowych sekcjach festiwalu i pokazach specjalnych

Filmy polskie znajdą się w tym roku w niemal każdym segmencie festiwalu. W sekcji “Opowieści ze świata” zaprezentowana zostanie polsko-australijska produkcja “Polscy misjonarze” Simona Targeta, podróżującego kajakiem do niedostępnych zakątków Papui-Nowej Gwinei, gdzie polscy misjonarze i misjonarki pomagają lokalnej społeczności budować lepszą przyszłość.

Natomiast w sekcji “Laureaci festiwali” znajdzie się film “In Touch” Pawła Ziemilskiego, pokazujący wieś Stare Juchy, skąd większość mieszkańców wyemigrowała na Islandię, nagrodzony na festiwalu IDFA. Drugim laureatem amsterdamskiego festiwalu, który pokazany będzie w Krakowie jest krótkometrażowy dokument “Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz. W tej sekcji pojawi się także animacja “Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej, nagrodzona na festiwalu Etiuda&Anima, poświęcona pamięci Marka Serafińskiego. To pamiętnik złożony z papierowych odpadów codzienności jak etykiety, metki cenowe, bilety itp. i opakowań po papierosach wypalonych przez nałogowca.

Z okazji 70. lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórni Filmów Oświatowych odbędą się specjalne pokazy klasyki polskiego dokumentu autorstwa Bogdana Dziworskiego, Kazimierza Karabasza, Władysława Ślesickiego, Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego. Seanse odbędą się w niezwykłej scenerii – wnętrzu Barbakanu, średniowiecznej fortyfikacji w centrum Krakowa.

Podczas tej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego uczczona zostanie także 15. rocznica śmierci Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej”. W programie “Wokół Szumowskiego” oprócz filmów Macieja Szumowskiego, zaprezentowane zostaną także dzieła jego dzieci – Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego.

KONKURSY MIĘDZYNARODOWE

Międzynarodowy konkurs dokumentalny
O zwierzętach i ludziach / Of Animals and Men, reż./dir. Łukasz Czajka (PL), 2019, D, 55ʼ
Wiatr. Thriller dokumentalny / The Wind. A Documentary Thriller, reż./dir. Michał Bielawski (PL, SK), 2019, D, 75ʼ

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych
ACID RAIN, reż./dir. Tomek Popakul (PL), 2019, A, 27ʼ
Harda / The Tough, reż./dir. Marcin Polar (PL), 2019, D, 14’
Połączeni / Connected, reż./dir. Aleksandra Maciejczyk (PL), 2018, D, 18ʼ
Portret Suzanne / Portrait of Suzanne, reż./dir. Izabela Plucińska (PL, DE, FR), 2019, A, 15ʼ
Tak jest dobrze / It’s Good Like That, reż./dir. Marcin Sauter (PL), 2019, F, 23ʼ
Ukąszenie / Bitten, reż./dir. Helena Oborska (PL), 2019, F, 24ʼ
Vitae Azilia, reż./dir. Joanna Wapniewska (PL), 2019, A, 7ʼ

KONKURS POLSKI:

