37. Gdynia Film Festival – program / składy jury
Program 37. Gdynia Film Festival
program_pdf 37. Gdynia Film Festival
1
37. Gdynia Film Festival. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 7 i potrwa do 12 maja.
W programie i formule święta polskiego kina będzie coś starego, coś nowego, ale przede wszystkim kontynuowane będą zmiany w programie Festiwalu, zapoczątkowane w ubiegłym roku.
JURY KONKURSU GŁÓWNEGO
Dorota Kędzierzawska – Przewodnicząca Jury
Reżyserka, scenarzystka. Spod jej ręki wyszły m.in. nagradzane w Polsce – także na gdyńskim Festiwalu – i za granicą „Wrony”, „Nic”, „Pora umierać” czy ostatni film: „Jutro będzie lepiej”. Od lat współpracuje z operatorem Arturem Reinhardtem. Są właścicielami firmy Kid Film, w której produkują filmy własnego autorstwa. Ich jest projekt „Polska światłoczuła” promujący ambitne polskie kino.
Caroline J. Libresco
Producentka filmowa, selekcjonerka kina nieamerykańskiego na Sundance Film Festival. Konsultantka m.in. San Francisco Film Festival, Harvard Kennedy School’s Center for Public Leadership, kanadyjskiego festiwalu Hot Docs. Członkini zarządu organizacji Women Make Movies i Rady Branżowej Independent Filmmaker Project New York.
W 2010 roku znalazła się wśród dziesięciu najbardziej znaczących osób w dziedzinie filmu dokumentalnego.
Michał Leszczyłowski
Montażysta, reżyser, pracuje w Skandynawii. W ciągu 35 lat pracy zawodowej zmontował ponad 60 filmów, m.in. ostatni film Andrieja Tarkowskiego: „Ofiarowanie”. Stały współpracownik Lukasa Moodyssona. Wykładowca największej szwedzkiej szkoły filmowej – Dramatiska Institutet. Jeden z wyreżyserowanych przez siebie filmów – „Directed by Andriej Tarkovsky” – poświęcił zmarłemu rosyjskiemu mistrzowi.
Waldemar Kalinowski
Scenograf, dekorator planu, pracuje w Stanach Zjednoczonych, w Hollywood. Na liście reżyserów,
z którymi współpracował są m.in. Mike Figgis, John Frankenheimer, Ed Harris, Lance Daly, John Harrison, Scott Cooper. Nie stroni od kina rozrywkowego – wśród jego dokonań jest praca przy blockbusterach takich jak “Iron Man” czy “Thor”. Autor scenografii dla telewizji, teatru, do teledysków i reklam.
Stephen Rea
Irlandzki aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Współzałożyciel Field Day Theatre Company. Etatowy aktor Neila Jordana. Za rolę w “Grze pozorów” jego reżyserii, nominowany do Oscara. Rola w filmie Urszuli Antoniak „Nic osobistego” przyniosła mu nominację do nagrody IFTA.
Adam Sikora
Operator, reżyser, scenarzysta. Od wielu lat współautor filmowych wizji Lecha Majewskiego, współpracownik Jerzego Skolimowskiego, autor zdjęć do debiutu fabularnego Piotra Dumały pt. „Las”. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą, m.in. Polskich Nagród Filmowych, a także Festiwalu w Gdyni. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do „Essential Killing” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.
Ewa Wiśniewska
Aktorka filmowa i teatralna. Wśród reżyserów, z którymi pracowała są Janusz Morgenstern, Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, Kazimierz Kutz, Tadeusz Konwicki, Tomasz Zygadło, Wojciech Marczewski, Barbara Sass. Obecna także na srebrnym ekranie – m.in. w legendarnych serialach „Stawka większa niż życie” i „Doktor Ewa”. Laureatka wielu nagród – także Brązowych Lwów, które zdobyła podczas FPFF w Gdyni
Zygmunt Miłoszewski
Pisarz, dziennikarz, od 2003 roku felietonista Newsweeka. Twórca m.in. kryminalnego cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim, którego pierwsza część – dostrzeżone przez Publishers Weekly, uhonorowane Nagrodą Wielkiego Kalibru dla powieści kryminalnej i sensacyjnej „Uwikłanie” – została w 2011 roku zekranizowana przez Jacka Bromskiego.
JURY KONKURSU MŁODEGO KINA
Marcin Wrona
Reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, m.in. podczas Festiwalu gdyńskiego – za film „Chrzest” – oraz Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w dziedzinie filmu. Doktor sztuki filmowej, wykładowca reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Agnieszka Wójtowicz-Vosloo
Amerykańska pisarka i reżyserka filmowa polskiego pochodzenia. Absolwentka Tisch School of the Arts w Nowym Jorku. Wsród nagród dla jej debiutanckiego filmu “Pâté” jest Złota Palma Beverly Hills Film Festival oraz wielka nagroda WorldFest Houston. Zaliczona przez Filmmaker Magazine do 25 nowych twarzy filmu niezależnego.
Magnus von Horn
Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wśród wielu trofeów dla etiudy jego autorstwa – „Bez śniegu” – jest Nagroda im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film w Konkursie Młodego Kina zeszłorocznego FPFF w Gdyni. Przygotowuje się do pełnometrażowego debiutu fabularnego.
PLATYNOWE LWY
Podczas 37 edycji Gdynia Film Festival nagrody za całokształt twórczości – „Platynowe Lwy” – po raz pierwszy trafią do rąk twórców filmowych, którzy nie są reżyserami. Te najwyższe na Festiwalu wyróżnienia otrzymają dwaj wybitni operatorzy, współautorzy największych dzieł polskiej kinematografii – Jerzy Wójcik i Witold Sobociński. Festiwal uświetnią pokazy filmów wybranych przez laureatów: „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika i „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa. Autorem zdjęć do obydwu filmów jest Witold Sobociński.
Jerzy Wójcik
Wybitny operator filmowy, reżyser, scenarzysta. Współtwórca „polskiej szkoły filmowej”. Pracował z największymi polskimi reżyserami lat 50 i 60 – Jerzym Kawalerowiczem, Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Munkiem, a także Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Hoffmanem – kreując obrazy filmowe, które na stałe weszły do historii rodzimej kinematografii. Pedagog PWSFTviT, profesor zwyczajny sztuki filmowej. Honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Laureat wielu nagród – m.in. „Orła” – Polskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości. Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.
Witold Sobociński
Jeden z największych operatorów filmowych. Autor zdjęć do filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Edwarda Żebrowskiego, Piotra Szulkina, Wojciecha Jerzego Hasa. Często pracował za granicą, także z Romanem Polańskim. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Muzyk jazzowy, związany był z zespołem „Melomani”. Zdobywca wielu nagród, w tym m.in. dwóch Złotych Żab na Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” i Nagrody Międzynarodowej za całokształt twórczości przyznanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski i medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
KONKURS GŁÓWNY
Z ponad 30 filmów zgłoszonych do Konkursu Głównego Gdynia Film Festival o Wielką Nagrodę „Złotych Lwów” powalczy 13 tytułów. Siedem filmów w selekcji to premiery, trzy są debiutami, a jeden filmem drugim.
Lista filmów:
- 1. „80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek
- 2. „Baby są jakieś inne”, reż. Marek Koterski
- 3. „Bez wstydu”, reż. Filip Marczewski
- 4. „Droga na drugą stronę”, reż. Anca Damian
- 5. „Dzień kobiet”, reż. Maria Sadowska
- 6. „Jesteś bogiem”, reż. Leszek Dawid
- 7. „Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski
- 8. „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz
- 9. „Sekret”, reż. Przemysław Wojcieszek
- 10. „Sponsoring”, reż. Małgośka Szumowska
- 11. „Supermarket”, reż. Maciej Żak
- 12. „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland
- 13. „W sypialni”, reż. Tomasz Wasilewski
PANORAMA POLSKIEGO KINA
W tegorocznej Panoramie Polskiego Kina dominują debiuty. Podobnie jak w przypadku Konkursu Głównego większość filmów sekcji będzie miała podczas Gdynia Film Festival swoją premierę.
Lista filmów:
- 1. „Big Love”, reż. Barbara Białowąs
- 2. „Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz
- 3. „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”, reż. Wiktor Skrzynecki
- 4. „Listy do M”, reż. Mitja Okorn
- 5. „Nad życie”, reż. Anna Plutecka-Mesjasz
- 6. „Piąta pora roku”, reż. Jerzy Domaradzki
KONKURS MŁODEGO KINA
29 etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych powalczy w Konkursie Młodego Kina o Nagrodę im. Lucjana Bokińca.
Lista filmów:
- 1. „Aposiopesis”, reż. Jagoda Szelc
- 2. „Barbakan”, reż. Bartłomiej Żmuda
- 3. „Basia z Podlasia”, reż. Aleksander Dembski
- 4. „Chomik”, reż. Bartek Ignaciuk
- 5. „Głową w dół”, reż. Mateusz Winkiel
- 6. „Jezioro”, reż. Jacek Bławut
- 7. „Kiedy ranne wstają zorze”, reż. Mateusz Głowacki
- 8. „Księżycowa rzeka”, reż. Bodo Kox
- 9. „Łaska”, reż. Eliza Subotowicz
- 10. „Mika”, reż. Joanna Wilczewska
- 11. „Mora”, reż. Tomasz Jeziorski
- 12. „Muka”, reż. Kordian Kądziela
- 13. „Nasza zima zła”, reż. Grzegorz Zariczny
- 14. „Obudź się”, reż. Agnieszka Woszczyńska
- 15. „Offline”, reż. Jan P. Matuszyński
- 16. „Poczekalnia”, reż. Michał Wawrzecki
- 17. „Portier z Hotelu Mewa”, reż. Michał Janów
- 18. „Potwór”, reż. Piotr Ryczko
- 19. „Póki wilk syty”, reż. Olga Kałagate
- 20. „Protokoły mędrców Syjonu”, reż. Bartosz Warwas
- 21. „Reszta jest milczeniem”, reż. Paweł Hejbudzki
- 22. „Ring”, reż. Maciej Cendrowski
- 23. „Rura”, reż. Bodo Kox
- 24. „Samolot na autobus”, reż. Kas Zawadowicz
- 25. „Serce do walki”, reż. Tomek Matuszczak
- 26. „Szwedzka robota”, reż. Paweł Ziemilski
- 27. „Święto zmarłych”, reż. Aleksandra Terpińska
- 28. „Wróć do domu przed północą”, reż. Stefan Łazarski
- 29. „Żaklina”, reż. Marcin Szuwarowski
PRZEGLĄD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO
W Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego, do którego trafiły najciekawsze krótkometrażowe offowe tytuły ostatniego roku zobaczymy 21 filmów. Zwycięzca sekcji zostanie wybrany w plebiscycie publiczności.
Lista filmów:
- 1. „1sze słowo”, reż. Łukasz Nowak
- 2. „4:13 do Katowic”, reż. Andrzej Stopa
- 3. „Badass”, reż. Błażej Kujawa
- 4. „Biec w stronę Ty”, reż. Hanka Brulińska
- 5. „Czwarty grzech”, reż. Konrad Hamada
- 6. „Dlaczego tutaj jesteś”, reż. Laurence Walsh
- 7. “He War”, reż. Marcin Mikulski
- 8. „Krok do wieczności”, reż. Błażej Kujawa
- 9. „Król na spacerze”, reż. Tomas Suski
- 10. „Nocna wizyta”, reż. Piotr Chrzan
- 11. „Norbert Juras i syn”, reż. Wojciech Solarz
- 12. „Odwyk”, reż. Krzysztof Jankowski
- 13. „Pierwszy raz w komisji”, reż. Paweł Słomkowski
- 14. „Pokój”, reż. Maciej Bochniak, Sławomir Shuty
- 15. „Powiedz prawdę przecież cię nie biję”, reż. Witold Świętnicki
- 16. „Siła woli”, reż. Paweł Grajnert
- 17. „Substytut”, reż. Maciej Wiktor
- 18. „Ścinki”, reż. Magdalena Gubała, Szymon Uliasz
- 19. „Wiem, że nie śpisz”, reż. Michał Brożonowicz
- 20. „Zamknij oczy”, reż. Paweł Łukomski
- 21. „Złodzieje energii”, reż. Michał Ozierow, Michał Przybył