KONKURS MIĘDZYNARODOWY, KONKURS 1-2
Program 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego «
PROGRAM / SEKCJE
Przegląd filmów – trailery. Zwiastuny. Konkurs międzynarodowy + Konkurs 1,2 – opisy poniżej
KONKURS MIĘDZYNARODOWY / INTERNATIONAL COMPETITION
pokazy w Multikinie w sali nr 2
Główny konkurs dla filmów fabularnych z całego świata, które oceni międzynarodowe Jury w składzie: Christa
Saredi, Bogdan George, Apetri, Alvaro Brechner, Milcho Manchevski, Artem Vassiliev
a/ Główna Nagroda – „Warsaw Grand Prix”: finansowa część nagrody: 25.000 euro*).
Nagroda dla reżysera (reżyserów) – 50% oraz dla producenta (producentów) – 50%.
Może być tylko jeden zwycięzca Konkursu Międzynarodowego (bez ex-aequo).
b/ Nagroda za Najlepszą Reżyserię – Best Director: finansowa część nagrody: 5.000 euro*). Nagroda dla reżysera.
c/ Nagroda Specjalna Jury – Special Jury Award
Finansowa część nagrody: 2.000 euro*). Nagrodę może otrzymać aktor, kompozytor, montażysta, operator
obrazu, producent, reżyser, scenarzysta lub scenograf.
17 godzin / 23-F / 17 Hours, reż. Chema de la Pena (Spain 2011), 97 min.
Hiszpania, 23 lutego 1981. Historia najdłuższej nocy w dziejach młodej hiszpańskiej demokracji, siedemnastu godzin, które sprawiły, że zadrżały fundamenty demokratyzującego się państwa.
Alois Nebel, reż. Tomáš Lunák (Czech Republic 2011), 84 min.
Alois Nebel całe życie spędził na kolei. Zbiera rozkłady jazdy, pije piwo, pali i czasem widzi we mgle to, czego nie widzą inni. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99.
Bestia / Beast, reż. Christoffer Boe (Dania 2011), 83 min.
Dramat psychologiczny o transformacji z potulnego męża w żądną krwi bestię.
Ciemne sprawy / Matiere Grise / Grey Matter, reż. Kivu Ruhorahoza (Australia, Rwanda 2011),
110 min.
Przełomowy debiut o wyobraźni i szaleństwie z elementami autobiograficznymi. Pierwszy pełnometrażowy film nakręcony w Rwandzie przez rwandyjskiego filmowca.
Domniemanie niewinności / Prezumpcya Soglasya / Presumed Consent, reż. Farkhot Abdullaev (Russia 2011), 75 min.
Film przedstawia prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w szpitalu w miasteczku pod Moskwą. Ciężko ranny uzbecki chłopiec zostaje bez wahania przeznaczony na dawcę organów na podstawie „domniemanej zgody”.
Droga na druga stronę / Crulic – drumul spre dincolo / Crulic – The Path to Beyond, reż. Anca
Damian (Romania, Poland 2011), 72 min.
Pełnometrażowy animowany film dokumentalny opowiada historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku.
Inna cisza / Otros silencios / Another Silence, reż. Santiago Amigorena (France, Argentina, Canada
2011), 90 min.
Mąż i syn policjantki z Toronto zostają zamordowani. Kobieta szuka sprawców. Niczym we współczesnym westernie, jej droga prowadzi do granicy Argentyny z Boliwią, do innego świata.
Jestem Mitsuko / Being Mitsuko, reż. Kenji Yamauchi (Japan 2011), 106 min.
Dwie siostry z przedmieść Tokio wiodą spokojne życie. Jednak problemy finansowe powodują, że grozi im przeprowadzka. Film subtelnie balansujący między komedią a tragedią.
Lena, reż. Christophe van Rompaey (Netherlands, Belgium 2011), 119 min.
Poruszająca historia siedemnastolatki, której życie wraz z pierwszą miłością zmienia się z piekła w raj. Emocjonalny konflikt bohaterki pokazany jest z czułością i empatią. Reżyser dodaje także swój znak firmowy – rubaszny humor. W jednej z ról Agata Buzek.
List do Momo / Momo e no Tegami / A Letter to Momo, reż. Hiroyuki Okiura (Japan 2011), 120
min.
Długo oczekiwany film uznanego w świecie twórcy filmów animowanych Hiroyuki Okiura. Tradycyjna, ręcznie rysowana animacja była przygotowywana przez ponad siedem lat przez twórców najwyższej klasy. Podnosząca na duchu, wzruszająca opowieść zarówno dla dzieci, jak i dla
dorosłych.
Majid, reż. Nassim Abassi (Marocco 2010), 116 min.
Próbując przywołać blednące wspomnienie zaginionej matki i ojca, dziesięcioletni chłopiec wyrusza w podróż do Casablanki.
Policjant / Ha’shoter / Policeman, reż. Nadav Lapid (Israel 2011), 105 min.
