W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2011
Tuzin wydarzeń
Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
Etiuda&Anima 2011
Międzynarodowe konkursy etiud studenckich i animacji oraz Przegląd polskie dyplomy 2011:
Główną atrakcją każdej edycji festiwalu są dwa międzynarodowe konkursy – Etiuda oraz Anima. W pierwszym rywalizują ze sobą 34 filmy z całego świata. Najlepsze studenckie etiudy zostały przez nas wyselekcjonowane spośród 237 zgłoszonych tytułów. W szranki konkursu Anima (61 filmów z 443 nadesłanych), oprócz krótkometrażówek studenckich, staną także animacje doświadczonych i rozpoznawalnych twórców. Dwa składy międzynarodowego jury, składające się z uznanych pedagogów i filmowców (m.in. Leszek Dawid), wyłonią najlepsze etiudy oraz animacje i przyznają im nagrody. Etiudy wyróżniane są statuetkami Dinozaurów, animacje – Jabberwocky`ch. Projekcja wszystkich nagrodzonych filmów odbędzie się na gali zamykającej 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Podczas najbliższej edycji festiwalu po raz pierwszy odbędzie się przegląd filmów dyplomowych zrealizowanych w polskich uczelniach. Etiuda&Anima cieszy się długą tradycją promocji młodych twórców, dlatego to właśnie na naszym festiwalu odbędzie się jedyne w kraju podsumowanie osiągnięć najbardziej obiecujących studentów – Przegląd polskie dyplomy 2011.
„Podróż na Księżyc” Georgesa Mélièsa w odnowionej wersji:
W tym roku inauguracja festiwalu będzie naprawdę spektakularna – w ramach otwierającej projekcji zaprezentujemy Państwu pierwszy w historii kina film science-fiction. „Podróż na Księżyc” to 14-minutowa animacja z 1902 roku opowiadająca o ekspedycji sześciu naukowców na Księżyc i ich późniejszych fantastycznych przygodach. Widzowie po prawie stu latach będą mogli podziwiać arcydzieło w kolorze, dzięki pieczołowitej rekonstrukcji każdej pojedynczej klatki oryginalnej czarno-białej wersji filmu. Nowe wrażenia wizualne dopełni również ścieżka dźwiękowa skomponowana specjalnie na tę okazję przez znany francuski zespół AIR.
„Kot Rabina” Joanna Sfara i Antoine’a Delesvaux:
Inaugurację tegorocznej edycji uświetni premiera „Kota rabina”, animacji opartej na znanym francuskim komiksie. Barwna adaptacja wielokrotnie nagradzanej serii Joanna Sfara – jednego z najważniejszych współczesnych twórców francuskiego komiksu – to wydarzenie tej rangi, co premiera animowanej wersji „Persepolis” Marjane Satrapi.
:
Barry Purves to legenda brytyjskiej animacji. Współpracował przy takich produkcjach jak „Marsjanie atakują” Tima Burtona, „Władca Pierścieni: Powrót Króla” Petera Jacksona, a także popularnych w Polsce serialach dla dzieci – „Listonosz Pat”, „Miś Rupert” oraz „O czym szumią wierzby”. Jego animacje cechuje nowatorstwo, elegancja, bogactwo strony wizualnej oraz świeża interpretacja znanych kulturowo tematów. Otrzymał za nie ponad sześćdziesiąt wyróżnień na całym świecie, w tym nominację do Oscara za film „Scenariusz” oraz nominację do nagrody BAFTA za „Achillesa”. Reżyser uczy stale na wydziałach animacji National Film and Television School w Wielkiej Brytanii oraz w National Film School we Włoszech. Prowadzi także kursy mistrzowskie animacji, filmu dokumentalnego, gry aktorskiej w filmie animowanym na wielu uczelniach całego świata oraz w głównych amerykańskich studiach filmowych.
Autoportrety twórców animacji – Suzan Pitt, Wendy Tilby & Amanda Forbis, Barry Purves:
Po raz kolejny sławy światowej animacji zdradzą nam tajemnice swego warsztatu i procesu twórczego. „Autoportrety twórców animacji” to cykl spotkań z artystami, którzy na specjalnie przygotowanej scenie tworzą animacje na żywo. Spotkania przeplatane są rozmowami oraz projekcjami ich autorskich filmów. W tym roku mamy zaszczyt gościć Suzan Pitt – autorkę słynnego filmu „Asparagus”, Wendy Tilby oraz Amandę Forbis, które zobrazują charakter swej współpracy artystycznej (jej efektem był nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Gdy dzień się budzi”), a także Barry`ego Purvesa, światową legendę animacji kukiełkowej i laureata tegorocznego Specjalnego Złotego Dinozaura.
