Kontakt : studio@studio-filmowe.com, tel.: 533 55 77 23
produkcja filmowa warszawa

Avant Art Festival – przegląd niemieckich filmów o muzyce

AVANT ART FILM i FM Einheit – przegląd niemieckich filmów o muzyce już wkrótce we Wrocławiu!

Wraz z festiwalem AVANT ART (2-7 października), we współpracy z Helios Nowe Horyzonty, we Wrocławiu ruszy 1. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce.

W nawiązaniu do tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie sześć dokumentów o muzyce i artystach z Niemiec. Narodziny techno i elektroniki, czasy enerdowskiego punk-rocka, berliński underground czy Klaus Nomi – odkrycie Davida Bowie to tylko niektóre hasła przeglądu, przygotowanego przez AVANT ART jako uzupełnienie dźwiękowego oblicza festiwalu i jeden z kluczowych elementów festiwalowej przestrzeni dla kultury. Ukoronowaniem przeglądu będzie koncerto-performance w wykonaniu wizjonera perkusjonaliów – FM Einheita.

Avant Art Festival to nie tylko muzyka. To również wszystkie dyscypliny sztuki, w których muzyka odgrywa ważną rolę i z którymi wchodzi w różnorakie interakcje. Po raz pierwszy w historii festiwalu jego piąta edycja poszerzona zostanie o nowy blok programowy – przegląd filmów dokumentalnych pod szyldem Avant Art Film. Publiczność zgromadzona w kinie Helios Nowe Horyzonty – jedyny będzie miała okazję obejrzeć sześć obrazów, które swoją tematyką korespondują z wydarzeniami muzycznej sceny festiwalu. Zaprezentowane zostaną dokumenty ilustrujące wybrane sylwetki artystów i rozmaite zjawiska, które ukształtowały muzyczną scenę Niemiec, jak również wywarły istotny wpływ na rozwój muzyki ostatnich dekad poza ich granicami. Wśród nich znajdą się obrazy, które polscy odbiorcy po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie.

W trakcie przeglądu odwiedzimy czasy punkowej rebelii. Będziemy też śledzić rozwój nurtów elektronicznych. Zahaczymy o berliński underground i poznamy szeroką gamę muzyki jej współczesnych twórców. We Built This City wprowadzi widzów w barwny świat dźwięków, tworzonych przez muzyków pochodzących z Kolonii. Dzięki OSTPUNK! too much future zobaczymy pomijaną przez oficjalne media i wydawnictwa scenę enerdowskiego punk rocka.

Wkład niemieckich twórców w powstanie i rozwój kultury klubowej prześledzimy z kolei w filmie We Call It Techno!, zaś w The Nomi Song przyjrzymy się jednej z najoryginalniejszych postaci niemieckiej muzyki – Klausowi Nomi, którego twórczość odkrył dla całego świata sam David Bowie. Berlin Super 80. stanowić będzie natomiast fascynującą podróż w głąb niezależnej undergroundowej sceny berlińskiej z początku lat 80. XX wieku, której wpływ na współczesną muzykę eksperymentalną pozostaje w dalszym ciągu odczuwalny.

Na zakończenie przeglądu, 7 października, swój performance zaprezentuje Frank Martin Strauss znany jako FM Einheit. To postać, której znaczenia dla niemieckiej muzyki eksperymentalnej nie da się przecenić. Współpracował między innymi z takimi zespołami i artystami jak KMFDM, Goethes Erben, Mona Mur, Alfred 23 Harth czy Caspar Brötzmann Massaker. Stał się sławny dzięki przygotowywanym samodzielnie perkusyjnym instalacjom, złożonym z kawałków blachy, złomu i części rozmaitych urządzeń, na których grał podczas nagrań i występów na żywo. Często udziela się solowo, komponując ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli teatralnych. Twórczość tego wizjonera perkusjonaliów to niezwykle unikalny dźwiękowy świat, w którym uderzenia metalu o metal, wiertarki i młoty współgrają z wysokiej jakości elektroniką.

Przegląd filmów o muzyce w ramach AVANT ART jest zaledwie namiastką tego, co prezentuje niemiecka scena muzyczna, ale stanowi doskonałe dopełnienie koncertów. To także jeden z kluczowych elementów przestrzeni dla kultury AVANT ART, w ramach której w trakcie festiwalu prócz projekcji filmów, odbywać się będą koncerty, spotkania z literaturą („Czytanie w ciemnościach” z Ritą Baum”), performance’y i debaty. W ramach 5. edycji AVANT ART do Wrocławia przyjadą gwiazdy niemieckiej sceny muzycznej m.in.: DAF, Moritz Von Oswald Trio, Kangding Ray, Byetone, Frank Bretschneider, Caspar Brotzmann Massaker i Peter Broztmann & Defibrillator.

Galeria

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival
Bilety na filmy ( w tym koncert FM Einheita) do nabycia w Helios Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19-21, Wrocław)

Powiązane