Yaron jest członkiem elitarnej jednostki antyterrorystycznej policji izraelskiej. Spotkanie z radykalnym, stosującym przemoc ugrupowaniem wywraca jego życie do góry nogami. Film
nagrodzony na festiwalu w Jerozolimie 2011.
Racje serca / Las razones del corazón / Reasons of the Heart, reż. Arturo Ripstein (Mexico/Spain
2011), 110 min.
Emilia, gospodyni domowa przygnieciona powszedniością życia i nieudanym małżeństwem, niezadowolona i wycieńczona przez macierzyństwo czuje, że życie przechodzi jej koło nosa. Swobodna adaptacja ostatnich rozdziałów powieści Gustawa Flauberta „Pani Bovary”
Róża / Rose, reż. Wojciech Smarzowski (Polska 2011), 90 min.
Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość niemożliwa. Nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni najnowszy film twórcy „Wesela” i „Domu złego”.
Rybka / He-tun / Blowfish, reż. Chi Yuarn Lee (Taiwan 2011), 88 min.
Opowieść o dziewczynie, która przeprowadza się do domu nieznajomego mężczyzny. Nieznajomy oczekuje na powrót żony, która uciekła z innym facetem. Dziewczyna postanawia udawać jego żonę.
Trzy i pół / Seh-O-Nim / Three and a half, reż. Naghi Nemati (Iran 2011), 80 min.
Hanieh, Homa i Banafsheh są więźniarkami i bliskimi przyjaciółkami. Wychodzą z więzienia na kilkudniową przepustkę. Postanawiają wbrew przepisom nie wracać do więzienia. Chcą nielegalnie przekroczyć granicę.
Ulisses / Ulises / Ulysses, reż. Oscar Godoy (Chile, Argentina 2011), 85 min.
Opowieść o Julio, peruwiańskim emigrancie w Chile, który wyjeżdża „za chlebem”, ale w efekcie zmienia się wewnętrznie. W trakcie swojej podróży Julio rezygnuje z różnych możliwości, które pojawiają się na jego drodze, ponieważ zrozumiał swoje emocjonalne i duchowe uwarunkowania.
Utrata niewinności w Alma-Acie / Terya nevinnost v Almaty / Losing Innocence in Alma-Ata, reż. Zhanna Issabayeva (Kazakhstan 2011), 75 min.
Trzynaście opowieści o pierwszych doświadczeniach seksualnych młodych ludzi różnych narodowości, wieku i pozycji społecznej, mieszkających współcześnie w mieście Ałma Ata.
Wymyk / Courage, reż. Greg Zgliński (Polska 2011), 85 min.
Historia oparta na faktach. Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, kiedy jest świadkiem brutalnego wyrzucenia kogoś z pociągu. Jak zareagujemy? W roli głównej znakomity Robert Więckiewicz.
Znieważona ziemia / La terre outragée / Land of Oblivion, reż. Michale Boganim (France, Germany, Poland, Ukraine 2011), 105 min.
Kiedy dochodzi do katastrofy jądrowej w Czarnobylu, świat mieszkańców okolicznego miasta Prypeć przestaje istnieć. Po dziesięciu latach wciąż mają problem z otwarciem się na nadzieję nowego życia. W jednej z głównych ról Andrzej Chyra.
KONKURS 1-2 / COMPETITION 1-2
pokazy w Multikinie w sali nr 4
Konkurs dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata.
Skład Jury: Sitora Alieva, Andrzej Bart, David Mackenzie
Główna Nagroda – Winner of Competition 1-2: jury może przyznać jedną, dwie lub trzy równorzędne nagrody.
Finansowa część każdej z nagród: 5.000 euro*). Nagroda dla reżysera (reżyserów).
Avé, reż. Konstantin Bojanov (Bulgaria 2011), 88 min.
Kamen jedzie autostopem z Sofii do Ruse. Po drodze spotyka 17-letnią Avé. Za każdym razem, gdy łapią okazję, Avé wymyśla im nową tożsamość. Kolejne kłamstwa sprawiają, że para wpada w coraz większe kłopoty.
Cień słońca / La sombra del sol / The Shadow of the Sun, reż. David Blanco (Spain 2011), 110 min.
Upośledzony umysłowo nędzarz i schorowany ex-hipis mieszkają na ulicach Barcelony. Pomimo odmiennych osobowości, rozwinie się między nimi specyficzna przyjaźń, gdy razem będą przygotowywać uliczny chiński teatr cieni.
Hanaan, reż. Ruslan Pak (South Korea, Uzbekistan 2011), 88 min.
Spotkanie przedstawiciela starszego pokolenia radzieckich Koreańczyków, który w dzieciństwie przeżył przymusowe przesiedlenie i młodego buntownika, nie interesującego się tamtymi czasami.
Krew i honor / Kriegerin / Combat Girls, reż. David F. Wnendt (Germany 2011), 103 min.
