Kontakt : studio@studio-filmowe.com, tel.: 533 55 77 23
produkcja filmowa warszawa

Festiwal Filmowy Etiuda&Anima potrwa od 18 do 24 listopada

Jedyny taki festiwal
Widz, któremu nie wystarcza oferta multipleksów, krakowski festiwal Etiuda&Anima już zna. Jeżeli jednak z jakichś powodów jest inaczej, to niewątpliwie o takiej właśnie imprezie marzy.

Etiuda&Anima prezentuje filmy niemal niemożliwe do zobaczenia gdziekolwiek indziej w kraju, produkcje niszowe i ignorowane przez rodzimych dystrybutorów. Powstały w 1994 roku festiwal zaczynał jako przegląd twórczości studenckiej, by w ciągu osiemnastu lat przemienić się w siedmiodniowe święto kina. Dziś Etiuda&Anima to przede wszystkim dwa międzynarodowe konkursy: etiud nakręconych w szkołach filmowych i artystycznych oraz animacji tworzonych przez studentów i profesjonalistów. Wokół tych punktów budowany jest oryginalny program, bogaty w atrakcyjne wydarzenia filmowe.

W tym roku otwarcie festiwalu uświetni między innymi premiera „Kota rabina”, animacji opartej na znanym francuskim komiksie, oraz projekcja odnowionej wersji „Podróży na Księżyc”, legendarnego science-fiction z początków kina. O oprawę muzyczną filmu zadbał słynny francuski duet Air.

Osiemnasta odsłona imprezy to okazja do wyświetlenia filmów laureatów poprzednich edycji (wśród nich Leszka Dawida, autora głośnego „Ki”) oraz zaprezentowania jedynego w Polsce przeglądu osiągnięć krajowych szkół filmowych „Polskie dyplomy”. Stałą atrakcją festiwalu jest cykl „Autoportrety twórców animacji”, podczas którego najwybitniejsi autorzy pokazują widzom, jak powstają ich dzieła.

Tegorocznymi gośćmi będą zdobywczynie Złotej Palmy w Cannes Wendy Tilby i Amanda Forbis, amerykańska animatorka Suzan Pitt (która poprowadzi także warsztaty) oraz nominowany do Oscara Barry Purves. Ten ostatni twórca odbierze również doroczną nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga. Organizatorzy zapraszają na liczne pokazy specjalne, wśród których znajdzie się przegląd dorobku słynnej czeskiej szkoły FAMU i pokaz dziesięciu najlepszych belgijskich animacji w wyborze Raoula Servais, laureata Złotej Palmy.

Nie można również przegapić przeglądu hiszpańskich filmów krótkometrażowych, pokazów przypominających klasyków europejskiej animacji i innych atrakcji, obowiązkowych dla każdego ambitnego kinomaniaka. Ci, którzy nie zadowalają się tylko oglądaniem filmów, na pewno zwrócą uwagę na bogatą ofertę warsztatów – będą to prowadzone między innymi przez zagranicznych twórców kursy animacji.

W tym roku Etiuda&Anima potrwa od 18 do 24 listopada.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.etiudaandanima.com

Powiązane