Filmy dokumentalne:
19.91, reż./dir. Emilia Śniegoska (PL), 2019, D, 25ʼ
Cienie imperium / Shadows of the Empire, reż./dir. Karol Starnawski (PL), 2018, D, 76ʼ
Czysta sztuka / Pure Art, reż./dir. Maksim Shved (PL, BY), 2019, D, 52’
Dziś, jutro… wczoraj / Today, Tomorrow… Yesterday, reż./dir. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski (PL), 2019, D, 52’
Fuck, it’s Biology, reż./dir. Veronica Andersson (PL), 2019, D, 29’, D, 29’
Harda / The Tough, reż./dir. Marcin Polar (PL), 2019, D, 14’
Historia krótkiego trwania, Story of Short Duration / reż./dir. Michał Ciechomski (PL), 2019, D, 14’
I znów będziemy szczęśliwi / And We’ll Be Happy Again, reż./dir. Krzysztof Wołżański (PL), 2019, D, 22’
Jeszcze porozmawiamy / We Will Talk Again, reż./dir. Mateusz Buława (PL), 2019, D, 21’
Listy do Artura / Letters to A., reż./dir. Wiktoria Szymańska (PL, SUI), 2019, D, 56ʼ
Love 404, reż./dir. Agata Baumgart (PL), 2018, D, 17ʼ
Mój kraj taki piękny / My Country So Beautiful, reż./dir. Grzegorz Paprzycki (PL), 2019, D, 29ʼ
Jutro czeka nas długi dzień, reż./dir. Paweł Wysoczański (PL), 2019, D, 79ʼ
Oko boga / Eye of God, reż./dir. Igor Kawecki (PL), 2019, D, 17ʼ
Ostatni rejs / The Last Voyage, reż./dir. Stanisław Cuske (PL), 2019, D, 19ʼ
O zwierzętach i ludziach / Of Animals and Men, reż./dir. Łukasz Czajka (PL), 2019, D, 55ʼ
Połączeni / Connected, reż./dir. Aleksandra Maciejczyk (PL), 2018, D, 18ʼ
Strawberry Boys, reż./dir. Michał Toczek (PL), 2018, D, 20ʼ
Summa, reż./dir. Andrej Kuciła (PL), 2018, D, 50ʼ
Syndrom zimowników / The Antarctic Syndrome, reż./dir. Piotr Jaworski (PL), 2019, D, 73ʼ
Wiatr. Thriller dokumentalny / The Wind. A Documentary Thriller, reż./dir. Michał Bielawski (PL, SK), 2019, D, 75ʼ

Filmy animowane:

ACID RAIN, reż./dir. Tomek Popakul (PL), 2019, A, 27ʼ
Cyborgia / Cyborgy, reż./dir. Adam Żądło (PL), 2018, A, 8’
Deszcz / Rain, reż./dir. Piotr Milczarek (PL), 2018, A, 5ʼ
Duszyczka / The Little Soul, reż./dir. Barbara Rupik (PL), 2019, A, 9’
Idol, reż./dir. Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński (PL), 2018, A, 13’
Kaprysia / Tha Land of Whim, reż./dir. Betina Bożek (PL), 2019, A, 8ʼ
Łowy / The Hunt, reż./dir. Mateusz Jarmulski (PL), 2018, A, 9ʼ
Metro, reż./dir. Natalia Krawczuk (PL), 2019, A, 11ʼ
Portret Suzanne / Portrait of Suzanne, reż./dir. Izabela Plucińska (PL, DE, FR), 2019, A, 15ʼ
Re-Cycle, reż./dir. Mateusz Lenart (PL), 2019, A, 6ʼ
Red Light Train, reż./dir. Alicja Kot (PL), 2019, A, 10ʼ
Story, reż./dir. Jola Bańkowska (PL), 2019, A, 5ʼ
Vitae Azilia, reż./dir. Joanna Wapniewska (PL), 2019, A, 7ʼ

Filmy krótkometrażowe fabularne:

Czarny charakter / Roots, reż./dir. Kuba Gryżewski (PL), 2019, F, 14’
Kamuflaż / Camouflage, reż./dir. Aleksandra Świerk (PL), 2018, F, 19ʼ
Moje serce / My Heart, reż./dir. Damian Kocur (PL), 2019, F, 30ʼ
Na strajk! / On Straik!, reż./dir. Stanisław Horodecki (PL), 2019, F, 26ʼ
Nie zmieniaj tematu / Don’t Change the Topic, reż./dir. Hubert Patynowski (PL), 2019, F, 30ʼ
Nigdy dobrze / Never Good, reż./dir. Paweł Powolny (PL), 2019, F, 17ʼ
Okno z widokiem na ścianę / View to the Wall, reż./dir. Kobas Laksa (PL), 2019, F, 29ʼ
Przejście graniczne / Border Crossing, reż./dir. Agnieszka Chmura (PL), 2019, F, 15ʼ
Pustostan / Vacancy, reż./dir. Agata Trzebuchowska (PL), 2019, F, 29ʼ
Rykoszety / Ricochets, reż./dir. Jakub Radej (PL), 2019, F, 30ʼ
Tak jest dobrze / It’s Good Like That, reż./dir. Marcin Sauter (PL), 2019, F, 23ʼ
Ukąszenie / Bitten, reż./dir. Helena Oborska (PL), 2019, F, 24ʼ