Dwudziestoletnia neonazistka spotyka afgańskiego uchodźcę. Jej życie wywraca się do góry nogami. Realistyczny, bezkompromisowy film pokazujący motywy, które skłaniają młode dziewczyny do bezrefleksyjnego wstępowania do grup ekstremistycznych.
Kwarantanna / Qarantina, reż. Oday Rasheed (Iraq, Germany 2010), 90 min.
Wyrafinowany dramat o irackiej rodzinie zmuszonej do zamieszkania w opuszczonym budynku, na ostatnie piętro którego wprowadza się płatny morderca. Postacie symbolizują sytuację, w której znajduje się dzisiejszy Irak.
Miejsca / Fleke / Spots, reż. Aldo Tardozzi (Chorwacja 2011), 97 min.
Kiedy Lana uprawia seks w taksówce, słyszy obok niepokojące odgłosy. Tak zaczyna się bardzo długa noc. Stylowy dramat młodego chorwackiego reżysera.
Między nocą a dniem / Entre la noche y el día / Between Night and Day, reż. Bernardo Arellano
(Mexico 2011), 75 min.
Zajmujący meksykański debiut, w którym ucieczka autystycznego mężczyzny przed życiem pełnym udręki prowadzi do nieoczekiwanych wydarzeń.
Napad na kino / Asalto al cine / The Cinema Hold-Up, reż. Iria Gómez Concheiro (Mexico 2010),
124 min.
Czwórka młodych Meksykanów z nudów postanawia napaść na miejscowe kino. Żywy obraz Meksyku. Połączenie kryminału i portretu kultury młodzieżowej.
Nr 89 Shimen Road / No. 89 Shimen Road, reż. Haolun Shu (Hong Kong (China), Netherlands
2010), 85 min.
Szanghaj 1989. Wiek szesnastu lat jest punktem zwrotnym w życiu Xiaoli: nie dość, że odkrył istnienie płci przeciwnej, to jeszcze zaczął się interesować polityką rządu i sprawami trudnego
dziedzictwa Rewolucji Kulturalnej.
Oddech / Atmen / Breathing, reż. Karl Markovics (Austria 2011), 93 min.
Zwolniony warunkowo z aresztu dla młodocianych przestępców Roman zostaje zatrudniony na okres próbny w miejskiej kostnicy w Wiedniu. Wnikliwy wgląd w ludzką psychikę, okrzyknięty jednym z najlepszych filmów tegorocznego Festiwalu w Cannes, w sekcji Director’s Fortnight.
Odlot / Izlet / The Trip, reż. Nejc Gazvoda (Slovenia 2011), 85 min.
Trójka najlepszych przyjaciół wyrusza na wycieczkę nad morze, tak jak kiedyś, gdy byli w szkole średniej. Przychodzi czas próby ich przyjaźni.
Ostatnia runda / Mi último round / My Last Round, reż. Julio Jorquera (Chile, Argentina 2010), 90
min.
Na południu Chile rodzi się miłość pomiędzy odnoszącym sukcesy bokserem Octaviem a pomocnikiem kuchennym, Hugo. Przenosząc się do stolicy, Santiago, mają nadzieję spełnić swoje marzenia i przeżyć miłość, chroniąc ją tajemnicą przed wrogim otoczeniem.
Porfirio, reż. Alejandro Landes (Colombia, Spain, Argentina, Uruguay 2011), 106 min.
Prawdziwa historia Kolumbijczyka, przykutego do wózka z powodu obrażeń odniesionych w strzelaninie z policją. Po dziesięciu latach ubiegania się o zapomogę, mężczyzna decyduje się porwać samolot, by zwrócić uwagę prezydenta.
Portret o zmierzchu / Portret v sumerkakh / Twilight Portrait, reż. Angelina Nikonova (Russia 2011), 105 min.
Przemoc seksualna, dezorientacja i nieprzewidywalność życia na tle współczesnej Rosji pogrążonej w konflikcie społecznym. Thriller z wrażliwą, kobiecą narracją, pozbawiony moralizatorstwa.
Przy autostradzie / Gişe memuru / Toll Booth, reż. Tolga Karaçelik (Turkay 2010), 96 min.
Pracujący w budce przy autostradzie Kenan wolałby mieszkać w świecie swoich fantazji, niż rozmawiać z innymi ludźmi w prawdziwym życiu. Film o problemach: braku przynależności, niepokoju, alienacji pokazanych w perspektywie konfliktu między synem i ojcem.
Styczeń / Enero / January, reż. Cynthia Gabrenja, Marcelo Scoccia (Argentina 2011), 70 min.
Ivan jest pianistą. Jego ukochana po tragicznym wypadku zapada w śpiączkę. Ivan załamuje się i nie jest w stanie komponować. Opowieść o duchowym letargu i próbach wyjścia z niego.
Selekcja naturalna / Natural Selection, reż. Robbie Pickering (USA 2011), 90 min.
Sumienna gospodyni domowa odkrywa, że umierający mąż ma nieślubnego syna. Kobieta wyrusza na poszukiwanie młodzieńca, by doprowadzić do jego spotkania z umierającym ojcem.