Avant Art Film Festival Wrocław 2014

avant art film we współpracy z kinem nowe horyzonty – Przegląd Filmów o Muzyce i Sztuce

11 filmów wyselekcjonowanych przez twórców in-edit,największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce oraz przez organizatorów luff, szwajcarskiego lausanne underground film and music festival

w programie m.in.:

pokaz specjalny/seans zamknięcia widowiskowego
koncertu nicka fentona i petera stricklanda björk: biophilia live (18 października, godz. 19:00, 15 kin studyjnych w całej polsce) film był prezentowany w międzynarodowym konkursie filmy o sztuce 14. mff t-mobile nowe horyzonty we wrocławiu3. avant art film
biophilia to widowiskowy koncert wybitnej islandzkiej artystki zarejestrowany w alexandra palace w londynie w 2013 roku przy użyciu 16 kamer.

Przegląd Filmów o Muzyce i Sztuce

PROGRAM

07.10 (wtorek)
20:30 / Impart Ryoji Ikeda, datamatics [ver.2.0]
We współpracy z ISCM World Music Days
bilety: 20 pln (przedsprzedaż) / 30 pln (w dniu
koncertu)

08.10 (środa)
17:00 / CeTA
„My name is nobody” performance z muzyką
Frano Durović by Dawid Lorenc, Bartek Szlachcic,
koprodukcja Avant Art Festival i ISCM World Music
Days, producent: Kostas Georgakopulos
We współpracy z ISCM World Music Days
wstęp wolny
20:30 / Baszta
Cam Deas
bilety: 15 pln

09.10 (czwartek)
21:00 / Impart
Zeitkratzer feat. Keiji Haino “Tribute to Lou Reed “
We współpracy z ISCM World Music Days
bilety: 20 (przedsprzedaż) / 25 (w dniu koncertu)

10.10 (piątek)
22:00 /Eter Peaches We współpracy z ISCM World Music Days
bilety: 60 pln (przedsprzedaż)

11.10 (sobota)
21:00 / Impart
Supersilent feat. John Paul Jones
We współpracy z ISCM World Music Days
bilety: 30 pln (przedsprzedaż) / 40 pln (w
dniu koncertu)

12.10 (niedziela) 
19:00 / Firlej
Staer
Poino
bilety: 15 pln (przedsprzedaż) / 20 pln (w
dniu koncertu)
22:00 / Firlej
Keiji Haino & Stephen O’Malley / Firlej
We współpracy z ISCM World Music Days
bilety: 20 pln (przedsprzedaż) / 25 pln (w
dniu koncertu)

14.10 (wtorek) 
21:00 / Centrum Reanimacji Kultury ZS
bilety: 10 (przedsprzedaż) / 15 (w dniu
koncertu)16.10 (czwartek)
20:00 / CeTa
„In Between / Words and Music Destroyer” by Cezary
Duchnowski, Kostas Georgakopulos, Paweł
Romańczuk, Maciej Walczak
Projekt w ramach Polish/Turkish Avant Art
Fire!
bilety: 20 (przedsprzedaż) / 25 (w dniu koncertu)

17.10 (piątek)
20:00 / Dworzec Świebodzki
Les Urbaines Festival showcase
curated by Patrick de Rham:
AVE EVA
Syndrome WPW
„Silver” performance by Marie Caroline Hominal
Dimlite / Dim Grimm
Unleashed Ethernalhood – DJ set
bilety: 10 (przedsprzedaż) / 15 (w dniu koncertu)

18.10 (sobota)
21:30 / Dworzec Świebodzki
The Nest
DJ Salaud aka Franz Treichler
Forest Swords
Haxan Cloak
Dean Blunt
bilety: 25 (przedsprzedaż) / 30 (w
dniu koncertu)
Ponadto w programie showcase
festiwalu In-Edit
(Barcelona International Music
Documentary and Film
Festival) oraz prezentacja filmów
z festiwalu LUFF (Lausanne
Underground Film & Music
Festival) w ramach 3.Avant Art Film
we współpracy z Kinem Nowe
Horyzonty.
>>>karnety na Avant Art Festival
(z wyjątkiem filmów) 125 pln
>>>karnety na wydarzenia
filmowe w ramach Avant Art
Festival 60 pln

Potężny 7. AVANT ART FESTIVAL.
Peaches, Ikeda, Stephen O’Malley & Keiji Haino. Supersilent feat. John Paul Jones. Fire!. In-Edit Festival showcase.

