Konkurs Wolny Duch na 30. WFF
Konkurs Wolny Duch na 30. WFF
15 niezależnych filmów z całego świata powalczy o Nagrodę Wolnego Ducha na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Alicja w świecie Marii / Alice in Marialand / Alicia en el pais de Maria, reż. Jesus Magaña Vazquez (Meksyk 2014), 86 min.
Thriller meksykański. Ukochana 33-letniego pisarza ginie w wypadku, a on sam zapada w śpiączkę. Jego umysł zaczyna plątać przeszłość z teraźniejszością….
Anatomia spinacza / Anatomy of a Paper Clip / Yamamori clip koujo no atari, reż. Ikeda Akira (Japonia 2013), 99 min.
Kogure pracuje w małej fabryczce, w której codziennie, ręcznie produkuje dziesiątki spinaczy do papieru. Ze stoickim spokojem przygląda się swojemu życiu. Zaskakujący i miejscami absurdalnie zabawny film inspirowany dawnymi japońskimi podaniami ludowymi.
Beznadziejni / Futureless Things, reż. Kim Kyung-mook, (Korea Płd. 2014), 107 min.
Filmowy mix: czarna komedia, musical, fantasy a nawet sitcom i thriller. Trzynaście epizodów, w których towarzyszymy studentowi, muzykowi, lesbijce, uciekinierowi z Korei Północnej i innym, ubranym w identyczne służbowe uniformy pracownikom supermarketu podczas jednej zmiany.
Chłód w lipcu / Cold in July, reż. Jim Mickle (USA 2014), 109 min.
Teksas 1989. Richard zabija włamującego się do jego domu człowieka. Wkrótce w mieście pojawia się żądny zemsty ojciec włamywacza, były skazaniec. Trzymający w napięciu thriller w doborowej obsadzie – Michael C. Hall, Sam Shepard, Don Johnson.
Chodźmy pogrzeszyć / Let’s Sin / Itirazim Var, reż. Onur Ünlü (Turcja 2014), 110 min.
Imam przejmuje śledztwo w sprawie morderstwa w jego meczecie. Jego metody są równie nieszablonowe jak on sam. Klasyczne ujęcie detektywistycznej historii w czarnej komedii.
Echa czasu / Echoes of Times / Odmevi časa, reż Ema Kugler (Słowenia 2014), 92 min.
Największym na świecie złudzeniem jest wolność jednostki. Poetycki film słoweńskiej artystki, ze scenami z pogranicza jawy i snu. Jak mówi twórczyni to wyrób „hand made” – film zrobiony przez jedną osobę.
Kafka – Schron / Kafka’s The Burrow / Kafka’s Der Bau, reż. Jochen Alexander Freydank (Niemcy 2014), 110 min.
Franz, 40-letni człowiek sukcesu zamieszkuje w super bezpiecznym apartamentowcu-twierdzy. Mimo to czuje się zagrożony. Zaczyna popadać w obsesję, by schwytać tajemniczego prześladowcę. Film oparty na niedokończonym opowiadaniu „Schron” Franza Kafki. Reżyser Jochen Alexander Freydank wyreżyserował film “Kraina zabawek”, który otrzymał w 2009 roku Oscara® w kategorii Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego.
Koczownicze dzieciństwo / Nomadic Childhoods / Enfances nomades, reż. Christophe Boula (Francja 2014), 94 min.
Większość nomadów dobrze wie, że ich tradycyjny świat nieubłaganie zanika. Portret azjatyckich społeczeństw wędrownych Tybetu, Mongolii i Syberii z perspektywy najmłodszego pokolenia, tuż przed podjęciem ważnych życiowych decyzji.
Nokturn / Nocturne / Nocturne, reż. Saul Pincus (Kanada 2014), 117 min.