PANORAMA POLSKIEGO DOKUMENTU:

Diagnosis, reż./dir. Ewa Podgórska (PL), 2018, D, 78ʼ
Dziwor / Weirdy, reż./dir. Paweł Dyllus (PL), 2019, D, 29ʼ
Fateicz i morze / Fatei and the Sea, reż./dir. Alina Rudnitskaya i Siergiej Vinokurov (RUS, PL, FIN), 2019, D, 76ʼ
Niepamiętnik / I remember, reż./dir. Kamila Józefowicz (PL), 2019, D, 69ʼ
Ostatnia Góra / The Last Mountain, reż./dir. Dariusz Załuski (PL), 2018, D, 83ʼ
Ostatni Swing / The Last Swing, reż./dir. Tomasz Garncarek (PL), 2019, D, 67ʼ
Szukając Tereski / Searching for Tereska, reż./dir. Kama Veymont (PL), 2019, D, 65ʼ
Złota, reż./dir. Tomasz Knittel (PL), 2019, D, 84ʼ

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku

materiał prasowy

KFF za darmo

Bezpłatne wydarzenia 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Plenerowe kino pod Wawelem i we wnętrzu Barbakanu, pokazy dla dzieci, warsztaty czy japońskie animacje – na widzów 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego czeka wiele wydarzeń, na które wstęp jest bezpłatny.

Niezwykłe kino wewnątrz Barbakanu

Z okazji 70. urodzin Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w niezwykłej, średniowiecznej scenerii wnętrza Barbakanu, w środę i w czwartek (29-30 maja), odbędą się pokazy klasyki polskich filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez warszawskie studio.

To w WFDiF rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze produkcje lat 60., 70. i 80., aż po filmy czasu przełomu. To tutaj swoje filmy realizowali najwięksi dokumentaliści, tutaj powstawały też fabularne debiuty Agnieszki Smoczyńskiej, Bodo Koxa, Katarzyny Rosłaniec.

Z okazji jubileuszu zaprezentowany zostanie wybór dokumentów zrealizowanych przy Chełmskiej 21, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Władysława Ślesickiego, Kazimierza Karabasza czy Marcela Łozińskiego.

Natomiast we wtorek, 28 maja, w Barbakanie widzowie zobaczą filmy zrealizowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych, która również świętuje jubileusz 70-lecia. W programie dokumenty m.in. Piotra Szulkina, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Wiszniewskiego.

Master Class Caroline Leaf

Wyjątkowym wydarzeniem tej edycji festiwalu będzie spotkanie z laureatką nagrody Smoka Smoków, Caroline Leaf. Zdobywczyni wielu filmowych nagród, nominacji do Oscara czy nagrody BAFTA, a także Złotego i Srebrnego Smoka Krakowskiego Festiwalu Filmowego, poprowadzi 28 maja o godzinie 15.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki swój master class.

Podczas swojej lekcji mistrzowskiej kanadyjsko‐amerykańska artystka zaprezentuje slajdy i fragmenty filmów, by pokazać, w jaki sposób ewoluowało jej myślenie o pracy animatorki. Opowie też o tym, jak znalazła się na obecnym etapie swojej kariery, na którym bardziej niż animacją interesuje się rysunkiem i malarstwem.

Wokół Szumowskiego

W 15. rocznicę śmierci Macieja Szumowskiego Krakowski Festiwal Filmowy przypomni sylwetkę tego dziennikarza, redaktora naczelnego „Gazety Krakowskiej” oraz filmowca, który pochylał się nad ludzkim nieszczęściem i społeczną niesprawiedliwością. W przeglądzie znajdą się fragmenty głośnego cyklu Polska zza siódmej miedzy oraz serii Oddam życie za pracę oraz filmy jego dzieci, Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego. Pokazy odbędą się 26 i 31 maja oraz 1 czerwca.

Celebration. Pokaz japońskich animacji

Na miłośników azjatyckich podróży, czeka wycieczka do świata japońskich animacji, które pokazują współczesne trendy tego gatunku. Autorami prezentowanych filmów są młodzi artyści związani m.in. z Kyoto City University of Arts w Japonii. Pokaz filmów japońskich jest częścią projektu „Celebration – pomiędzy krytyką a estetyką”, wpisanego w odbywające się obchody 100‐lecia nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią. Filmy będzie można zobaczyć 31 maja o 21.30 w sali Scena AST.

Zabierz Mamę do kina, czyli Dzień Matki z KFF

Z okazji Dnia Matki, Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dla swoich widzów promocję, która ma zachęcić do spędzenia tego wyjątkowego święta wspólnie. Każdy, kto 26 maja, przyjdzie na festiwalowy seans wraz ze swoją mamą, będzie mógł otrzymać drugi bilet, czyli bilet dla mamy, bezpłatnie.

W tym dniu seanse festiwalowe odbędą się w Kinie Pod Baranami, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Scenie AST oraz Kijów.Centrum. Promocja obowiązuje także na ceremonii otwarcia festiwalu, gdzie pokazany zostanie film “Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

Dzień dziecka z KFF

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, KFF zaprasza młodych miłośników filmu do kina Paradox. Wśród tegorocznych propozycji znajdą się dwa filmy fińskie: “Superfutrzak”, który zapewni świetną zabawę i “Mój nowy kraj”, którego bohaterką jest 10‐letnia Farrah, zaczynająca życie w zupełnie nowym miejscu. W programie także nagradzany na całym świecie film “Nazywam się Cukinia”.

Atrakcją dla dzieci będą także warsztaty z Albinem Talikiem, artystą transmedialnym, twórcą techniki papierowego malarstwa. Jak ze starych książek, ulotek i gazet zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzią na to pytanie jest KOLAŻ. Do kompletu potrzebne będą jeszcze tylko nożyczki, trochę kleju i dobra zabawa gotowa! Warsztaty będą odbywać się od 10.00 do 15.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Otwarcie wystawy fotografii „Pamięć”

Nieodłączną częścią festiwalu są wystawy, które łączą sztukę prezentowaną w galeriach z X muzą. W tym roku jednym z wydarzeń towarzyszących jest wystawa “Pamięć” Galerii ASP. Czarno‐białe, mocno dotknięte przez czas fotografie i codzienne życie studentów moskiewskiej filmówki, zdjęcia z planów filmowych, eksperymenty z formą. Archiwum operatora filmowego Leonida Burlaki odnalazł przypadkowo jego wnuk Ihor Ivanko. Postanowił nakręcić dokument o dziadku, aby zachować jego wspomnienia i odtworzyć realia epoki. Wystawa czynna od 16 maja do 2 czerwca, a uroczyste otwarcie odbędzie się 26 maja o godzinie 16.00 w Galerii Akademii Sztuk Pięknych.

Drugą wystawą towarzyszącą festiwalowi jest WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wybitny inscenizator kina, mistrz filmowej narracji, tytan energii i pomysłów, laureat m.in. Oscara i Złotej Palmy. Dzięki narzędziom współczesnego muzealnictwa wnikamy w świat filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy. Ekspozycja przedstawia niekonwencjonalną,

multimedialną i narracyjną wystawę opartą na scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach, rekwizytach i kostiumach oraz dokumentach. Choć wstęp na nią nie jest bezpłatny, to dla uczestników festiwalu przewidziana jest specjalna promocja. Wraz z karnetem bądź akredytacją w czasie trwania KFF będzie można kupić bilet na wystawę w specjalnej cenie – 5zł.

