11 filmów w Panoramie Polskiego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.
11 filmów w Panoramie Polskiego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.
W Panoramie Polskiego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy zaprezentowanych zostanie 11 tytułów, które razem z sekcjami konkursowymi stanowią spektrum najciekawszych projektów filmowych ostatnich kilkunastu miesięcy.
Wśród wyselekcjonowanych tytułów do Panoramy Polskiego Kina zdecydowaną większość stanowią debiuty filmowe: „Yuma” reż. Piotr Mularuk, „Baczyński” reż. Kordian Piwowarski, „Jaskółka” reż Bartosz Warwas, „Kamczatka” reż. Jerzy Kowynia, „Oszukane” reż. Marcin Solarz, „Silent Lake” reż. Mariusz Kuczewski, „Tajemnica Westerplatte” reż. Paweł Chochlew czy „Stacja Warszawa” składająca się z kilku splecionych nowel fabularnych autorstwa Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovica, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Jest także drugi film Krzysztofa Łukaszewicza „Żywie Biełaruś” i kolejny” Artura Więcka ”Barona” „Wszystkie kobiety Mateusza”.
– Panorama Polskiego Kina od dwóch lat, po wprowadzeniu ostrej selekcji festiwalowej, cieszy się coraz większą popularnością wśród publiczności. Nie trafiają do niej filmy przypadkowe, niemające nic do powiedzenia, nieskłaniające do dyskusji – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Michał Chaciński. Co więcej filmy te, po raz pierwszy w historii Festiwalu, również będą w tym roku miały szansę na nagrodę. Festiwal ustanowił nagrodę finansową dla reżysera najlepszego filmu w Panoramie, przyznawaną na podstawie głosów publiczności Festiwalu.
Do jednej ważnej zmiany doszło także w Konkursie Głównym Festiwalu. O Złote Lwy powalczy 14 filmów, a nie jak wcześniej planowano 15. W związku z przedłużającą się postprodukcją obrazu film Lecha Majewskiego „Psie Pole” wycofany został przez Producenta z Festiwalu.
– Bardzo żałuję, ale wiemy przecież, że takie sytuacje zdarzają się na festiwalach regularnie. Tegoroczna edycja Festiwalu to nadal 25 najlepszych polskich filmów w Konkursie Głównym i Panoramie Polskiego Kina. Przed nami jeden z najciekawszych festiwali ostatnich kilkunastu lat. – komentuje Michał Chaciński.
38. Gdynia – Festiwal Filmowy, odbędzie się w dniach 9-14 września w nowo wyremontowanym gmachu Teatru Muzycznego, Multikinie, Klubie Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni i na Plaży Miejskiej. Festiwal w Gdyni jest najważniejszym wydarzeniem filmowym dla polskiej kinematografii. To wizytówka polskiego kina, gdzie prezentowane są najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy oraz najgorętsze tematy. W pracach Komitetu Organizacyjnego Festiwalu uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Gdyni, Telewizji Polskiej oraz dyrekcja Festiwalu. Od dwóch lat Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Michał Chaciński. Rok temu Festiwal, przez lata zwany Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zmienił nazwę na Gdynia Film Festival. W tym roku do nazwy angielskiej dodano jej polski odpowiednik: Gdynia – Festiwal Filmowy.
LISTA FILMÓW SEKCJI PANORAMA POLSKIEGO KINA
1. BACZYŃSKI, reż. Kordian Piwowarski
2. IXJANA, reż. Józef Skolimowski, Michał Skolimowski
3. JASKÓŁKA, reż. Bartosz Warwas
4. KAMCZATKA, reż. Jerzy Kowynia
5. OSZUKANE, reż. Marcin Solarz
6. SILENT LAKE, reż. Mariusz Kuczewski
7. STACJA WARSZAWA, reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz
8. TAJEMNICA WESTERPLATTE, reż. Paweł Chochlew
9. WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA, reż. Artur Więcek „Baron”
10. YUMA, reż. Piotr Mularuk
11. ŻYWIE BIEŁARUŚ!, reż. Krzysztof Łukaszewicz
OPISY FILMÓW Z SEKCJI PANORAMA POLSKIEGO KINA
1. BACZYŃSKI, reż. Kordian Piwowarski
„Baczyński” to poetycka, filmowa podróż przez ostatnie lata życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Film z pogranicza fabuły i dokumentu, w którym osią narracyjną są wiersze poety. Krzysztof Kamil Baczyński ( w tej roli Mateusz Kościukiewicz ) tuż przed wyjściem do Powstania Warszawskiego, ostatni raz siada przy swoim biurku i znajduje przedmioty, które przywołują wspomnienia. W ten sposób zanurza się w przeszłość, do momentów, które ukształtowały jego charakter i talent pisarski. Całość filmu spięta jest współczesną klamrą – slamu poetyckiego, który odbył się w Warszawie w 90 rocznicę urodzin poety. Czy poezja Baczyńskiego nadal oddziałuje na współczesnych czytelników? Czy wybory, których musiał dokonać są dzisiaj zrozumiałe? Czy tak, jak Baczyński, poszlibyśmy walczyć o wolność kraju? „Baczyński” wywołuje emocje, które nie pozostawiają widzów obojętnych.
2. IXJANA, reż. Józef Skolimowski, Michał Skolimowski
„Ixjana” to historia młodego pisarza, Marka, który trafia na bal do ekscentrycznego milionera, króla wydawców , na którym dowiaduje się, że jego debiutancka powieść zostanie wydana. Tego samego wieczoru bohater osiąga ekstazę i staje się zabójcą. Mieszanka alkoholu z psychotropami sprawia, że urywa mu się film. Kiedy Marek odzyskuje świadomość, nic nie pamięta. Przechodzi drogę przez piekło, by dotrzeć do prawdy. Jest pewien, że zabił swojego przyjaciela, Artura.
Z zakamarków pamięci Marek wydobywa fragmenty wydarzeń: mocno zakrapiane przyjęcie, niechciane spotkanie Artura, kłótnia dawnych przyjaciół, wymiana ciosów, krew…
Marek jest nieświadomy manipulacji jakiej zostaje poddany. Swój strach i wyrzuty sumienia tłumi podczas namiętnych spotkań z kobietą, która poróżniła dawnych przyjaciół.
Prowadzący prywatne śledztwo bohater targany jest sprzecznymi impulsami. Nie podejrzewa, że stał się ofiarą misternie utkanej intrygi, której nieoczekiwany finał zaskoczy nawet najbardziej przewidującego widza.
3. JASKÓŁKA, reż. Bartosz Warwas
Gierek zastępuje Gomułkę, Polska zajmuje trzecie miejsce w mistrzostwach świata w piłce nożnej, kończy się wojna w Wietnamie, a Karol Wojtyła zostaje papieżem. Agnieszce Jaskółce kolorowe lata siedemdziesiąte przywodzą jednak na myśl zupełnie inne wspomnienia…
Wielkanoc 2000 roku. Piętnaście lat po ucieczce z domu Agnieszka Jaskółka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, żeby pojednać się z ojcem. Podróż do miejsca narodzenia stanie się podróżą w czasie, w trakcie której Agnieszka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastania w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się rutyną, a sukienka komunijna warta jest mniej niż album Beatlesów. Świata, w którym powszechny podziw i szacunek zapewniają kolorowy telewizor i zagraniczne auto.
21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonuje w trakcie festiwalu w Opolu Jaskółkę uwięzioną, a przed telewizorami ogląda to cała Polska. Nie inaczej jest w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzy się jednak coś, co odciśnie dozgonne piętno na życiu 9-letniej dziewczynki, znajdując swój tragiczny finał w Wielkanoc 2000 roku…
4. KAMCZATKA, reż. Jerzy Kowynia
Stacho odsiaduje paroletni wyrok w więzieniu. W celi narasta konflikt. Marta mieszkająca z matką Stacha nawiązuje romans z młodym Irlandczykiem Liamem. Matka Stacha popełnia samobójstwo. Stacho dostaje okolicznościową dwudniową przepustkę . Jedzie do domu gdzie spotyka dawno niewidzianego ojca. W nocy poprzedzającej pogrzeb dochodzi do spotkania Stacha, Marty, ojca oraz Liama. Ujawnia ono wiele tajemnic rodzinnych. Rano Stacho waha się czy skorzystać z propozycji ucieczki za granicę. Jednak wraca do więzienia gdzie czeka go ciągle nie rozwiązany konflikt z współwięźniami.
5. OSZUKANE, reż. Marcin Solarz
Jest to opowieść o trudnej miłości matki i córki, których uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę. W wieku osiemnastu lat Natalia dowiaduje się, że nie jest biologicznym dzieckiem własnej matki. Okazuje się, że krótko po urodzeniu została w szpitalu zamieniona z innym dzieckiem. To wywraca życie obu kobiet. Z czasem matka i córka uczą się siebie na nowo, zaczynają doceniać wszystko, co je łączy. Okazuje się, że ich miłość jest ważniejsza od biologicznego pokrewieństwa.
