Kontakt : studio@studio-filmowe.com, tel.: 533 55 77 23
produkcja filmowa warszawa

Pięć Smaków 5. Festiwal Filmowy

FESTIWAL FILMOWY PIĘĆ SMAKÓW

19-25 października 2011, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)
26-31.10: Kraków (Kino Pod Baranami), 12-15.11: Poznań (Muza)

kontakt: info@piecsmakow.pl
www.piecsmakow.pl

Pod koniec października Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zaprosi widzów na wyjątkową ucztę filmową, której osią programową będzie kino Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej.

Tegoroczna edycja skupi się na niemal nieznanej w Polsce kinematografii tajwańskiej. Obok najnowszych produkcji, w sekcji Focus: Tajwan znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych artystów ruchu nazywanego nową falą tajwańską.

Podczas piątej odsłony Pięciu Smaków ponownie zaprezentujemy sekcję Taste of Korea, obejmującą nowe filmy z Korei Południowej. Tradycyjnie już, program festiwalu to także sekcja Nowe Kino Azji, w którą wpisują się najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Wietnam, Tajlandia, Filipiny.

W tym roku szczególną uwagę poświęcimy po raz pierwszy kinu japońskiemu. Wśród tytułów z Japonii będzie jedna z najważniejszych polskich premier tegorocznych Pięciu Smaków: „13 Assasins” Takashiego Miike. Nominowany w zeszłym roku do Złotego Lwa film to remake dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kudo Eiichiego. Pełen odniesień do klasyków gatunku takich jak „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy, film Miikego opowiada epicką historię 13 wojowników, którzy podejmują się samobójczej misji przeciw potężnemu i sadystycznemu feudałowi Naritsugu.

Wśród produkcji z Japonii znajdą się również filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon, skupiającym reżyserów takich jak Takashi Miike, Sion Sono czy Noboru Iguchi. Pomimo tego, że studio istnieje zaledwie od 2010 roku, dzięki specyfice produkowanych filmów szybko przykuło uwagę krytyków i publiczności. Sushi Typhoon stawia na kino pełne zawrotnej akcji i przemocy, dedykując swoje filmy publiczności która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Pięć Smaków to cykliczny festiwal filmów z Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej, który odbywa się w najważniejszych kinach w Warszawie – Muranowie oraz KINO.LABie. Jest to jedyny festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej prezentujący zarówno współczesne, jak i klasyczne dzieła kinematografii azjatyckich. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami (wśród dotychczasowych gości festiwalu byli Pen-ek Ratanaruang, Ho Tzu Nyen, Chuyen Bui Thac) oraz wydarzenia specjalne (koncerty, wystawy, wykłady), które prezentują szerszy kontekst kulturowy, społeczny i historyczny wybranych krajów.

W tym roku edycja warszawska festiwalu odbędzie się między 20 a 25 października. W listopadzie program objazdu odwiedzi najważniejsze miasta w Polsce, w tym Kraków (Kino Pod Baranami) oraz Poznań (Kino Muza).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria.
Partnerzy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej, Kino Muranów, KINO.LAB, Muzeum Azji i Pacyfiku, SKSiL, PISF.
Więcej informacji: www.piecsmakow.pl

Powiązane