Lista filmów na Konkurs 1-2 na 31. WFF
Konkurs 1-2 na 31. WFF
16 filmów, które wezmą udział w konkursie dla najlepszego debiutu lub drugiego filmu na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Są wśród nich dwie premiery światowe, jedna międzynarodowa i dwie europejskie, a pozostałe filmy są polskimi premierami.
W międzynarodowym jury, oceniającym filmy Konkursu 1-2, zasiądą:
– Katarzyna Jungowska, reżyserka i producentka z Polski, laureatka nagrody „Perspektywa” im. Janusza „Kuby” Morgensterna za film „Piąte: nie odchodź” (WFF 2014);
– Zornitsa Sophia, reżyserka z Bułgarii, która za swój debiut „Mila z Marsa” / „Mila from Mars (WFF 2004) zdobyła Grand Prix w Sarajewie i kilkanaście innych nagród;
– Elad Keidan, pisarz i reżyser z Izraela, zwycięzca canneńskiego konkursu Cinefondation (2008); jego debiut „W górę i w dół” / „Afterthought”, który miał w tym roku premierę światową w Cannes, zaprezentujemy na WFF w niekonkursowej sekcji Pokazy Specjalne.
Lista filmów:
- Bestia / Beast, reż. Tom McKeith, Sam McKeith (Australia, Filipiny 2015), 94 min.
Życie młodego boksera zmieni się nieodwracalnie, gdy ulegnie namowom ojca, by oszukiwał w czasie walki. Bezkompromisowy i niezwykle naturalistyczny obraz podziemnego świata Manili.Premiera europejska. - Czarna kura / The Black Hen / Kalo Pothi, reż. Min Bahadur Bham (Nepal, Niemcy, Szwajcaria, Francja 2015), 90 min.
Rok 2001. W Nepalu trwa wojna domowa. Dwaj 12-latkowie pochodzący z różnych kast mają wspólne marzenie. Chcą hodować kurę. W drodze do celu muszą stawić czoła otaczającej ich brutalnej rzeczywistości. Premiera polska. - Klezmer, reż. Piotr Chrzan (Polska 2015), 97 min.
Młodzi ludzie, podczas okupacji hitlerowskiej, znajdują w lesie rannego Żyda. Muszą zdecydować, jak się zachować w tej sytuacji. Każda decyzja może mieć wpływ na ich dalsze losy… Film miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days / Giornate degli Autori.Premiera polska. - Kraj przodków / Motherland / Ana Yurdu, reż. Senem Tüzen (Turcja, Grecja 2015), 98 min
Nesrin wynosi się na wieś i wraca do marzeń o pisaniu. Uwięziona między miłością a nienawiścią do matki, szybko pozbywa się złudzeń o spokojnym życiu. Czy obie kobiety mają siłę wybaczyć? Wzruszający film o trudnej, zaniedbanej relacji matki i córki. Premiera polska. - Lato Sangaile / The Summer of Sangaile / Sangaile, reż. Alanté Kavaité (Litwa, Francja, Holandia 2015), 88 min.
Przesycony zmysłowością i wrażliwością film o dwóch różnych dziewczynach, historii ich intymności, pełnym pasji oddaniu i odnajdywaniu, bezbronności i poczuciu zaufania. Nagroda za reżyserię na festiwalu Sundance 2015. Premiera polska. - Najsilniejszy człowiek na świecie / The Strongest Man, reż. Kenny Riches (Stany Zjednoczone 2015), 98 min.
Egzystencjalna czarna komedia o wiedzionym wewnętrznym niepokojem Kubańczyku z Miami, który wyobraża sobie siebie jako najsilniejszego człowieka na świecie. Premiera polska. - Nowy Świat / New World, reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki (Polska 2015), 90 min.
Trzy nowele filmowe o ucieczce od zła i podróży ku lepszemu. Przyglądamy się losom trojga imigrantów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym „nowym światem”. Premiera polska. - Podróż do Banat / Banat / Banat (Il viaggio), reż. Adriano Valerio (Włochy, Rumunia, Bulgaria, Macedonia 2015), 82 min.
Ivo jest Włochem, który w poszukiwaniu pracy wyjeżdża do Rumunii. Emigracyjne love story oparte na prawdziwej historii. Premiera polska. - Pragnienie / Thirst / Zhazhda, reż. Svetla Tsotsorkova (Bułgaria 2015), 90 min.
Mieszkająca na wzgórzu rodzina zmaga się z problemem w dostępie do wody i zwraca się o pomoc do specjalistów. Pojawienie się ekipy spowoduje, że rutynowe dotychczas życie rodziny legnie w gruzach i uwolni od dawna skrywane pragnienia. Premiera polska. - Sieroty z Eldorado / Orphans of Eldorado / Órfãos do Eldorado, reż. Guilherme Coelho (Brazylia 2015), 96 min.
Miłość do kobiety z mitycznej, podwodnej cywilizacji. Dramatyczna historia miłości, szaleństwa i obsesyjnego poszukiwania Eldorado w dzikiej Amazonii. Adaptacja książki pod tym samym tytułem nagradzanego brazylijskiego pisarza, Miltona Hatouma. Premiera międzynarodowa. - Stanko, reż. Rasťo Boroš (Słowacja 2015), 80 min.
Stanko dostaje zlecenie przywiezienia dziewczyny ze Słowacji do Włoch. Podróż się komplikuje, kiedy Stanko zaprzyjaźnia się z dziewczyną… Tragikomiczne kino drogi. Premiera światowa. - Wróble / Sparrows / Þrestir, reż. Rúnar Rúnarsson (Islandia, Dania, Chorwacja 2015), 99 min.
Historia o podróży z dzieciństwa do dorosłości, o relacji ojca i syna, i o miłości. Drugi film reżysera obsypanego nagrodami „Wulkanu” (2011). Premiera polska. - Zatrzymać / Keeper, reż. Guillaume Senez (Belgia, Szwajcaria, Francja 2015), 95 min.
Świat 15-letniego Maxime’a rozsypie się, kiedy jego dziewczyna zajdzie w ciążę. Dramatyczna historia pary nastolatków opowiedziana z męskiego punktu widzenia. Premiera polska. - Zbieracz zwłok / Corpse Collector / Subirach na trupove, reż. Dimitar Dimitrov (Bułgaria 2015), 116 min.
Pracujący przy przewożeniu zwłok do kostnicy Itso zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Dramat psychologiczny z domieszką czarnego humoru. Premiera europejska. - Złe dni / Bad Days / Malos Dias, reż. Andres Beltran (Kolumbia 2015), 100 min.
Matka i córka ukrywają się na odludziu po tym, jak ojczym dziewczyny dokonał zuchwałej kradzieży. Wkrótce do ich schronienia przypadkowo trafia dwóch zabójców. Szybko orientują się z kim mają do czynienia… Premiera światowa. - Zostań ze mną / Stay With Me / Ul-bo, reż. Rhee Jinwoo (Korea Płd. 2015), 98 min.
Dzieciaki Iseop, Hayun i Gilsu, choć pochodzą z różnych środowisk, czują się tak samo wyobcowani i samotni. Film otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Jeonju 2015. Premiera polska.
WFF odbywa się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy w dniach 9-18 października 2015. Przedsprzedaż biletów na WFF rozpoczyna się w czwartek, 1 października, w Kinotece.
Honorowymi patronami WFF są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Warszawy
Głównym partnerem WFF jest TVP2
Sponsorzy i Partnerzy WFF: Epson, Kinoteka, Multikino, Sundance Channel, Twins, Złote Tarasy
Partner branżowy WFF w Chinach: Film Factory
Oficjalny samochód WFF: Mitsubishi
Oficjalny hotel WFF: Marriott Warsaw
Oficjalny przewoźnik WFF: DHL
Partnerzy medialni WFF: Comedy Central, Filmweb, Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Kinoplex, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Trójka, Withoutabox
Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.