Zapowiedź Festiwalu Avant Art we Wrocławiu

Podczas 7. odsłony AVANT ART FESTIVAL (7-18 października) we Wrocławiu usłyszymy gigantów awangardy. Dzięki współpracy z ISCM World Music Days w stolicy Dolnego Śląska wystąpią m.in. Ryoji Ikeda, basista Led Zeppelin – John Paul Jones wraz z Supersilent, Stephen O’Malley z genialnym Keiji Haino. W programie znaleźli się również brytyjski Haxan Cloak, Forest Swords, szwedzki Fire!, szwajcarski Dimlite oraz Peaches. Tegoroczna edycja festiwalu to także 3. AVANT ART FILM i showcase festiwalu IN-EDIT z Barcelony – największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce.

Podczas dwunastu festiwalowych dni będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music, skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O’Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem. Do Wrocławia specjalnie na festiwal przyjedzie również rewolucyjna osobowość muzyki elektronicznej – Peaches.

Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM WORLD MUSIC DAYS usłyszymy także m.in. pochodzącą ze Szwecji supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustafssona. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods. Na scenie Avant Art usłyszymy również hipnotycznego Deana Blunta oraz noise’owych Poino i Staer.

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na tegoroczny Avant Art i wyprodukowanych przez festiwal jest In Between – word and music destroyer – multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video, scenografii, specjalnie zbudowanych instrumentów oraz instalacji złożonej z 12 głośników. In Between zostanie także zaprezentowany w listopadzie w Turcji w ramach Polish/Turkish Avant Art, międzynarodowego projektu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w maju tego roku w Stambule i Izmirze. Jednym z projektów performatywnych będzie spektakl Silver w wykonaniu wybitnej francusko-szwajcarskiej choreografki Marie Caroline Hominal. To tylko część z kilkudziesięciu artystów, których występy, pokazy i spektakle złożą się na program tegorocznego Avant Art Festival.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Avant Art Film – trzecia edycja prezentacji filmów o muzyce i sztuce w Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku to aż 12 filmów wyselekcjonowanych przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego Lausanne Underground Film and Music Festival. Na Avant Art Festival zagoszczą też artyści pochodzący ze Szwajcarii skupieni wokół odbywającego się w Lozannie już od prawie dwudziestu lat festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines.

– Tegoroczna edycja AVANT ART FESTIVAL organizowana jest wspólnie z ISCM World Music Days, festiwalem muzyki współczesnej, powołanym do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji promujących muzykę współczesną. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych nastawiony na inicjowanie i międzynarodowych przedsięwzięć kolaboracyjnych – mówi Kostas Georgakopulos, dyrektor festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU AVANT ART

Ikeda, Steven O’Malley & Keiji Haino. Supersilent feat. John Paul Jones. Fire!. In-Edit Festival showcase.

Znamy już program największej dotychczas edycji AVANT ART FESTIVAL. Podczas 7. odsłony festiwalu (7-18 października) we Wrocławiu usłyszymy gigantów awangardy. Dzięki współpracy z ISCM World Music Days, prócz Ikedy i basisty Led Zeppelin – Johna Paula Jonesa, w stolicy Dolnego Śląska wystąpi także m.in. Steven O’Malley wraz z genialnym Keiji Haino. W programie znaleźli się również brytyjski Haxan Cloak, norweski Fire! czy szwajcarski Dimlite. Tegoroczna edycja festiwalu to także 3. AVANT ART FILM i showcase festiwalu IN-EDIT z Barcelony – największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce.

Podczas dwunastu festiwalowych dni na ISCM WORLD MUSIC DAYS będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stevenem O’Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem. Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM WORLD MUSIC DAYS usłyszymy także m.in. pochodzącą z Norwegii supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustaffson. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods.

