27. Warszawski Festiwal Filmowy
PROGRAM 27. WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
W programie 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z 59 krajów świata – blisko 130 nowych pełnometrażowych filmów oraz ponad 90 filmów krótkometrażowych. Filmy przyjeżdżają specjalnie na Festiwal w Warszawie, gdzie zostaną po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności.
Program 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego «
OTWARCIE
Ósma strona / Page Eight, reż. David Hare (UK 2011), 100 min.
Thriller polityczno-szpiegowski poruszający problemy związane z wywiadem, a także dylematy moralne, specyficzne dla nowego stulecia. Pierwszy, po dwudziestoletniej przerwie w reżyserowaniu, film Davida Hare z gwiazdorską obsadą, m.in. Bill Nighy, Ralph Fiennes, Rachel Weisz, Judy Davis. Johnny Worricker (Bill Nighy) jest agentem MI5 o długim stażu, wiele wycierpiał dla służby. Jego szef i najlepszy przyjaciel nagle umiera, zostawiając po sobie niezrozumiałe akta zagrażające stabilności instytucji. Tymczasem pozornie przypadkowe spotkanie z dziwną sąsiadką i polityczną aktywistką (Rachel Weisz), wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe.
ZAMKNIĘCIE
Niebezpieczna metoda / A Dangerous Method, reż. David Cronenberg (France, Ireland, UK, Germany, Canada 2011), 93 min.
Osnuta na faktach historia burzliwego związku między początkującym psychiatrą Carlem Jungiem (Michael Fassbender), jego mentorem Zygmuntem Freudem (Viggo Mortensen) i Sabiną Spielrein (Keira Knightley) – piękną, niezrównoważoną kobietą, która staje między nimi. Do układu dołącza Otto Gross (Vincent Cassel), rozwiązły pacjent, który jest gotowy na wszystko, aby przekraczać granice. Ich osobiste odkrycia w sferze zmysłowości, ambicji i oszustw napędzają dążenie Junga, Freuda i Sabiny do podważenia i zmiany na zawsze kierunku owoczesnej myśli psychologicznej. Adaptacja sztuki teatralnej Christophera Hamptona.
PROGRAM / SEKCJE
KONKURS MIĘDZYNARODOWY / INTERNATIONAL COMPETITION
– dla filmów fabularnych z całego świata.
KONKURS 1-2 / COMPETITION 1-2
– dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata.
KONKURS WOLNY DUCH / FREE SPIRIT COMPETITION
– dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata.
KONKURS DOKUMENTALNY / DOCUMENTARY COMPETITION
– dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata.
POKAZY SPECJALNE / SPECIAL SCREENINGS
ODKRYCIA / DISCOVERIES
ODKRYCIA – ŚWIAT DZISIAJ / DISCOVERIES – THE WORLD TODAY
RODZINNY WEEKEND FILMOWY / FAMILY CINEMA WEEKEND
KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH / SHORT FILMS COMPETITION
– dla filmów krótkometrażowych z całego świata (do 30 min.)
PANORAMA POLSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
NEXT GENERATION
Strona WWW Festiwalu, Program-PDF:
27 WFF_Kalendarz – Program Warszawskiego Festiwalu Filmowego – PDF
http://www.wff.pl- Warsaw Film Festival
http://www.wff.pl/pl/program/ – (Gazeta Festiwalowa Kalendarz festiwalowy Spis filmów festiwalowych)
Nagrody
Nagroda i Plebiscyt Publiczności
Wszystkie filmy prezentowane podczas WFF biorą udział w Plebiscycie Publiczności na najlepszy film Festiwalu. Zwycięzcą zostaje film najwyżej oceniony przez publiczność, głosującą po każdym pokazie. Zwycięzca otrzymuje Nagrodę Publiczności, która nie jest nagrodą pieniężną.
Nagroda FIPRESCI
Dla najlepszego spośród pierwszych lub drugich filmów w dorobku reżysera pochodzącego z Europy Wschodniej, prezentowanych w dowolnej festiwalowej sekcji. FIPRESCI to Międzynarodowa Federacja Krytyki Filmowej (www.fipresci.org). Skład Jury: Carmen Gray, Ola Salwa, Dean Kotiga
Nagroda Jury Ekumenicznego
Członkowie Jury są nominowani przez Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej SIGNIS oraz przez INTERFILM. Poza wartościami artystycznymi filmu Jury Ekumeniczne zwraca uwagę na jego wymiar duchowy i ludzki.
Nagroda Jury NETPAC
NETPAC to Network for the Promotion of Asian Cinema, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Kina Azjatyckiego (www.netpacasia.org), które przyzna nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego z programu WFF.