Natalia to młoda dziewczyna, która tańczy w balecie pod okiem swojej matki Anny. Krótko po swoich osiemnastych urodzinach wraca z matką do rodzinnego miasta, z którego wyjechała jako małe dziecko. Zaczyna chodzić do nowej szkoły, czuje się samotna i zagubiona. Pewnego dnia poznaje Pawła – chłopak przypadkowo wręcza jej kwiaty, myląc ją ze swoją dziewczyną, Magdą. Zaskoczony twierdzi, że Natalia i Magda są do siebie bliźniaczo podobne. Chłopak inicjuje spotkanie dziewczyn. To będzie pierwszy przełom w ich życiu. Natalia zobaczy, że Magda jest jej sobowtórem – wyglądają niemal identycznie. Dziewczyny spędzają ze sobą coraz więcej czasu, poznają się, odkrywają, jak wiele je łączy. Są szczęśliwe. Czują się, jakby odnalazły drugą połówkę swojej zagubionej dotąd duszy. Zachwycone sobą organizują też spotkanie Anny z rodzicami Magdy. To będzie drugi przełom. Na tym spotkaniu okaże się, że wszystkie trzy dziewczyny – Natalia, Magda i jej siostra bliźniaczka Aneta, jako niemowlaki leżały w tym samym szpitalu, w tym samym czasie chore na zapalenie płuc. Matki nie mogły ich brać na ręce, prawie ich nie widywały. Rozsypane dotąd puzzle zaczynają układać się w przerażającą całość – dzieci musiały zostać zamienione w szpitalu. Obie rodziny decydują się na zrobienie badań genetycznych, które dają jednoznaczny wynik – Natalia nie jest biologiczną córką Anny, tylko dzieckiem rodziców Magdy i Anety. To Aneta jest biologiczną córką Anny.
Życie obydwu rodzin wywraca się do góry nogami. Matki próbują utrzymać status quo, nie chcą niczego zmieniać. Ale jest już za późno. Natalia, skłócona z Anną, próbuje odzyskać biologiczną rodzinę – wtopić się w jej ciepły, przytulny świat. Anna boi się, że córka się od niej odsuwa, czuje, że traci dziecko. Jednocześnie sama próbuje nawiązać kontakt ze swoją biologiczną córką, Anetą, ale zostaje przez nią odtrącona. Aneta kocha swoich „nieprawdziwych” rodziców, miłość do nich jest dla niej ważniejsza od biologicznego pokrewieństwa z Anną.
6. SILENT LAKE, reż. Mariusz Kuczewski
Para młodych Brytyjczyków Peter i Linda, postanawiają spędzić tydzień w europie wschodniej. Wyruszają do Polski. Całą swoją wyprawę rejestrują małą kamerą. Z lotniska odbiera ich przyrodni brat Petera – Karol. Cała trójka wyrusza wkrótce na Mazury, gdzie wynajmują nieduży jacht i wypływają na jezioro. Początkowo znakomicie się bawią. Żeglują, kochają się i poznają uroki dziewiczych jezior. Trafiają między innymi do opuszczonego poligonu w okolicach Giżycka.
Sielanka nie trwa jednak długo. Zaczynają doświadczać dziwnych sytuacji. Początkowo znajdują żywą rybę w kokpicie. Następnie giną gdzieś wiosła. Okazuje się, że mimo iż łódka była zamknięta od środka, to wszystkie ich ubrania znalazły się na podłodze. W nocy wydaje im się, że słyszą dziwne hałasy. Podejrzewają, że miejscowi robią im głupie kawały. Wieczorem rozpalają ognisko. Z oddali dochodzą ich przeraźliwe dźwięki. Przestraszeni zamykają się pod pokładem. Nagle słyszą, że po łódce zaczyna ktoś chodzić. Boją się jednak wyjść. Po kilku minutach odgłosy ustają. Nagle łódka zaczyna się trząść i niebezpiecznie się przechyla. Nad ranem okazuje się, że są na środku jeziora. Nie mają wioseł, nie mogą postawić żagli, a w silniku brakuje benzyny. W dodatku w okolicy nie ma żadnych łódek, które mogłyby im przyjść z pomocą.
Wiele wskazuje na to, że mazurska legenda o Galindzie jest prawdziwa. To właśnie z tą mroczną historią przyjdzie zmierzyć się bohaterom. Pod wpływem traumatycznych przeżyć zaostrzają się konflikty miedzy nimi. Okazuje się, że Galinda obudziła demony przeszłości, które ich dręczyły.
7. STACJA WARSZAWA, reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz
„Stacja Warszawa” to film pełnometrażowy składający się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Bohaterem centralnej historii jest Igła, były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył religijne nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce napotyka bohaterów kolejnych nowel, związanych z Warszawą, ale różniących się wszystkim – wiekiem, płcią oraz statusem społecznym. Mających różne ambicje i marzenia.
Jest tutaj Marcin – szofer biznesmena i ofiara mobbingu, Lucy – pracująca w Sex Shopie marzycielka, Filip – nastolatek chcący wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurek – zgorzkniały alkoholik, który przegrał swoje życie oraz Monika – korporacyjna singielka nastawiona na karierę. To co dla nich wspólne, to samotność, wyobcowanie, tak charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych wielkich metropolii. W trakcie filmu każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia, buntu, dokonuje zrywu, który zapewne odmieni ich życie. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub… morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
8. TAJEMNICA WESTERPLATTE, reż. Paweł Chochlew
Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.
To film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.
„Tajemnica Westerplatte” to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.
9. WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA, reż. Artur Więcek „Baron”
Czy życie po śmierci jest możliwe? Czy życie po śmierci może zmienić życie wszystkich wokół? Wywrócić do góry nogami codzienność małego, spokojnego miasteczka?
Mateusz Kłos, stolarz artysta, birbant kochający życie, wino, kobiety i śpiew, umiera banalnie, jakby przypadkiem, dławiąc się ością ryby. Ale nawet po śmierci nie zamierza jednak zaprzestać podbojów sercowych i odwiedza we śnie kobiety w miasteczku. Niedostrzegane i lekceważone przez swoich – znudzonych życiem – mężów, kobiety odnajdują dzięki Mateuszowi chęć do życia. Chcą być piękne i kochane, znowu czują swoją wartość, a od mężów domagają się czułości, adoracji i dobrego seksu. A mężczyźni? Ci są przerażeni. Jedni kończą pić, drudzy właśnie zaczynają, inni, w popłochu, u miejscowego seksuologa próbują znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. Nagle, zamiast analizować mecze piłkarskie, muszą zastanawiać się, co to takiego, ten punkt G…? Tymczasem wdowa po Mateuszu, Karolina, próbując uporządkować rzeczy po zmarłym mężu, natrafia na rozliczne dowody jego zdrad. Ponownie, w bolesny sposób uświadamia sobie, że całe życie była okłamywana przez męża. Postanawia zerwać ze swoim dawnym życiem. Wyrzuca i pali wszystko, co przypomina jej grzeszny żywot Mateusza. Teraz czas na to, aby ułożyć sobie życie od nowa. Zrealizować zagubione marzenia. Czy rzeczywiście miłość Mateusza i Karoliny nie przetrwa próby śmierci?
10. YUMA, reż. Piotr Mularuk
„Yuma” to połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba Gierszała – laureata Złotej Kaczki, Nagrody Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego oraz tytułu Shooting Star 2012, przyznawanego najbardziej utalentowanym młodym europejskim aktorom na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga (Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki (Katarzyna Figura), zostaje królem „jumy” – drobnych kradzieży w Niemczech. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król „jumaczy” zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej (o jego serce wojują w filmie Karolina Chapko i Helena Sujecka). Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi (Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński) przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata (najbardziej demoniczna rola w karierze Tomasza Kota), a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.
11. ŻYWIE BIEŁARUŚ!, reż. Krzysztof Łukaszewicz
Nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera głośnego „Linczu” oraz współtwórcy pamiętnego „Generała Nila”, ukazuje losy czołowego białoruskiego opozycjonisty i realia kraju, zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii, napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę – 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza, jest muzyk rockowy Miron. Artysta z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Kolejny koncert grającego „niezależny” rock zespołu staje się jednak zapalnikiem dla antyreżimowych manifestacji publiczności. Miron przypłaca te wydarzenia przymusowym wcieleniem do wojska. W swojej jednostce Miron zderza się z nieludzkimi warunkami i indoktrynacją w sowieckim duchu. W odruchu protestu, Miron, przy wsparciu swojej pięknej i niepokornej dziewczyny Wiery, publikuje w Internecie „Zapiski z życia poborowego”. Blog ukazuje armię jako miniaturę współczesnej Białorusi, a jej obywateli jako „poborowych”, podlegających „fali” i indoktrynacji, wywołując prawdziwą burzę w Internecie. Fragmenty blogu Miron łączy w satyryczne piosenki, uderzające w reżim, które stają się przebojami na ulicach. Władze postanawiają uderzyć buntownika w najczulszy punkt…