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na tegoroczny Avant Art i wyprodukowanych przez festiwal jest In Between – word and music destroyer – multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video, scenografii, specjalnie zbudowanych instrumentów oraz instalacji złożonej z 12 głośników. In Between zostanie także zaprezentowany w listopadzie w Turcji w ramach Polish/Turkish Avant Art, międzynarodowego projektu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w maju tego roku w Stambule i Izmirze. Jednym z projektów performatywnych będzie spektakl Silver w wykonaniu wybitnej francusko-szwajcarskiej choreografki Marie Caroline Horminal. To tylko część z kilkudziesięciu artystów, których występy, pokazy i spektakle złożą się na program tegorocznego Avant Art Festival.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Avant Art Film – trzecia edycja prezentacji filmów o muzyce i sztuce w Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku to aż 12 filmów kuratorowanych przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego Lausanne Underground Film and Music Festival. Na Avant Art Festival zagoszczą też artyści pochodzący ze Szwajcarii skupieni wokół odbywającego się w Lozannie już od prawie dwudziestu lat festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines.

– Tegoroczna edycja AVANT ART FESTIVAL jest częścią ISCM World Music Days, festiwalu muzyki współczesnej, powołanego do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji promujących muzykę współczesną. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych nastawiony na inicjowanie i międzynarodowych przedsięwzięć kolaboracyjnych – mówi Kostas Georgakopulos, dyrektor festiwalu.

Organizatorzy zapowiadają jeszcze kilka wielkich nazwisk muzycznych. Ogłoszenia wkrótce.
Sprzedaż biletów i karnetów w sieciach Ticketpro i Biletin od 14 lipca.
Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

PROGRAM MUZYCZNY

07.10 (wtorek)
Ryoji Ikeda, datamatics [ver.2.0] / Impart
Koncert World Music Days w ramch AAF

08.10  (środa)

„My name is nobody” performance z muzyką Frano Durović  by Dawid Lorenc, Bartek Szlachcić
koprodukcja festiwali Avant Art i World Music Days, producent: Kostas Georgakopulos / CeTA
Performance World Music Days w ramch AAF

09.10 (czwartek)

Zeitkratzer feat Keji Haino – “Tribute to Lou Reed “ / Impart
Koncert World Music Days w ramch AAF

11.10 (sobota)

Supersilent feat John Paul Jones/  Impart
Koncert World Music Days w ramch AAF

12.10 (niedziela)
Keji Haino & Stephen O’Malley / Firlej
Koncert World Music Days w ramch AAF

16.10 (czwartek)

„In Between / Words and Music Destroyer” by Cezary Duchnowski, Kostas Georgakopulos, Paweł Romańczuk, Maciej Walczak / CeTa
Projekt w ramach Polish/Turkish Avant Art

Fire!  (Mats Gustafsson, Mariam Wallentin, Martin Hederos, Johan Berthling, Andreas Werliin) / CeTa

17.10 (piątek)

Less Urbaines Festival showcase, curated by Patrick de Rham:
Syndrome WPW
AVE EVA
„Silver” performance by Marie Caroline Hominal
Dimlite / Dim Grimm
Unleashed Ethernalhood – DJ set

18.10 (sobota)

The Nest  / Firlej
ZS  / Firlej
DJ Salaud aka Franz Treichler
Forest Swords
Haxan Cloak

Ponadto w programie showcase’y festiwali: IN-EDIT (Barcelona International Music Documentary Film Festival) oraz LUFF (Lausanne Underground Film and Music Festival) w ramach 3. Avant Art Film we wspólpracy z Kinem Nowe Horyzonty.

Sprzedaż biletów i karnetów w sieciach Ticketpro i Biletin od 14 lipca.

Showcase festiwalu Les Urbaines z Lozanny na 7. AVANT ART FESTIVAL
Dimlite / Marie-Caroline Hominal / Syndrom WPW / AVE EVA / Unleashed Ethernalhood

Jednym z najciekawszych wydarzeń 7. Avant Art Festival (7-18 października, Wrocław) będzie prezentacja artystów skupionych wokół festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines z Lozanny. W drugi weekend Avant Art (17.10) na Dworcu Świebodzkim zobaczymy m.in. performance Marie-Caroline Hominal – jednej z najważniejszych szwajcarskich tancerek ostatnich lat. Zagrają Dimlite, Syndrom WPW, AVE EVA i eklektyczni dj-e z Unleashed Ethernalhood.

Les Urbaines to festiwal unikatowy, oferujący pełen dostęp do sztuki współczesnej, transgresywnej i alternatywnej, umieszczonej w tkance miejskiej. To prezentacja projektów nie ograniczonych formą i gatunkiem. Twórcy festiwalu nie chcą sztuki wyjaśniać. Zamiast stawiać tezy, wolą je kwestionować, zamiast rozumieć – odczuwać i chcą, by ten nastrój udzielił się odbiorcom. Kuratorem wrocławskiego showcase’u jest sam Patrick de Rham – dyrektor festiwalu Les Urbaines.

Na Dworcu Świebodzkim wystąpi arcyciekawa reprezentacja artystów ze Szwajcarii, w tym tworzący pod pseudonimem Dimlite producent Dimitri Grimm. Stawiany jest w jednym rzędzie z takimi sławami jak Gaslamp Killer, Deadelus, Flying Lotus czy Hudson Mo. Za instrumentarium służą mu komputer i jego oprogramowanie oraz dodatki w postaci gitary, syntezatorów, głosu, perkusji i wszystkiego, co da się nagrać przez nie najlepszej jakości mikrofon. AVE EVA to najnowsza inkarnacja Gabriela Ghebrezghi, muzyka i producenta znanego między innymi z projektu Oha Aho. Muzyka artysty jest próbą stworzenia hipnotycznego, obsesyjnego kolażu dźwiękowego, na który składają się deklamowane i wyśpiewywane przez artystę mantry na tle zmiennych częstotliwości, stuków, szmerów i szeptów oraz melodii zagranych na miniaturowych instrumentach klawiszowych. To muzyka intymna, osobista, pozbawiona megalomanii, emocjonalna, skoncentrowana na zmysłowości.

Niezwykle ciekawym i oryginalnym wydarzeniem będzie performance Marie-Caroline Hominal. To znana też jako MCH, MadMoiselle MCH, Berries czy Fly Girl, urodzona w 1978 we Francji, szwajcarska tancerka i performerka. Podstawą jej pracy z ciałem jest badanie pojęcia tożsamości, transformacji i anonimowości. Tańca uczyła się w Janet Held Studio in Montreux Schweizerische Ballettberufschule w Zurychu, a później w Rambert School w Londynie, gdzie dołączyła do National Youth Dance Company. Jej prace choreograficzne to najczęściej kompozycje solo lub duety. Podczas Avant Art Festival zaprezentuje swój nowy performance zatytułowany Silver, w którym śpiew, muzyka, światło i ruch współgrają ze sobą i razem tworzą szczególny, żywy obiekt.

Nazwę projektu elektronicznego Syndrome WPW tłumaczy się jako Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a, czyli wrodzone zaburzenie przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu. Muzyka Syndrome WPW przywołuje najróżniejsze skojarzenia, takie jak: choroba, postmodernizm, eklektyzm, fizyka cząstek, niestabilność. To tak, jakby próbować zagrać heavy metal na tanich, plastikowych instrumentach klawiszowych włoskiej firmy Bontempi i to jeszcze w taki sposób, żeby dało się do tego tańczyć. W trakcie koncertów Syndrome WPW artysta atakuje publiczność wieloma źródłami dźwięków, epatując nieskrępowaną radością życia, a pod ich koniec scena jest tylko zdewastowaną ruiną.
Z kolei członkowie kolektywu Unleashed Ethernalhood znani są przede wszystkim jako artystyczni kuratorzy festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines. W ich live setach można odnaleźć wszystko – grime, UK garage, love, trap, bass, twerk, avant R&B i wszystkie inne gatunki nowoczesnej muzyki cyfrowej. To gwarancja doskonałości właściwa szwajcarskim zegarkom.

Showcase festiwalu Les Urbaines odbędzie się 17 października na wrocławskim Dworcu Świebodzkim. Podczas 7. odsłony AVANT ART FESTIVAL (7-18 października) we Wrocławiu usłyszymy gigantów awangardy. Dzięki współpracy z ISCM World Music Days w stolicy Dolnego Śląska wystąpią m.in. Ryoji Ikeda, basista Led Zeppelin – John Paul Jones wraz z Supersilent, Stephen O’Malley z genialnym Keiji Haino. W programie znaleźli się również brytyjski Haxan Cloak, Forest Swords, szwedzki Fire!, szwajcarski Dimlite oraz Peaches. Tegoroczna edycja festiwalu to także 3. AVANT ART FILM w Kinie Nowe Horyzonty i showcase festiwalu IN-EDIT z Barcelony – największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce.
Bilety do nabycia w sieciach Tickerpro i Biletin. Więcej informacji na www.avantart.pl .

AVANT ART FESTIVAL

Powiązane