Konkurs 1-2 na 29. WFF
Konkurs 1-2 na 29. WFF
W Konkursie 1-2, dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów, weźmie udział 15 obiecujących debiutów.
Alienacja / Alienation / Otchuzhdenie, reż. Milko Lazarov (Bułgaria 2013) 77 min.
Grek po pięćdziesiątce jedzie swoim wysłużonym samochodem do Bułgarii, żeby kupić dziecko. Ascetyczny film zainspirowany balladą Goethego „Król Olch”. Film miał premierę na festiwalu w Wenecji 2013.
Ani jesień, ani wiosna / No Autumn, No Spring / Sin Otono, Sin Primavera, reż. Iván Mora Manzano (Ekwador, Kolumbia, Franccja 2012) 115 min.
Portret narwanej i rozczarowanej młodzieży z klasy średniej z ekwadorskiego miasta Guayaquil.
Errata / Erratum, reż. Iván Vescovo (Argentyna 2013) 77 min.
Pewnego ranka znika dziewczyna Ulisesa. Chłopak szukając jej dowiaduje się, że nic o niej nie wiedział. Czarno-biały thriller w stylu noir jest śledztwem i historią miłosną w jednym, a jego bohaterowie sami są niczym erraty.
Heavy Mental, reż. Sebastian Buttny (Polska 2013) 100 min.
Szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce. Z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego „normalnego” życia.
Japoński piesek / The Japanese Dog / Câinele Japonez, reż. Tudor Cristian Jurgiu (Rumunia 2013) 85 min.
Po dwudziestu latach nieobecności i milczenia do samotnego wdowca przyjeżdża z wizytą jego syn, który na stałe mieszka w Japonii. Syn przywozi prezent, który odmieni życie starego ojca.
Kuro / Hanare Banareni, reż. Daisuke Shimote (Japonia 2012) 100 min.
Trójka młodych nieznajomych spędza wspólnie czas w opuszczonym pensjonacie nad morzem. Ujmujący ukłon w kierunku francuskiej „nowej fali”.
Niebiańska zmiana / Heavenly Shift / Isteni Műszak, reż. Márk Bodzsár (Węgry 2013) 100 min.
Uciekinier z armii jugosłowiańskiej pracuje w pogotowiu ratunkowym w Budapeszcie. Trafia do ekipy łowców skór. Czarna komedia.
Olbrzym – samolub / The Selfish Giant, reż. Clio Barnard (Wlk. Brytania 2013) 91 min.
Współczesna bajka o trzynastoletnim Arborze i jego najlepszym przyjacielu Swiftym. Arbor mieszka z matką i przyrodnim bratem. Ma ADHD i żyje na marginesie lokalnej społeczności. Film luźno oparty na opowieści Oskara Wilde’a pod tym samym tytułem.
Polowanie na miłość / Love Hunter, reż. Branislav 'Brane’ Bala, Nemanja Bala (USA 2013) 86 min.
Współczesny, rockowy musical będący połączeniem dokumentu i fikcji. Serbski muzyk w Nowym Jorku. W roli głównej wielka postać serbskiej sceny muzycznej Milan Mumin.
Spotkanie rodzinne / Family Tour, reż. Liliana Torres (Hiszpania 2013) 99 min.
Po latach nieobecności w domu, Lili odnawia więzi rodzinne. Spotkania okazują się dla dziewczyny prawdziwym katharsis. W filmie wystąpili autentyczni członkowie rodziny reżyserki, którzy zagrali samych siebie.
Szczęście / Happiness / Le Bonheur, reż. Fabrice Grange (Francja 2013) 90 min.
Ona i on. Historia miłosna, której bohaterowie stąpają po cienkiej linie. Czarno-biała adaptacja powieści Denisa Roberta opowiedziana przez główną bohaterkę, bez użycia dialogów.
Tau / Táu, reż. Daniel Castro Zimbrón (Meksyk 2012) 74 min.
Nakręcony na pustkowiach Wirikuty, świętym miejscu Indian Huichol, film o samotnym mężczyźnie zagubionym na pustyni.
Ummah – Wśród przyjaciół / Ummah – Among Friends / Ummah – Unter Freunden, reż. Cüneyt Kaya (Niemcy 2013) 104 min.
Po nieudanej akcji przeciwko neonazistom niemiecki agent wywiadu znajduje kryjówkę i nowych przyjaciół w berlińskiej społeczności Turków. Przewrotna opowieść o zbliżeniu dwóch pozornie wrogich światów.
Uwiedź mnie / Seduce Me / Zapelji me, reż. Marko Šantić (Słowenia 2013) 83 min.
Portret współczesnej, zagubionej młodzieży, która nie ma oparcia w rodzinie ani społeczeństwie. Jej jedynym wsparciem są równie niedojrzali emocjonalnie rówieśnicy.
W sieci pająka / The Spider’s Lair / Babagwa, reż. Jason Paul Laxamana (Filipiny 2013) 102 min.
Greg, Marney i Lisa zarabiają pieniądze dzięki fałszywym kontom na facebooku. Wszystko do pewnego czasu…