Konkurs Filmów Krótkometrażowych na 31. WFF
Konkurs Filmów Krótkometrażowych na 31. WFF
Przedstawiamy filmy, które zakwalifikowały się do Konkursu Krótkometrażowego na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym.
W Konkursie wezmą udział 23 filmy z 18 krajów, w tym 11 filmów fabularnych, 7 animacji oraz 5 dokumentów, wybranych spośród ok. 4000 zgłoszeń.
W programie Konkursu prezentujemy wyłącznie filmy premierowe. Znalazło się w nim 10 premier światowych, 7 międzynarodowych, 5 europejskich i jedna wschodnioeuropejska.
Międzynarodowe Jury w składzie: Zuxin Hou (Chiny, nagroda Best Documentary Short na WFF 2014 za film „Mój tata rockman”), Paulina Skibińska (Polska, nagroda specjalna na festiwalu w Sundance 2015 za film „Obiekt”, który będzie prezentowany na WFF w Panoramie Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz Matúš Vizár (Słowacja, nagroda Short Grand Prix na WFF 2013 za film „Pandy”) przyzna następujące nagrody:
– Short Grand Prix – dla najlepszego filmu krótkometrażowego
– Best Live Action Short – dla najlepszego filmu aktorskiego
– Best Animated Short – dla najlepszej animacji
– Best Documentary Short – dla najlepszego dokumentu.
Zdobywcy trzech nagród na WFF: Short Grand Prix, Best Live Action Short i Best Animated Short, będą mieli możliwość ubiegania się o nominacje do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.
Akt łaski / Coup de Grâce, reż. Pascal Glatz, (Szwajcaria 2015), 8 min., fabuła
Nad odległym górskim jeziorem, dwóch mężczyzn ciągnie do wody związanego mężczyznę w „betonowych butach”. Jego prośba o dobicie przeradza się w nietypowy konflikt. Premiera europejska.
Animokalipsa / Toonocalypse, reż. Owen Rixon, (Wielka Brytania 2015), 18 min., fabuła/animacja
Dwóch studentów mieszkających w Edynburgu dokumentuje pojawienie się na Ziemi małych, słodkich kosmitów, zwanych Animkami. Animki integrują się ze społeczeństwem, jednak po roku, bez żadnego ostrzeżenia, niektóre z nich zaczynają zmieniać się w coś znacznie większego i strasznego. Premiera europejska.
Auto Copa Park, reż. João Atala, (Brazylia 2015), 23 min., fabuła
Pewnej nocy gdzieś w Copacabanie Marcos doświadcza czegoś niecodziennego. Premiera światowa.
Cudzoziemiec / The Foreigner, reż. Jonathan Sutak, (Stany Zjednoczone 2015), 23 min., dokument
Turniej gier komputerowych w Columbus (Ohio) w 2011 roku stał się polem bitwy dwóch narodów. Film odsłania kulisy walki czterech elitarnych graczy z Korei Południowej przeciwko jednemu, zuchwałemu amerykańskiemu przeciwnikowi. Premiera międzynarodowa.
Czwartek / Thursday, reż. Bruno Brejt, (Polska 2015), 15 min., fabuła
Doświadczony negocjator policyjny odbiera nad ranem telefon. Wygląda to na kolejne typowe zlecenie. Dzień jak co dzień dopiero się zaczął… Premiera światowa.
Didochok, reż. Volodymyr Tykhyy, (Ukraina 2015), 9 min., fabuła
Nietypowi dziadkowie to główni bohaterowie, podróżujący przez filmowe stereotypy aż do nienaturalnego i groteskowego finału, który nie jest taki absurdalny, jak się wydaje. Premiera światowa.
Filiżanka / The Teacup, reż. Elif Boyacioglu, (Irlandia 2015), 5 min., animacja
Pewnego razu był sobie mężczyzna, który bał się wyjść z domu… Premiera światowa.
Grupa B / Group B, reż. Nick Rowland, (Wielka Brytania 2015), 25 min., fabuła
Kierowca rajdowy Shane Hunter powraca do wyścigów w Grupie B po długiej i trudnej przerwie. Premiera europejska.
Hycel / The Dog Catcher, reż. Daria Woszek, (Polska 2015), 30 min., fabuła
Czarna komedia opowiadająca historię człowieka, który porywa psy dla okupu, by potem zwracać je w glorii i chwale wybawiciela. Pewnego dnia porywa owczarka, który okazuje się bezpański. Premiera światowa.
Klub Ladino Ladies / The Ladino Ladies’ Club, reż. Boris Misirkov, Georgi Bogdanov, (Bułgaria, Stany Zjednoczone 2015), 26 min., dokument
Dziewięć szacownych pań zgromadzonych przy okrągłym stole opowiada o swoim życiu i tradycjach sefardyjskich w ladino – języku Żydów wygnanych z Hiszpanii w 1492 roku. Premiera międzynarodowa.
Las / Miškas / Woods, reż. Ignas Meilūnas, (Litwa 2015), 12 min., fabuła/animacja
Stary naukowiec – pustelnik próbuje złowić do swojej ekskluzywnej kolekcji mieszkające w lesie mityczne stworzenie, które świeci w ciemności. Buduje pułapkę, ale szybko sam wpada w potrzask. Premiera międzynarodowa.
Liban wygrywa Puchar Świata / Lebanon Wins the World Cup, reż. Tony ElKhoury, Anthony Lappé, (Liban, Stany Zjednoczone 2015), 22 min., dokument
W przeddzień Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku, dwóch byłych wrogów z libańskiej wojny domowej przygotowuje się do kibicowania ulubionej drużynie – Brazylii. Czy turniej zdoła ich pogodzić? Premiera światowa.
Lokatorki / The Tenants, reż. Klara Kochańska, (Polska 2015), 30 min., fabuła
Samotna kobieta kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. Kiedy przeprowadza się do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Premiera światowa.
Nieznajomy / Forastero / Outsider, reż. Ivan D. Gaona, (Kolumbia 2015), 20 min., fabuła
Leonidas Pinzon, niegdyś właściciel restauracji, wolny czas spędza grając w bilard. Pewnego dnia policja prosi go o przyjęcie do domu tajemniczego gościa. Wkrótce w sąsiedztwie dochodzi do kilku morderstw, co wzbudza podejrzenia Leonidasa wobec przybysza. Premiera światowa.
Ofiara / La Ofrenda / The Offering, reż. Javier Gutiérrez, Greg Slagle, (Kolumbia 2015), 21 min., fabuła
Ramiro i Maicol podróżują do odległego regionu w kolumbijskich Andach w poszukiwaniu rodziny, której muszą dostarczyć przykrą wiadomość. Podczas podróży każdy z nich będzie musiał zmierzyć się z nieoczekiwanym wyzwaniem. Premiera międzynarodowa.
Ogasavara, reż. Tato Kotetishvili, (Gruzja 2015), 8 min., fabuła
Murad i Masza postanawiają się pobrać, lecz zanim do tego dojdzie, będą musieli zmierzyć się z niezwykłymi i smutnymi wydarzeniami, które staną na ich drodze. Premiera wschodnioeuropejska.
Olśnienie / Fulfilament, reż. Rhiannon Evans, (Wielka Brytania 2015), 7 min., animacja
Wybierz się w podróż dookoła mózgu wraz z małą, zagubioną myślą i odkryj, ile potrzeba by wpaść na genialny pomysł. Premiera europejska.
Peryferie / Peripheria / Periphery, reż. David Coquard-Dassault, (Francja 2015), 12 min., animacja
Podróż do wnętrza wielkiego i opuszczonego blokowiska. Film ukazuje jak miejski krajobraz powoli „dziczeje”. Premiera europejska.
Pomiędzy / In Between, reż. Rolf Steinmann, (Niemcy 2015), 8 min., dokument
Niegdyś panowała epoka lodowcowa. Teraz resztki lodu znikają. Liryczna i inspirująca opowieść o schyłku ery. Premiera międzynarodowa.
Pożegnanie / Auf Wiedersehen / Goodbye, reż. Yordan Petkov, (Bułgaria 2015), 16 min., fabuła
Niemieckie małżeństwo wraz z nastoletnią córką spędzają drugi miesiąc miodowy w Złotych Piaskach, w Bułgarii. Gdy mąż niespodziewanie znika, żona oraz córka podejrzewają, że mężczyzna ma romans. Premiera międzynarodowa.
Szerokie spojrzenie / A Wide Gaze, reż. Guido Pappadà, (Włochy 2015), 32 min., dokument
Historia bardzo udanej, trwającej ponad trzydzieści lat kariery Francesco Cito, neapolitańskiego fotografa, który opuścił Włochy zaraz po swoich dwudziestych urodzinach, z zamiarem osiągnięcia sukcesu w świecie fotoreportaży. Premiera światowa.
To / Ono / It, reż. Genadzi Buto, (Białoruś, Rosja 2015), 8 min., animacja
W pokoju młodego mężczyzny zamieszkuje stwór, który go karmi, ale jednocześnie też zabija. Życie mężczyzny rozpada się na kawałki. W akcie desperacji podejmuje walkę na śmierć i życie. Premiera światowa.
Wyprawa do miasta Ele / Go to City Ele, reż. Wenyu Li, (Chiny 2015), 9 min., animacja
W cywilizowanym społeczeństwie, problem dyskryminacji jest nadal aktualny. Historia małej świnki, pochodzącej z miasta P, wybierającej się w podróż do metropolii Ele, której mieszkańcami są słonie. Premiera międzynarodowa.
Pokazy Konkursu Filmów Krótkometrażowych na WFF odbędą się w dniach 12-15 października 2015 w sali nr 7 w Kinotece.
WFF odbywa się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy w dniach 9-18 października 2015. Przedsprzedaż biletów na WFF rozpoczyna się w czwartek, 1 października, w Kinotece.
Honorowymi patronami WFF są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Warszawy
Głównym partnerem WFF jest TVP2
Sponsorzy i Partnerzy WFF: Epson, Kinoteka, Multikino, Sundance Channel, Twins, Złote Tarasy
Partner branżowy WFF w Chinach: Film Factory
Oficjalny samochód WFF: Mitsubishi
Oficjalny hotel WFF: Marriott Warsaw
Oficjalny przewoźnik WFF: DHL
Partnerzy medialni WFF: Comedy Central, Filmweb, Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Warszawa.Wyborcza.pl, Kinoplex, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Trójka, Withoutabox
Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.