Odkrycia na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym
Odkrycia na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym
W ramach niekonkursowej sekcji Odkrycia, podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych 16 filmów fabularnych i 2 portrety dokumentalne. Projekcje filmów będą miały miejsce w Kinotece.
10+10 reż. Wang Toon, Shen Ko-Shang, Chu Yen-ping, Ho Wi-ding, Wu Nieh-jen, Wang Shaudi, Chen Kuo-fu, Hou Chi-jan, Wei Te-sheng, Chen Yu-hsun, Chang Tso-chi, Leon Dai, Cheng Wen-tang, Sylvia Chang, Cheng Yu-chieh, Chung Mong-hung, Yang Ya-che, Hsiao Ya-chuan, Arvin Chen, Hou Hsiao-hsien (Tajwan 2011) 114 min.
Niezwykły projekt dwudziestu tajwańskich reżyserów, którzy nakręcili 5 minutowe filmy na temat „Unikalności Tajwanu”. Otwiera i zamyka ową kompilację Hou Hsiao-hsien, jeden z czołowych twórców tajwańskiego kina nowej fali.
Ace Attorney / Gyakuten Saiban reż. Takashi Miike (Japonia 2012) 135 min.
Adaptacja popularnej przygodowej gry wideo. Jej bohaterem jest młody, nieco niezdarny adwokat Phoenix Wright znany z burzliwego poszukiwania prawdy i zdolności do obracania sprawy na swoją korzyść.
Choco / Chocó reż. Jhonny Hendrix Hinestroza (Kolumbia 2012) 80 min.
Chocó ma 27 lat, dwójkę dzieci i żałośnie opłacaną pracę w kopalni złota. Jej mąż traci w grach hazardowych ich ostatnie pieniądze. Chocó bierze sprawy we własne ręce…
Daleko nie jest wystarczająco daleko: Historia Tomiego Ungerera / Far Out Isn’t Far Enough: The Tomi Ungerer Story reż. Brad Bernstein (USA 2012) 98 min.
Ścieżki kariery Tomiego Ungerera, światowej sławy pisarza i ilustratora. Film przedstawia jego dziką, trwającą całe życie przygodę, podczas której testował granice społeczne wykorzystując sztukę wywrotową.
Gwiazdeczka / Starlet reż. Sean Baker (USA 2012) 107 min.
Dramat o niezwykłej relacji między dwoma skrajnie odmiennymi kobietami. W roli Jane prawnuczka Ernesta Hemingwaya, Dree.
Jedz, śpij, umieraj / Eat Sleep Die / Äta sova dö reż. Gabriela Pichler (Szwecja 2012) 104 min.
Raša – obywatelka szwedzka bałkańskiego pochodzenia i muzułmanka – nie może dostać pracy. Film, w którym główne role zagrali amatorzy łamie stereotypy na temat Szwecji. Film miał premierę na festiwalu w Wenecji 2012.
Kot do wynajęcia / Rent-a-Cat / Rentaneko reż. Naoko Ogigami (Japonia 2012) 110 min.
Młoda Japonka prowadzi wypożyczalnię kotów. Oryginalna komedia o przełamywaniu samotności niekonwencjonalnymi metodami.
Miasteczko Villegas / Villegas reż. Gonzalo Tobal (Argentyna, Holandia, Francja 2012) 95 min.
Stymulowany muzyką film drogi. Dwaj kuzyni jadą na prowincję na pogrzeb dziadka.
Mój brat diabeł / My Brother The Devil reż. Sally El Hosani (Wlk. Brytania 2012) 111 min.
Historia dwóch arabskich braci mieszkających w obskurnej londyńskiej dzielnicy Hackney. Wartka opowieść o dorastaniu i miłości między braćmi, którzy muszą odnaleźć siebie i własną drogę życiową.
Noc jeszcze młoda / A Night Too Young / Příliš mladá noc reż. Olmo Omerzu (Czechy, Słowenia 2012) 65 min.
Dwaj chłopcy bawiący się w śniegu w Nowy Rok spotykają swoją nauczycielkę. Spędzają w jej mieszkaniu noc pełną przygód zarezerwowanych dla dorosłych.
Pablo reż. Richard Goldgewicht (USA 2012) 93 min.
Barwny portret legendarnego twórcy czołówek filmowych, artysty i przedstawiciela bohemy -Pablo Ferro.
Pokój 514 / Room 514 reż. Sharon Bar-Ziv (Izrael 2012) 87 min.
Konfrontacja między młodą i zdeterminowaną śledczą wojskową, a wybitnym dowódcą oskarżonym o przekroczenie kompetencji. Realistyczny i bezpośredni film mierzący się ze złożoną rzeczywistością Izraela.
Sharqiya – wschodni wiatr / Sharqiya reż. Ami Livne (Izrael, Francja, Niemcy 2012) 85 min.
Nikt nie liczy się z Kamelem Najerem, młodym Beduinem, który pracuje jako ochroniarz na dworcu autobusowym w południowym Izraelu. Film daleki od romantycznego wizerunku pustyni w „Lawrence z Arabii”. Otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Jerozolimie.
Skradzione dzieciństwo / The Foster Boy / Der Verdingbub reż. Markus Imboden (Szwajcaria, Niemcy 2011) 108 min.
Bezkompromisowy portret haniebnej praktyki odbierania dzieci ubogim rodzicom i wysyłania ich jako „dzieci zakontraktowane” do nowych rodzin, gdzie często dochodziło do nadużyć.
Tam, gdzie płonie ogień / Where The Fire Burns / Ateşin Düştügü Yer reż. Ismail Güneş (Turkey 2012) 105 min.
Film poruszający temat „honorowych” zabójstw kobiet w Turcji. Film otrzymał główną nagrodę “Grand prix des Americas” na festiwalu w Montrealu 2012.
Z zawiązanymi oczami / The Blindfold / Mata Tertutup reż. Garin Nugroho (Indonezja 2012) 90 min.
Film będący spojrzeniem za kulisy zjawiska terroryzmu islamskiego we współczesnej Indonezji.
Zagrywka Czarnego / Black’s Game / Svartur á leik reż. Óskar Thór Axelsson (Islandia 2012) 104 min.
Film opowiadający o przemianie, jaka w latach dziewięćdziesiątych dokonała się w Rejkjawiku. Z niewinnego miasta stał się siedliskiem przestępczego podziemia. Film oparty na islandzkim gangsterskim bestsellerze „Black Curse” autorstwa Stefána Máni.
Zostań ze mną / Keep The Lights On reż. Ira Sachs (USA 2012) 101 min.
Nagrodzony na festiwalu w Berlinie film o miłości nowojorskiego dokumentalisty Erika i prawnika Paula. Szczery portret natury związków osobistych i związanych z nimi trudności ze współczesnego punktu widzenia.