10 najlepszych belgijskich filmów animowanych według Raoula Servais:
Po przerwie związanej z plebiscytem „ASIFA 50 na 50”, wracamy do festiwalowej tradycji miniprzeglądów układanych przez autorytety świata filmu i animacji. W tym roku swoją listę przedstawi Raoul Servais – legendarny twórca animacji, współpracownik René Magritte’a, autor takich arcydzieł jak „Chromofobia”, „Syrena” i „Taxandria”. Artysta skupił się na samodzielnych twórcach pochodzenia belgijskiego, wśród których znajdują się zarówno uznani już filmowcy, jak i rozpoczynający karierę studenci. Większość pozycji z listy to zdobywcy międzynarodowych nagród, na przykład. „Scarabus” (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne), „Życie w płycie” (nagroda jury w Cannes) i „Grecka komedia” (Oscar za najlepszą animację).
Projekcje etiud studenckich z audiodeskrypcją dla niewidomych:
Etiuda&Anima zaprasza na dwie projekcje etiud polskich szkół filmowych z wykorzystaniem audiodeskrypcji. Przerwy między dialogami aktorów będą przeznaczone na opisowy komentarz umożliwiający odbiór filmu osobom niewidomym lub niedowidzącym. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zaprezentuje 5 krótkich filmów: „Wiem, kto to zrobił”, „Landryneczka”, „Sezon na kaczki”, „Pick up”, „Dzień po jutrze”, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy film „Lunatycy”, a Warszawska Szkoła Filmowa etiudę „Szkiełko”.
Polska Prezydencja 2011: Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy
Celem projektu jest międzynarodowa popularyzacja ponad półwiecznego dorobku polskiej animacji, wraz z ukazaniem problematyki, różnorodności i wyjątkowości tego fenomenu artystycznego. W ramach imprezy zaplanowane są cztery projekcje filmowe, prezentujące najważniejszy dorobek polskiej animacji. Dwie pierwsze przybliżą osiągnięcia najważniejszych twórców starszego pokolenia (między innymi Rybczyński, Lenica, Borowczyk, Giersz, Szczechura) kolejne mają na celu prezentację młodej polskiej animacji (Bagiński, Wilczyński, Plucińska i inni).
Ścieżka mistrza – od animacji do fabuły: Andriej Chrzanowski:
Cykl „Ścieżki mistrzów – od animacji do fabuły” obecny jest w programie festiwalu już trzeci rok. Tym razem zobaczymy dwa filmy Andrieja Chrzanowskiego „Półtora kota” oraz „Półtora pokoju” – dzieła przekraczające granice tradycyjnie rozumianej animacji. Artysta zabierze nas w humorystyczno-nostalgiczną podróż do nieistniejącej już Rosji, widzianej przez pryzmat twórczości Josifa Brodskiego.
Making of – Jan Švankmajer, Dennis Tupicoff:
Uczestnicy festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję, by przekonać się, jak powstawały dzieła „Przeżyć swoje życie” Jana Švankmajera oraz „Pierwszy wywiad” Dennisa Tupicoffa. W trzech zakulisowych filmach podejrzymy znakomitych reżyserów przy pracy, poznamy także szczegóły skomplikowanych technologicznych procesów, w wyniku których osiągnęli zamierzone przez siebie efekty. Prawdziwa atrakcja nie tylko dla miłośników obu twórców.
Animowane warsztaty filmowe
Etiuda&Anima to także niezwykle popularne warsztaty filmowe, w czasie których młodzi twórcy rozwijają swe umiejętności pod okiem uznanych specjalistów. Miło nam oznajmić, że w tym roku lekcje animacji prowadzić będą Suzan Pitt, jedna z bohaterek „Autoportretów twórców animacji” oraz związany między innymi z wytwórnią Dreamworks Ron Diamond, założyciel i producent wykonawczy firmy Acme Filmworks oraz twórca Światowej Sieci Animacji/Animation World Network. Warsztaty animacji dla dzieci poprowadzi Alicja Jodko z wrocławskiej Galerii Entropia.
„Musique de Tables” – Thierry de Mey:
Thierry De Mey to niezwykły reżyser i kompozytor, twórca widowiskowych instalacji i choreograf. W swoich filmach skupia się na ruchu i rytmie, w niezwykły sposób łącząc muzykę z obrazem. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie zaprezentowany wielokrotnie nagradzany film „Musique de Tables”.
Galeria Fotografii – Kadry Filmowe