Dźwięki muzyki

Plenerowe pokazy sekcji “Dźwięki muzyki” to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (27-31 maja), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w ubiegłych latach w sekcji DocFilmMusic.

Kino pod Wawelem otworzy dokument o liderze Nirvany, “Kurt Cobain: Montage of Heck”. Kolejny film, “Pieśni odkupienia” to historia zakładu karnego w Jamajce, w którym wdrożono program resocjalizacji przez muzykę, a przestępcy stają się twórcami reggae. Publiczność zobaczy też “Kiedy Bóg śpi” o artyście Shahinie Najafim, na którego ajatollahowie wydali fatwę za obrazę islamu. Kolejny wieczór to “Ryuichi Sakamoto: Coda”, film o autorze muzyki do filmów Bertolucciego czy „Zjawy”. “Maksymiuk. Koncert na dwoje”, który zamknie cykl, to portret dyrygenta, pianisty i kompozytora Jerzego Maksymiuka.

Partnerem sekcji “Dźwięki muzyki” jest PGE Energia Ciepła, a partnerem medialnym Radio Kraków.

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się od 26 maja do 2 czerwca. Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl

16 maja 2019

Filmowy odlot do świata nauki

Sekcja Docs+Science 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Nieśmiertelność, lądowanie na księżycu, kosmiczny wyścig czy kwantowy efekt Zenona – tegoroczna odsłona sekcji Docs+Science przybliży historię wielkich osiągnięć techniki, a także zabierze widzów do fascynującego świata nieodkrytych jeszcze zjawisk naukowych. Pokazy odbędą się w kinie Paradox.

– Hasło tegorocznej sekcji Docs+Science to Odlot – rozumiany dosłownie jako podróż w przestrzeń kosmiczną albo symbolizujący niespełnioną chęć ucieczki; „odlot” jako przenośnia – gdy nazywa stan ducha związany z obcowaniem z wielkim i niepojętym – czy wręcz metafora, gdy mówi o poszukiwaniu nowych form naukowego przekazu – mówi Karol Jałochowski, kurator sekcji Docs+Science, dziennikarz, filmowiec, fizyk.

21 lipca 1969 Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek, stanął na Księżycu. Dwa miesiące przed 50. rocznicą tego wydarzenia na Krakowskim Festiwalu Filmowym zaprezentowane zostaną dokumenty poświęcone podbojowi kosmosu.

Bilet na księżyc” zabierze widzów w czasy zimnej wojny, kiedy wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Tysiące ludzi wybierały się na Księżyc, do krainy apolitycznej utopii, a wśród nich bohater tej ciepłej ballady o niespełnionych marzeniach. Film dedykowany pamięci Jerzego Bożyka (1941-2019), legendarnego krakowskiego jazzmana, posiadacza biletu na Księżyc.

Fascynujący epizod niemieckiego podboju kosmosu pokaże film “Leć rakieto, leć”. Równie fascynujący jest bohater tego dokumentu – Lutz T. Kayser, przy którym blednie Elon Musk. Jest w tej historii i geniusz, i bratwursty, i kongijskie jądro ciemności. Film przygodowy, thriller polityczny i farsa jednocześnie.

Kosmos z perspektywy pustyni Atakama będzie można zobaczyć dzięki dokumentowi “Niebo”. Kosmos nigdzie na Ziemi nie jest tak dobrze widoczny jak nad tą chilijską pustynią. Widzowie odnajdą w tym filmie rezonanse z kinem Andrzeja Kondratiuka i Patricio Guzmána.

Równie urzekający będzie dokument “Srebrna gałąź” – filmowe haiku o poszukiwaniu harmonii z przyrodą, w którym przewodnikiem jest Patrick McCormack. Ten irlandzki poeta i farmer staje w obronie zagrożonej enklawy, skalistego płaskowyżu Burren, gdzie to co naturalne łączy się z tym co mistyczne.

Temat “Odlot” to także metaforyczne określenie naukowego poznawania tego, co wydaje się niepojęte. Krótkometrażowy film “Mira” opowiada o małym stułbiopławie Turritopsis dohrnii, który zna wielki sekret Natury – nieśmiertelność. Ta niepozorna meduza, która potrafi trwać w nieskończonym ciągu reinkarnacji, stała się inspiracją filmowej impresji o wspólnocie losów istot żywych i galaktyk.

Natomiast “Efekt Zenona” w onirycznych plenerach Tokio będzie próbował przybliżyć jeden z najbardziej paradoksalnych fenomenów nauki – kwantowy efekt Zenona. Film to eksperyment na pograniczu fabuły i dokumentu, w którym pojawi się porwanie, ekscentryczny naukowiec i złamana życiem prywatna detektyw, która rusza jego tropem.

Filmom w sekcji Docs+Science towarzyszyć będą spotkania, podczas których w duchu tzw. trzeciej kultury rozmówcy będą szukać języka łączącego nauki ścisłe i humanistykę, a także przyglądać się procesowi eksperymentu w nauce i w sztuce dokumentu, która o tej nauce opowiada.

Partnerem sekcji Docs+Science jest Fundacja Tygodnika Powszechnego, w ramach projektu „Wielkie Pytania na nowo” realizowanego dzięki wsparciu Templeton Religion Trust.

Projekcje filmów z cyklu Docs+Science. Odlot

Kino Paradox, ul. Krupnicza 38

Srebrna gałąź / The Silver Branch, reż. Katrina Costello (IRL), 2018, D, 75ʼ
poniedziałek, 27 maja 17:00 + Q&A
środa, 29 maja 19:30

Bilet na Księżyc / Ticket to the Moon, reż. Veronika Janatková (DE, CZ), 2019, D, 68ʼ
poniedziałek, 27 maja 19:30 + Q&A
czwartek, 30 maja 17:00
Niebo / Cielo, reż. Alison McAlpine (CAN, CL), 2017, D, 78’
wtorek, 28 maja 17:00
czwartek, 30 maja 19:30

Leć rakieto, leć / Fly Rocket Fly, reż. Oliver Schwehm (DE, BEL), 2018, D, 91’
wtorek, 28 maja 19:30
piątek, 31 maja 17:00

Mira, reż. Amanda Tasse (USA), 2018, F, 9’
Efekt Zenona, reż Dagomir Kaszlikowski (SGP), 2019, D, 51’
środa, 29 maja 17:00 + Q&A
piątek, 31 maja 19:30

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku. Bilety dostępne są na stronie festiwalu i w kasach kin.

plakat-59.-Krakowskiego-Festiwalu-Filmowego

plakat-59.-Krakowskiego-Festiwalu-Filmowego

 

Materiał prasowy 59.-Krakowskiego-Festiwalu-Filmowego

59. Krakowski Festiwal Festiwal Filmowy 

8667 minut – tyle czasu trzeba przeznaczyć, żeby zobaczyć wszystkie filmy, które znalazły się w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się już w niedzielę, 26 maja. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą prawie 250 filmów w 4 sekcjach konkursowych i 11 cyklach pozakonkursowych. Pokazy uzupełnią wydarzenia towarzyszące, koncerty i warsztaty.

Halny na otwarcie

26 maja w kinie Kijów.Centrum festiwal otworzy dokument „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, filmowa opowieść o halnym – jednym z najbardziej nieprzewidywalnych żywiołów w polskich górach.

– Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. “Wiatr. Thriller dokumentalny” jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem” – zaprasza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza do wyjątkowego świętowania Dnia Matki w kinie. Każdy, kto 26 maja, przyjdzie na festiwalowy seans wraz ze swoją mamą, będzie mógł otrzymać drugi bilet, czyli bilet dla mamy, bezpłatnie. Seanse w ramach akcji “Zabierz Mamę do kina” odbędą się także w Kinie Pod Baranami, Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz Scenie AST.

Festiwalowy rozkład jazdy

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka nowych technik animacji. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureatki oraz jej master class. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja w Akademii Sztuk Teatralnych.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia fińska. W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. Inauguracja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wraz z pokazem filmu “Bogowie z Molenbeek” (reż. Reetta Huhtanen) odbędzie się 28 maja.

Bez wątpienia niezwykłą atrakcją będzie także obecność na Festiwalu Bretta Morgena, wybitnego amerykańskiego dokumentalisty, znanego polskiej i krakowskiej publiczności z głośnego i nagrodzonego Złotym Hejnałem w 2015 roku filmu “Cobain: Montage of Heck” oraz prezentowanego rok temu portretu słynnej badaczki życia szympansów Jane Goodall. W ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem, 29 maja w Kijów.Centrum, połączone z pokazem jego filmu “Crossfire Hurricane”, dokumentu poświęconego The Rolling Stones.

30 maja, koncert Voo Voo z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka w Kijów.Centrum uświetni 70. urodziny Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych polskich zespołów, który połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Towarzyszyć im będzie Maciej Maleńczuk, jeden z najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych, artystów przełomu wieków.

Ceremonia zakończenia festiwalu i pokaz filmów nagrodzonych odbędzie się 1 czerwca w Kijów.Centrum. Podczas ceremonii wystąpi saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej – Mikołaj Trzaska. Natomiast 2 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć filmy nagrodzone.

Sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące

W tym roku Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dwa kina plenerowe. Pokazy sekcji “Dźwięki muzyki” to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (27-31 maja), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w ubiegłych latach w sekcji DocFilmMusic. Partnerem sekcji “Dźwięki muzyki” jest PGE Energia Ciepła, a partnerem medialnym Radio Kraków.

Wyjątkowe pokazy klasyki polskich filmów dokumentalnych odbędą się w środę i czwartek (29-30 maja) w niezwykłej, średniowiecznej scenerii wnętrza Barbakanu. Pokazy uczczą 70. urodzin Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, studia, w którym rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze produkcje lat 60., 70. i 80., aż po filmy czasu przełomu.

Natomiast we wtorek, 28 maja, w Barbakanie widzowie zobaczą filmy zrealizowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych, która również świętuje jubileusz 70-lecia. W programie dokumenty m.in. Piotra Szulkina, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Wiszniewskiego.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie retrospektywa twórczości zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej” w latach 1980-81.

Już po raz szósty w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Tradycyjnie na widzów festiwalu czekają także projekcje filmów nagrodzonych na prestiżowych festiwalach („Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Panorama polskiego dokumentu”), pokazy Kids&Youth – kino dla młodych, najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”) oraz filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

Festiwalowi goście

Do Krakowa, jak każdego roku, przyjadą światowej sławy artyści z branży filmowej. Nominowany w ubiegłym roku do Oscara Talal Derki, laureat 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego pojawi się tym razem jako juror konkursu dokumentalnego. W jury czterech festiwalowych konkursów zasiądą także m.in. Xawery Żuławski, Marta Prus, Tomasz Raczek, Weronika Bilska, Maciej Karpiński, Zbigniew Czapla czy Jacek Petrycki.

Nie braknie też bohaterów filmów dokumentalnych. Osobiście pojawi się Lea Tsamel z filmu “Adwokatka”, izraelska prawniczka broniąca Palestyńczyków, odpowiedzialny za kontrowersyjny eksperyment na biegunie północnym prof. Jan Terelak, bohater filmu “Syndrom zimowników”, irańska artystka, aktorka i reżyserka Mania Akbari czy Jan Nowicki, który w filmie “Ostatni swing” opowiada o Witoldzie Sobocińskim.

Przede wszystkim jednak na 59. Krakowski Festiwal Filmowy przyjadą twórcy zakwalifikowanych do programu festiwalu filmów, a większości pokazów będą towarzyszyć spotkania z reżyserami pokazywanych produkcji.

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się od 26 maja do 2 czerwca. Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl

Materiał prasowy 59.-Krakowskiego-Festiwalu-Filmowego