Cindy ma 36 lat i cierpi na bezsenność. W nocy często wychodzi z domu i spacerując ulicami próbuje doczekać świtu. Którejś nocy spotyka Armena, który także przemyka przez ciemność. Ich losy splotą się w tajemniczy sposób…
Parking / Car Park / Parkoló, reż. Bence Miklauzič (Węgry 2014), 91 min.
W Budapeszcie każdy może parkować, gdzie chce, z wyjątkiem miejsca, gdzie Legionnaire pochował martwego gołębia. Nie wie o tym Imre, właściciel Forda Mustanga, rocznik 1968… Zwariowana komedia.
Tada zrobi wszystko / Tada’s Do-It-All House: Disconcerto / Mahoro ekimae kyôsôkyoku, reż. Tatsushi Omori (Japonia 2014), 124 min.
Keisuke Tada jest właścicielem firmy „Tada zrobi wszystko”. Pomaga mu kumpel ze szkolnych lat, Haruhiko Gyoten. Pewnego dnia w ich uporządkowany świat nieoczekiwanie wkroczy 5-letnia córka Gyotena. Zwariowana opowieść o zwykłych dwóch kumplach wmieszanych w niezwykłe okoliczności.
Travelator, reż. Dušan Milić (Serbia 2014), 105 min.
Osiemnastoletni Slav jest świetnym graczem we wszystkiego rodzaju strzelanki. Pewnego dnia zostaje wynajęty do prawdziwego zabójstwa. Film pokazujący zagubienie współczesnych młodych ludzi w wirtualnym świecie, który coraz częściej wpływa na ich życiowe decyzje. Reżyser Dušan Milić był współscenarzystą bułgarskiej komedii “Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem”, która otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na WFF 2008.
W pół drogi / Halfway / Halfweg, reż. Geoffrey Enthoven (Belgia 2014), 115 min.
Stephen jest w trakcie trudnego emocjonalnie rozwodu. Potrzebuje ciszy i spokoju. Okazyjnie kupuje dom, w którym chce wreszcie odpocząć. Pewnego dnia spod prysznica w nowym domu wychodzi mężczyzna i twierdzi, że to jego dom… Tragikomedia w reżyserii mistrza gatunku. Poprzedni film reżysera “Hasta la vista” (pokazywany w polskich kinach w 2012 roku) otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu europejskiego według publiczności.
Właściciele / The Owners / Ukkylikamshat, reż. Adilkhan Yerzhanov (Kazachstan 2014), 93 min.
Kiedy trójce rodzeństwa kończą się pieniądze, zmuszeni są opuścić Ałma-Atę i wyruszają do rodzinnej wioski ich zmarłej matki, by zamieszkać w odziedziczonym domu. Na miejscu okazuje się, że w ich domu mieszka miejscowy bandyta, brat szefa policji.
Zanim zniknę / Before I Disappear, reż. Shawn Christensen (USA 2014), 95 min.
Ciemna noc duszy – w takim momencie życia jest teraz Richie. Ma już dosyć. Ostatnio myśli o samobójstwie. Starsza siostra, z którą od dłuższego czasu nie utrzymywał kontaktów, prosi go o kilkugodzinną opiekę nad jej 11-letnią córką, Sophie. Film jest rozwinięciem historii opowiedzianej przez Shawna Christensena w nagrodzonym Oscarem® i obsypanym dziesiątkami nagród filmie krótkometrażowym „Godzina policyjna” (Curfew).
Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa
Honorowy patronat nad WFF objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Warszawy
Głównym partnerem WFF jest TVP2
Sponsorzy i partnerzy WFF: Epson, Kinoteka, Multikino, Sundance Channel, Twins Sp. z o.o., Złote Tarasy
Partner branżowy WFF w Chinach: Film Factory
Oficjalny samochód WFF: Opel
Oficjalny hotel WFF: Marriott Warsaw
Oficjalny przewoźnik WFF: DHL
Partnerzy medialni WFF: Comedy Central, Filmweb, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Trójka, Withoutabox
WFF jest dotowany przez: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego