Kontakt : studio@studio-filmowe.com, tel.: 533 55 77 23
produkcja filmowa warszawa

KONKURS DOKUMENTALNY / DOCUMENTARY COMPETITION

Program 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego «

KONKURS DOKUMENTALNY / DOCUMENTARY COMPETITION

pokazy w Kinotece w sali nr 7
Konkurs dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata.
Skład Jury: Liat Benhabib, Christian Frei, Janusz Mrozowski
Najlepszy Film Dokumentalny – Best Documentary: finansowa część nagrody: 3.000 euro*). Nagroda dla
reżysera (reżyserów).

Przegląd filmów – trailery. Zwiastuny


Buck, reż. Cindy Meehl (USA 2011), 88 min.
Nagrodzony przez publiczność na ostatnim festiwalu w Sundance dokument o Bucku Brannamanie – pierwowzorze bohatera bestsellerowej książki i hitu kinowego „Zaklinacz koni”.

Eko-pirat: Historia Paula Watsona / Eco-Pirate: The Story of Paul Watson, reż. Trish Dolman (Canada 2011), 110 min.
Kronika niezwykłego życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci ruchu obrony środowiska naturalnego, założyciela Greenpeace – Paula Watsona.

Gorzki smak wolności / A Bitter Taste of Freedom, reż. Malina Goldovskaya (Sweden, Russia, USA 2011), 88 min.
Osobisty i wzruszający portret Anny Politkowskiej – dziennikarki moskiewskiej, liberalnej „Nowej Gazety”, która zabierała głos w imieniu ofiar rządu Putina. 7 października 2011 roku mija 5 rocznica tragicznej śmierci dziennikarki.

Jak ugotować żabę / How to Boil a Frog, reż. Jon Cooksey (Canada 2010), 88 min.
Dokumentalna komedia ekologiczna, opowiadająca o konsekwencjach przeholowania – zbyt wielu ludzi zużywa zbyt małą planetę.

Jestem Jezusem / I Am Jesus, reż. Valerie Gudenus, Heloisa Sartorato (Italy 2010), 75 min.
Reżyserki znalazły trzech współczesnych Chrystusów na trzech kontynentach. Vissarion mieszka na Syberii, INRI Cisto w Brazylii, a David Shayler w Wielkiej Brytanii.

KanZeOn / KanZeOn: The Magical Potential of Sound, reż. Neil Cantwell, Tim Grabham (UK 2011), 87 min.
Dokument przedstawia refleksyjną i zmysłową eksplorację dźwięku pod przewodnictwem muzyków buddyjskich i wyznawców shinto z południowej Japonii.

Kwestia smaku / A Matter of Taste, reż. Sally Rowe (USA 2010), 68 min.
Dziesięć lat z życia Paula Liebrandta, najmłodszego kucharza, który otrzymał upragnione trzy gwiazdki od New York Timesa (m.in. za węgorza z fiołkami i czekoladą) i stał się wschodzącą gwiazdą na scenie haute cuisine.

Męska historia / A Man’s Story, reż. Varon Bonicos (UK 2010), 90 min.
Zapis dwunastu lat pracy Ozwalda Boatenga, czarnoskórego i heteroseksualnego projektanta mody męskiej. Jego klientami, których zobaczymy w filmie są m.in. Gabriel Byrne, Paul Bettany, Jamie Foxx, Daniel Day-Lewis, Laurence Fishburne.

Mój kumpel Manchester United / Manchester United ot Svishtov / My Mate Manchester United, reż. Stefan Valdobrev (Bulgaria 2011), 61 min.
Zdesperowany kibic przysięga, że jeżeli jego drużyna wygra Ligę Mistrzów, to zmieni imię. Film opowiada o dziesięciu latach walki 48-letniego bułgarskiego kawalera, który chce nazywać się Manchester United Zdrawko Lewidżow.

POM Wonderful prezentuje: Najlepiej sprzedany film / POM Wonderful Presents: The Greatest Movie Ever Sold, reż. Morgan Spurlock (USA 2011), 90 min.
Mistrz prowokacji Morgan Spurlock z przewrotną perfekcją przedstawia świat product placement, marketingu i reklamy, kręcąc film sfinansowany w całości przez product placement, marketing i reklamę. Ironiczny, zabawny, przewrotny i inteligentny film.

Sto głosów: Podróż do domu / 100 Voices: A Journey Home, reż. Matthew Asner, Danny Gold (USA 2010), 91 min.
Głęboko poruszający hołd dla przeplatających się kultur żydowskiej i polskiej, będący zapisem emocjonującej podróży najlepszych światowych kantorów do kolebki chazanut (tradycyjnego śpiewu liturgicznego).

Sztuka skoków narciarskich / Überflieger – Die Kunst des Skispringens / Überflieger – The Art of Skijumping, reż. Matthias Thönnissen (Germany 2010), 77 min.
Historia jednego sezonu widziana oczami topowych skoczków narciarskich. Spojrzenie od wewnątrz pokazuje bardzo różniący się od powszechnego i właściwie nieznany obraz sportu, jakim są skoki narciarskie.

Śmierć Pinocheta / La Muerte de Pinochet / The Death of Pinochet, reż. Bettina Perut, Iván Osnovikoff (Chile 2011), 70 min.
Dziesiątego grudnia 2006 roku umiera chilijski dyktator generał Pinochet. W tym ważnym dla historii kraju dniu, reżyserzy oddają głos grupie Chilijczyków. Film w innowacyjny i ekscytujący sposób opowiada o zakończeniu kluczowego rozdziału w historii Chile.

Taniec bez granic / Dancing Across Borders, reż. Anne Bass (USA 2010), 88 min.

Reżyserka organizuje wyjazd uzdolnionego 16-letniego tancerza z Kambodży do najlepszych szkół baletowych w Stanach Zjednoczonych. Zaglądamy za kulisy, widzimy osobistą kronikę i triumfalną historię młodego człowieka.

Uderz we mnie muzyką / Hit Me With Music, reż. Miquel Galofré (Jamaica 2011), 74 min.
Na hasło – muzyka z Jamajki pada zwykle odpowiedź – Bob Marley. Ale muzyka wyspy to coś więcej niż reggae. Film wykracza poza plaże, Marley’a i palenie jointów. Jest ostro naszkicowanym portretem współczesnego społeczeństwa i muzyki Jamajki.

Wysokie dziewczyny / Tall Girls, reż. Edda Baumann-von Broen (Germany 2011), 80 min.
Gdy masz więcej niż 185 cm wzrostu, twoje życie jest inne. Obowiązują tu inne reguły. Zwłaszcza jeśli jesteś dziewczynką. W dokumencie Tiiu, Michelle, Arianne, Sarah, Lea i Lisa pokazują jak żyją, co czują i jak godzą się ze swoim wzrostem.

Zajęcia plenerowe / Feldfreundschaft / Field Trip, reż. Christian Illner, Andre Nier (Germany 2011), 85 min.
Dokument o sześciu przyjaciołach, którzy celebrując życie i przyjaźń wpadają na pomysł zrobienia własnymi siłami festiwalu muzycznego na wolnym powietrzu.

Powiązane