Przegląd Filmowy Brave Festival
Odważnie filmowo na BRAVE FESTIVAL 2011
W ramach Brave Festival 2011 ruszy 6. Przegląd Filmowy (3-7 lipca), podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. bogaty dokumentalno-fabularny przekrój filmów poświęconych Mongolii, jej mieszkańcom i kulturze, w tym głośny i nagradzany na całym świecie „Khadak”. W cyklu BRAVE PEOPLE DOC zobaczymy sylwetki odważnych ludzi, m.in. Vincenta Corelli, który od wielu lat z ogromnym poświęceniem dokumentuje zagładę cywilizacji Indian w Brazylii. Polskim akcentem będzie m.in. film „ A czego tu się bać” Doroty Szumowskiej wyświetlany w kontekście śmierci jako maski – hasła tegorocznej edycji BRAVE FESTIVAL. Filmy pokazywane będą we Wrocławiu, a także, na specjalnych pokazach już w czerwcu, w Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze i Opolu.
Przegląd podzielony jest na trzy cykle. Tematem przewodnim pierwszego z nich, pt. BRAVE FOCUS, będzie Mongolia, w której świat kultury nomadów wraz z ich tradycyjnym i bliskim naturze stylem życia ściera się z forsowaną przez władze modernizacją. Na festiwalu po raz pierwszy przedstawiony zostanie tak bogaty przekrój przez dokumenty i fabuły prezentujące kulturę mongolską. Zobaczymy m.in. niepokazywany dotąd we Wrocławiu, głośny i wielokrotnie nagradzany „Khadak” – debiut reżyserski Petera Brosensa i Jessiki Hope Woodworth, a także nieznaną widzom w Polsce „Trylogię mongolską” tego samego reżysera.
Wyjściem w stronę szerszej publiczności będzie nominowany do głównej nagrody jury festiwalu Sundance film pt. „Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu” w reżyserii Michela Oriona Scotta, który w poruszający sposób ukazuje zależności między tradycyjną kulturą, nauką a przyrodą w kontekście walki rodziców z chorobą autystyczną ich kilkuletniego synka. Niewątpliwym wydarzeniem będzie projekcja nominowanego do Oscara fabularyzowanego dokumentu pt. „Historia o płaczącym wielbłądzie” w reż. Byambasuren Davaa i Luigi Falorni. Jest to niezwykle pozytywny film, wiernie portretujący trudne realia życia mongolskich koczowników , którzy z cierpliwością i wrodzoną pogodą ducha zmagają się z nieposkromioną naturą
Z kolei cykl BRAVE PEOPLE DOC pokaże sylwetki odważnych tego świata. Zobaczymy m.in. obraz pt. „Reporter” o nagrodzonym Pulitzerem reporterze wojennym Nicholasie Kristofie, który z narażeniem życia bada pogłębiający się kryzys humanitarny w Demokratycznej Republice Konga, a także poruszające „Śmietnisko”, dokumentujące projekt słynnego artysty Vika Muniza, który decyduje się tworzyć swoje dzieła sztuki we współpracy z mieszkańcami największego na świecie śmietniska odpadów w Rio de Janeiro. Oprócz tego w cyklu o odważnych również pokazany zostanie „A Dream for Kabul” w reż. Philippe Baylaucq oraz „Ithemba” w reż. Elinor Burkett.
Za sprawą cyklu BRAVE CONTEXT spojrzymy na maskę – hasło tegorocznej edycji – w różnych kontekstach. Mocny i poruszający film „Prostytucja za zasłoną” irańskiej reżyserki Nahid Persson zdejmuje maskę reżimu religijnego i społecznego współczesnego Iranu poprzez wnikliwą obserwację życia tamtejszych prostytutek. Uhonorowany Nagrodą Publiczności na festiwalu w Berlinie „Ślepy los” w reżyserii Lucy Walker jest zapisem nietypowej wyprawy w Himalaje grupy niewidomych tybetańskich dzieci, które swym wyczynem próbują przezwyciężyć maskę stereotypów i przesądów, jakimi obarczają niewidomych lokalne wierzenia. Śmierć jako maskę oraz nietypowe podejście wobec niej mieszkańców pewnej mazurskiej wsi zobaczymy w głośnym filmie Doroty Szumowskiej „A czego tu się bać”. Finałem cyklu będzie „Yodok Stories” w reż. Andrzeja Fidyka, za sprawą którego odbędziemy podróż w realia totalitaryzmu Korei Północnej – systemu, w którym cała rzeczywistość jest maską.
6. Przegląd Filmowy Brave Festival potrwa od 3. do 7. lipca 2011. Wtedy też filmy wyświetlane będą we Wrocławiu. Natomiast w dniach 10-11 i 17-18 czerwca projekcje wybranych tytułów odbędą się w Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze i Opolu.
więcej na http://bravefestival.pl/
Fotografie z wybranych filmów: